| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Partnerzy zawsze rozliczają się oddzielnie

Partnerzy zawsze rozliczają się oddzielnie

Jedną z korzyści przysługujących z tytułu małżeństwa jest możliwość wspólnego rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Partnerzy nie mają takiej możliwości- i nic nie zapowiada, żeby miało by być inaczej.

Czy warto żałować braku wspólnego rozliczenia

Wspólne rozliczanie dwóch osób do niedawna było bardziej opłacalne. Pozwalało bowiem uniknąć wejścia w wyższy próg podatkowy (które dla przypomnienia wynosiły 44 490 zł i 85 528 zł)- a tym samym zapłacić mniejszy podatek niż wynikało to z czystej kalkulacji dochodu.

Obecnie istnieje tylko jeden próg podatkowy na poziomie 85 528 zł, zmieniła się również wysokość podatku (18 i 32 %). Tym samym trudniej jest osiągnąć dochód, który powodował by konieczność zapłacenia podatku wg wyższej skali – zniknęła również konieczność unikania opodatkowania najwyższych dochodów – nie ma bowiem 40% skali podatkowej.

Poza tym- aby skorzystać z „dobrodziejstw” wspólnego rozliczania, musi istnieć duża rozbieżność pomiędzy dochodem małżonków. W sytuacji porównywalnych lub niewiele się różniących dochodów – korzyści ze wspólnego rozliczania są niewielkie, lub żadne.

Czy partnerzy kiedyś będą rozliczać się wspólnie

Jest to raczej mało prawdopodobne. Należy pamiętać o tym, że motywem przewodnim działania organów fiskalnych państwa, jest zapobieganie i eliminowanie „dziur systemowych” – czyli wszelkich mechanizmów pozwalających na niezgodne z prawem unikanie podatków. W sytuacji, w której ciężko obiektywnie udowodnić przebywanie w związku partnerskim – znajdą się na pewno osoby, którym zależało by na wykorzystaniu „słupów”- którzy pozwoliliby na zmniejszenie zobowiązania podatkowego – zwłaszcza przy b. dużych dochodach i to bez „ciężaru małżeństwa”.

Stąd jedyny związek partnerski, który można by podejrzewać o to, że zostanie dopuszczony do wspólnego rozliczania – to taki, który będzie w jakikolwiek sposób zinstytucjonalizowany… czyli inny rodzaj małżeństwa (np. pomiędzy osobami tej samej płci- zakładając, że polski ustawodawca się na coś takiego zdecyduje). Tak więc dla osób, które z różnych przyczyn wolą małżeństwa uniknąć – wspólne rozliczanie z partnerem zawsze będzie nieosiągalne.

Podsumowanie i inna możliwość

Nie ma co rozpaczać nad brakiem wspólnego rozliczania – jeśli oboje partnerów pracuje i osiąga podobne dochodu- gorzej jeśli jeden z nich nie osiąga dochodu (np. na urlopie wychowawczym). Należy jednak pamiętać o tym, że dla organów podatkowych – osoba żyjąca w związku partnerskim i posiadająca dziecko – może być uznana za rodzica samotnie je wychowującego i tym samym rozliczyć się wspólnie z nim – tak jak małżonkowie ze sobą. 

Porównaj: Rodzic samotnie wychowujący dziecko a związek partnerski

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK