REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związki partnerskie a epidemia - jakie kwestie można uregulować u notariusza?

Izba Notarialna w Poznaniu
W czasie epidemii rejenci pytani są o testamenty i wzajemnie zabezpieczenie się oraz możliwości wsparcia na wypadek kwarantanny, choroby bądź śmierci./Fot. Shutterstock
W czasie epidemii rejenci pytani są o testamenty i wzajemnie zabezpieczenie się oraz możliwości wsparcia na wypadek kwarantanny, choroby bądź śmierci./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Notariusze coraz częściej spotykają się pytaniami o możliwość uregulowania wzajemnych relacji w różnych rodzajach związków partnerskich. Jakie notarialne rozwiązania można zastosować w czasie epidemii?

Związki partnerskie w czasie epidemii. Notarialne rozwiązania „na teraz”!

Związki partnerskie są nie tylko tematem politycznym, ale przede wszystkim praktycznym. Z pytaniami o możliwość prawnego bezpieczeństwa i uprządkowania wzajemnych relacji w różnych rodzajach związków nieformalnych, czy to osób różnych płci, czy też osób tej samej płci, coraz częściej spotykają się notariusze. W czasie epidemii rejenci pytani są o testamenty i wzajemnie zabezpieczenie się oraz możliwości wsparcia na wypadek kwarantanny, choroby bądź śmierci.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

REKLAMA

Wiele kwestii prawnych można uregulować testamentem, czyli rozrządzeniem na wypadek śmierci, jednak klienci są zainteresowani również aktualnymi możliwościami, czy problemami i szukają najprostszych rozwiań „na już” związanych z życiem codziennym, koniecznością uregulowania spraw urzędowych, czy chociażby uzyskania wiedzy o zdrowiu partnera w sytuacjach kryzysowych i podejmowania decyzji o dalszych działaniach.

Sytuacja teoretycznie wydaje się prosta, bo pacjent w wywiadzie lekarskim może określić komu można przekazywać wrażliwe dane, ale co zrobić w sytuacji, gdy do szpitala trafia osoba, z którą nie ma kontaktu. Są to sytuacje, gdy decyzję o zabiegu operacyjnym czy procedurach medycznych podjąć musi rodzina, a w przypadku jej braku lub problemów z dotarciem do rodziców, dzieci bądź rodzeństwa zdecydować powinien sąd. Często bywa jednak tak, że najbliższy partner życiowy znajduje się obok, jednak formalnie jest to osoba obca - bez możliwości decydowania, a nawet dowiadywania się o istniejącej sytuacji.

REKLAMA

Tu prostym rozwiązaniem, wymagającym jednej wizyty u notariusza jest pisemne pełnomocnictwo poświadczone notarialnie do pozyskiwania, przez wskazaną bliską osobę, informacji medycznych, wyrażania zgód na leczenie, czy przeprowadzenia pochówku. Zachęcamy obywateli do noszenia takiego dokumentu razem z dowodem osobistym - mówi Elżbieta Zielińska notariusz w Poznaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ale zakres pełnomocnictw notarialnych może być bardzo szeroki i dotyczyć także prawa do dysponowania wszystkimi składnikami majątku ruchomego i nieruchomego formalnie należącego do drugiego partnera, w tym rachunków bankowych. A to ma znaczenie w sytuacji zarządzania firmą partnera choćby w kontekście zapewnienia płynności finansowej i regulowania bieżących zobowiązań. Prawo dopuszcza tu także takie rozwiązania jak ustanowienie prokury czy zarząd sukcesyjny.

Warto wiedzieć, co często przypominamy obywatelom, że pełnomocnictwa udzielane są na określony czas, bądź sytuację związaną np. z pobytem w szpitalu. To ważne w kontekście prawnego umocowania m.in., w procedurach przetargowych. W każdym momencie można także wycofać takie pełnomocnictwo – informuje notariusz Elżbieta Zielińska.

Notariusze zachęcają także do sporządzenia testamentu, dzięki czemu partnerka albo partner mogą wskazać kto będzie spadkobiercą. Należy jednakże pamiętać, że nawet w przypadku wieloletnich niesformalizowanych związków i w sytuacji posiadania wspólnego potomstwa, partnerzy, będącymi faktycznie najbliższymi ukochanymi osobami, pozostają formalnie osobami obcymi i w systemie fiskalnym nie przysługują im zwolnienia podatkowe.

Testament pozwala na zabezpieczenie bytu partnera, tak, by w sytuacji śmierci nie stracił prawa do wspólnego mieszkania. Notariusze podchodząc indywidulanie do życiowych sytuacji informują o istniejących prawnych rozwiązaniach ze sfery prawa cywilnego i prawa podatkowego.

Faktem jest, że wzrasta liczba osób w związkach nieformalnych, które szukają odpowiednich dla siebie rozwiązań prawnych. Zadaniem notariuszy jest bezpłatne informowanie obywateli o optymalnych rozwiązaniach w konkretnych sprawach, często zabezpieczających majątek wypracowany przez całe życie. Należy pamiętać przy tym, że takie działania informacyjne mogą być prowadzone przez notariuszy tylko w związku z dokonywanymi w ich kancelariach czynnościami dla interesantów. W obecnym czasie zagrożenia epidemicznego notariusze zapraszają przede wszystkim do kontaktu telefonicznego, czy przy pomocy innych środków porozumiewania się na odległość, a następnie do wizyt w kancelariach, z zachowaniem właściwych środków ostrożności, gdzie stosowane są procedury wynikające nie tylko z przepisów prawa cywilnego i prawa o notariacie, ale także z istniejącego reżimu sanitarnego – mówi notariusz dr Andrzej Rataj, Prezes Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • tina
  2021-07-21 16:16:22
  Wszelkie kwestie notarialne załatwiam w kancelarii Jolanty Cejrowskiej w Tczewie. Fachowa, rzeczowa pomoc. Obsługa na wysokim poziomie. Ufam im.
  0
 • Klaudia
  2022-07-31 10:13:29
  Kancelaria notariusz Cejrowskiej świadczy usługi na najwyższym poziomie, mi pomogła w zasadzie od ręki, duża wiedza i zaangażowanie.
  0
 • Eva
  2022-05-28 15:51:51
  W Tczewie na Słowackiego znalazłam pomoc notarialną na wysokim poziomie.
  0
 • Klaudia
  2022-11-27 17:18:01
  Z mojej strony mogę śmiało polecić usługi świadczone przez kancelarię notariusz Cejrowskiej w Tczewie. Jestem bardzo zadowolona.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
VAT od taksy notarialnej – RPO apeluje o zmiany. Obywatele płacą za dużo - zyskują notariusze i budżet państwa. Czy rząd Tuska i Sejm X. kadencji zatrzymają nieprawidłową praktykę notariuszy?

Już od ponad 28 lat notariusze doliczają VAT do taksy notarialnej. Zdaniem Ministra Finansów jest to nieprawidłowe ale resort finansów nie podjął żadnych działań - ani w celu zmiany przepisów, ani w celu zmiany praktyki notariuszy. Także zdaniem prof. Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich obowiązujące prawo nie pozwala na podwyższenie wynagrodzenia notariusza o VAT. Poprzedni rząd ani Sejm poprzednich kadencji nie załatwiły tej sprawy mimo licznych wystąpień RPO. Teraz 29 lutego 2024 r. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości i przewodniczących komisji praw człowieka w Sejmie i Senacie. Sprawę zainicjował portal infor.pl, kierując prośbę o interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich w 2020 roku.

J. Grabiec i A. Bodnar o uchwale w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Celem projektu uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego jest uporządkowanie sytuacji prawnej w Polsce. Dziś nie mamy TK, ten organ nie spełnia konstytucyjnych reguł - powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec.

381,78 zł czy 387,00 zł składki zdrowotnej zapłacą od 1 lipca przedsiębiorcy? Czy składka wzrośnie razem z minimalnym wynagrodzeniem?

Minimalna składka zdrowotna jest ustalana na rok składkowy trwający od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego. Jednak jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy to oznacza, że od 1 lipca wzrośnie razem z nim?

Jak wyliczyć, kiedy skończy się okres wypowiedzenia? W prawie pracy obowiązują szczególne reguły. Sprawdź jakie [WYLICZENIA]

Rozumienie niektórych słów na gruncie prawnym bywa inne, niż potoczne. To bywa mylące dla osób, które muszą stosować przepisy w praktyce. Tak jest np. w przypadku wyliczania okresów wypowiedzenia, gdy miesiąc nie zawsze jest równy miesiącowi kalendarzowemu.

REKLAMA

W marcu 2024 r. przypada 168 godzin pracy i 21 dni roboczych. Niektórzy będą mieli szansę na dłuższy wypoczynek. Sprawdź, czy ty też.

W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.

Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

Podwyżka o 375 zł dodatku za stopień dla policjantów. Służbowy i funkcyjny w górę o 90 zł. Nowe mnożniki [projekt rozporządzenia]

To są podwyżki średnie. Trzeba przeliczyć indywidualnie, ile otrzyma dany policjant.

Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. Drugim przykładem w artykule są podwyżki dodatków u policjantów.

REKLAMA

Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

REKLAMA