REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zamiast darowizny – dożywocie

Umowa dożywocia zamiast darowizny?
Umowa dożywocia zamiast darowizny?

REKLAMA

REKLAMA

Darowizna nieruchomości pomiędzy partnerami zawsze powoduje duże i bolesne skutki finansowe z powodu wysokiego podatku od spadków i darowizn. Można go uniknąć stosując umowę dożywocia- wiąże się ona jednak z pewnymi kłopotliwymi konsekwencjami.

Czym jest umowa dożywocia

Umowa dożywocia jest specyficznym sposobem przeniesienia własności nieruchomości, mająca swoje korzenie w polskiej tradycji. Polega na przeniesieniu własności (lub, co ważne, udziału we własności) nieruchomości, na rzecz drugiej osoby, w zamian za dożywotnie utrzymanie i prawo do mieszkania wraz z nowym właścicielem (choć niekoniecznie w danej nieruchomości). Osoba uzyskująca własność musi przyjąć dożywotnika jako swojego domownika, zapewnić mu utrzymanie (w razie konieczności), lekarstwa, pożywienie itp.

REKLAMA

Umowa musi mieć formę aktu notarialnego. Oprócz nieruchomości może dotyczyć także praw spółdzielczych do lokalu (nie licząc prawa lokatorskiego).

Dlaczego dożywocie jest korzystne podatkowo

REKLAMA

Dożywocie jest świadczeniem wzajemnym – można je wręcz uznać za sprzedaż, gdzie rzeczą sprzedawaną jest nieruchomość, zapłatą zaś- dożywotnie świadczenie opieki. Stąd nie może być uznana za darowiznę, a tym samym obłożona podatkiem od spadków i darowizn- którego w przypadku darowizny w 3 grupie podatkowej w zasadzie nie da się uniknąć.

Jeśli można ją zakwalifikować jako sprzedaż – objęta jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych (w zakresie sprzedawanej nieruchomości) oraz podatkiem od czynności cywilnoprawnych (płaconym przez nowego właściciela). O ile PCC w wysokości 2% wartości nieruchomości jest nieuniknione – o tyle podatku uniknąć można, stosując dopuszczalne ulgi i zwolnienia (porównaj).

Zobacz serwis: Spadki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego dożywocie może być kłopotliwe

Jak to było wspomniane w pierwszym akapicie, umowa dożywocia tworzy dość mocny węzeł prawny pomiędzy dożywotnikiem a nowym właścicielem. W sytuacji, w której chcąc „scementować” związek zdecydujemy się na przeniesienie własności lub udziału we własności nieruchomości na rzecz partnera, może okazać się umowa będzie nam doskwierać nie mniej niż małżeństwo.
Podobnie bowiem jak ono- może być rozwiązana wyłącznie przed sądem i muszą nastąpić ku temu określone przesłanki.

REKLAMA

Sąd może zamienić świadczenia nabywcy nieruchomości na rentę na rzecz dożywotnika jeśli wytworzą się pomiędzy nimi takie stosunki, które uniemożliwią wspólne mieszkanie. Renta powinna odpowiadać wartości świadczeń gwarantowanych umową. W skrajnych przypadkach sąd może zadecydować o rozwiązaniu umowy i zwrocie nieruchomości dożywotnikowi.

Sytuacje przedstawione powyżej z reguły wiążą się ze znęcaniem i przemocą fizyczną lub psychiczną pomiędzy stronami umowy. Jeśli nie ma tych przesłanek (a np. partnerzy rozstali się) – można próbować uznać powództwo i tym samym niejako związać sąd wolą stron (choć ten może w niektórych przypadkach uznać takie zachowanie za niezgodne z zasadami współżycia społecznego).

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA