| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Zaspokajanie potrzeb rodziny-obowiązkiem każdego z małżonków

Zaspokajanie potrzeb rodziny-obowiązkiem każdego z małżonków

Zasadą jest, że małżonkowie mają w małżeństwie równe prawa i obowiązki. Małżonkowie obowiązani są do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Oboje małżonkowie mają obowiązek, każdy według swych sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli.

Potrzeby rodziny

Zaspokajanie potrzeb rodziny wiąże się z wydatkami zgodnymi z interesem tej rodziny, tj. z wychowaniem i utrzymaniem dzieci, utrzymaniem wspólnego domu jak również związanymi z indywidualnymi potrzebami małżonków. Nie są to wydatki wymagające poważnych nakładów finansowych.

Obowiązuje zasada równej stopy życiowej członków rodziny, powstałej na skutek zawarcia małżeństwa. Poziom stopy życiowej rodziny określają możliwości zarobkowe i majątkowe obojga małżonków.

Możliwości majątkowe i zarobkowe należy oceniać nie ze względu na faktyczne osiągane dochody i zarobki, ale biorąc pod uwagę wysokość dochodów i zarobków, które zobowiązany jest w stanie uzyskać, lecz ich nie osiąga z przyczyn nie zasługujących na usprawiedliwienie. Chodzi o sytuację, kiedy np. mimo braku przeszkód małżonek nie chce pracować w wyuczonym i dobrze płatnym zawodzie, pracuje w niepełnym wymiarze godzin, bądź też pracuje dorywczo.

Zobacz też: Mąż nie chce płacić za czynsz. Czy przysługuje mi jego wypłata?

Osobiste starania

Zadośćuczynienie obowiązkowi zaspokajania potrzeb rodziny, może także polegać na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Spełnienia obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny małżonek może dochodzić na drodze sądowej, niezależnie od tego, czy rodzinę tworzą małżonkowie i dzieci będące na ich utrzymaniu, czy też w rodzinie dzieci takich nie ma.

Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 26.05.1999 r. III CKN 153/99 obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny ustaje w wypadku separacji faktycznej małżonków bezdzietnych bądź małżonków, których dzieci wskutek usamodzielnienia się nie pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie rodzinnym.

Obowiązek gaśnie wskutek rozwiązania małżeństwa.

Zobacz też serwis: Małżeństwo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »