| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Jak uniknąć podatku od darowizn w związku partnerskim

Jak uniknąć podatku od darowizn w związku partnerskim

Osoby żyjące w związku nieformalnym mają małe możliwości uniknięcia podatku od spadków i darowizn. Poza przedmiotami wyłączonymi z podatku z mocy prawa – pozostaje jedynie darowizna na rzecz dzieci.

Niektóre przedmioty można dawać w darowiźnie bez podatku

Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje, iż część przedmiotów darowizny nie jest opodatkowanym – dotyczy to wówczas wszystkich grup podatkowych.
Warto więc sprawdzić, czy zawsze zapłacimy podatek- pytanie to w szczególności dotyczy gospodarstw rolnych, które w części mogą być zwolnione od podatku. Należy jednak spełnić określone warunki.


Porównaj: Jakie darowizny są zwolnione od podatku

Dzieci są w grupie 0

Jeśli osoby żyjące w wolnym związku mają wspólne dzieci – dla każdego z nich znajdują się w I grupie podatkowej, a także w gronie osób, które mogą być zwolnione od podatku po złożeniu odpowiedniego zgłoszenia do US. Co więcej – tzw. grupa 0 rozciąga się na wszystkich wstępnych – a więc rodzice partnerów (dziadkowie dzieci) również mogą udzielać im darowizn zwolnionych od podatku – niezależnie od ich wysokości. Zależność ta zachodzi również, rzecz jasna, w drugą stronę.

W przypadku dzieci pełnoletnich nie jest więc problemem dokonanie darowizny „przechodniej”. Np. na linii matka- dziecko – ojciec. W takim wypadku wszystkie te darowizny zostaną zwolnione od podatku od spadków i darowizn.

W przypadku dzieci nieletnich pojawiają się jednak pewne problemy natury technicznej. W przypadku darowizn dużych kwot pieniędzy a także nieruchomości, czy samochodu – konieczna będzie zgoda sądu rodzinnego :

Z jednej strony na przyjęcie darowizny (może być obciążająca dla dziecka), z drugiej na udzielenie dalszej darowizny. Rodzice mają bowiem ograniczoną władzę nad majątkiem dziecka. Tak więc w przypadku dzieci nieletnich – przeprowadzenie całej procedury jest trudne – a czasem niemożliwe – sąd rodzinny nie musi się zgodzić na dokonanie darowizny.

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »