reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Partnerzy zawsze rozliczają się oddzielnie

Partnerzy zawsze rozliczają się oddzielnie

Jedną z korzyści przysługujących z tytułu małżeństwa jest możliwość wspólnego rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Partnerzy nie mają takiej możliwości- i nic nie zapowiada, żeby miało by być inaczej.

Czy warto żałować braku wspólnego rozliczenia

Wspólne rozliczanie dwóch osób do niedawna było bardziej opłacalne. Pozwalało bowiem uniknąć wejścia w wyższy próg podatkowy (które dla przypomnienia wynosiły 44 490 zł i 85 528 zł)- a tym samym zapłacić mniejszy podatek niż wynikało to z czystej kalkulacji dochodu.

Obecnie istnieje tylko jeden próg podatkowy na poziomie 85 528 zł, zmieniła się również wysokość podatku (18 i 32 %). Tym samym trudniej jest osiągnąć dochód, który powodował by konieczność zapłacenia podatku wg wyższej skali – zniknęła również konieczność unikania opodatkowania najwyższych dochodów – nie ma bowiem 40% skali podatkowej.

Poza tym- aby skorzystać z „dobrodziejstw” wspólnego rozliczania, musi istnieć duża rozbieżność pomiędzy dochodem małżonków. W sytuacji porównywalnych lub niewiele się różniących dochodów – korzyści ze wspólnego rozliczania są niewielkie, lub żadne.

Czy partnerzy kiedyś będą rozliczać się wspólnie

Jest to raczej mało prawdopodobne. Należy pamiętać o tym, że motywem przewodnim działania organów fiskalnych państwa, jest zapobieganie i eliminowanie „dziur systemowych” – czyli wszelkich mechanizmów pozwalających na niezgodne z prawem unikanie podatków. W sytuacji, w której ciężko obiektywnie udowodnić przebywanie w związku partnerskim – znajdą się na pewno osoby, którym zależało by na wykorzystaniu „słupów”- którzy pozwoliliby na zmniejszenie zobowiązania podatkowego – zwłaszcza przy b. dużych dochodach i to bez „ciężaru małżeństwa”.

Stąd jedyny związek partnerski, który można by podejrzewać o to, że zostanie dopuszczony do wspólnego rozliczania – to taki, który będzie w jakikolwiek sposób zinstytucjonalizowany… czyli inny rodzaj małżeństwa (np. pomiędzy osobami tej samej płci- zakładając, że polski ustawodawca się na coś takiego zdecyduje). Tak więc dla osób, które z różnych przyczyn wolą małżeństwa uniknąć – wspólne rozliczanie z partnerem zawsze będzie nieosiągalne.

Podsumowanie i inna możliwość

Nie ma co rozpaczać nad brakiem wspólnego rozliczania – jeśli oboje partnerów pracuje i osiąga podobne dochodu- gorzej jeśli jeden z nich nie osiąga dochodu (np. na urlopie wychowawczym). Należy jednak pamiętać o tym, że dla organów podatkowych – osoba żyjąca w związku partnerskim i posiadająca dziecko – może być uznana za rodzica samotnie je wychowującego i tym samym rozliczyć się wspólnie z nim – tak jak małżonkowie ze sobą. 

Porównaj: Rodzic samotnie wychowujący dziecko a związek partnerski

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Partnerzy nie mogą rozliczać się razem.
Partnerzy nie mogą rozliczać się razem.

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama