REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biegli, oględziny i domniemania w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Magdalena Wojdała
Unieważnienie małżeństwa
Unieważnienie małżeństwa

REKLAMA

REKLAMA

W procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa środkami dowodowymi mogą być opinie biegłych, oględziny oraz domniemania prawne. Czym charakteryzują się wymienione środki dowodowe?

Opinie biegłych

REKLAMA

W sądach kościelnych najczęściej korzysta się z pomocy biegłych w dziedzinie psychologii, psychiatrii, seksuologii, ginekologii oraz grafologów. Również strona może powołać biegłego do udziału w procesie, jednak tylko za zgodą sędziego. Są dwa sposoby wprowadzenia uzupełniającego dowodu z opinii biegłego. Po pierwsze sędzia może dopuścić jako środek dowodowy opinię pozaprocesową, czyli taką, która została sporządzona nie na użytek toczącego się procesu, ale w innych okolicznościach. Jeżeli jej treść odpowiada potrzebom procesu, sędzia może ją włączyć do akt sprawy. Musi jednak spełniać podstawowy warunek. Musi to być opinia fachowa.

REKLAMA

Natomiast drugi sposób dopuszczenia opinii biegłego prywatnego jako środka dowodowego to wprowadzenie biegłego pomocniczego. Sędzia ocenia to z punktu widzenia potrzeb procesu i jeśli nie ma podejrzenia działania na zwłokę czy innych prób manipulacji, wyraża zgodę na wprowadzenie tego dowodu. Dobrze, jeżeli taki ekspert jest powołany z listy rzeczoznawców na stałe współpracujących z sądem biskupim, ponieważ to gwarantuje ich przygotowanie do udziału w procesie. Jednak sędzia nie może bezwzględnie wymagać tego od stron. O wprowadzeniu takiego biegłego do procesu należy poinformować pozostałe strony.

Biegły prywatny może spełniać w procesie dwie zasadnicze role. Pierwszą z nich jest obecność przy sporządzaniu opinii przez biegłego sądowego. Może być obecny w czasie wszystkich prac potrzebnych do sporządzenia opinii. Tę rolę można określić jako zadanie zaopiniowania na rzecz strony sposobu i merytorycznej wartości opinii biegłego sądowego. Drugą funkcją eksperta powołanego z inicjatywy strony jest sporządzenie odrębnej opinii. W praktyce działa wtedy jako odrębny rzeczoznawca. Role to mogą być oczywiście połączone. Sędzia może też dopuścić opinie biegłych sporządzone wcześniej. Wspomnieć trzeba, że sędzia może także dopuścić opinię biegłego sporządzoną w czasie trwania sprawy rozwodowej.

Zobacz: Oświadczenia stron, przesłuchanie oraz dowód z dokumentów w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Oględziny sądowe i wizja lokalna

Oględziny sądowe to środek dowodowy polegający na bezpośrednim zbadaniu jakiegoś miejsca, lub jakiejś rzeczy przez sędziego, celem ustalenia pewnych faktów mających związek ze sprawą. Inaczej mówiąc polegają one na zbadaniu osoby lub rzeczy. Natomiast wizja lokalna polega na  przybyciu do jakiegoś miejsca i bezpośrednim obejrzeniu przez sędziego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Dowody w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa


Domniemanie

REKLAMA

Domniemanie jest to prawdopodobne wnioskowanie o rzeczy niepewnej – taką definicję formułuje Kodeks Prawa Kanonicznego. Innymi słowy jest to wniosek dotyczący logicznego skutku znanych faktów. Rozróżnia się domniemania prawne i sędziowskie.

Prawne są to te, które wynikają z ustawy, uwzględniającej doświadczenie, uznaje określone fakty za udowodnione w przypadku, gdy nie ma dowodów przeciwnych. Domniemania prawne dzielą się na zwykłe i kwalifikowane. W przypadku zwykłych ustawa dopuszcza bezpośrednie przeprowadzenie przeciwko nim przeciwdowodów. Natomiast domniemania kwalifikowane, to te przeciwko którym możliwe jest przeprowadzenie jedynie pośredniego dowodzenia ich nieprawdziwości. O domniemaniach sędziowskich, czyli faktycznych, mówimy wtedy, gdy stanowią one wniosek wyprowadzony z prawdziwych przesłanek.

Zobacz: Unieważnienie małżeństwa: przyczyny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

REKLAMA

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Jest już decyzja rządu

Znamy już rządową propozycję podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Rodziny, Pracy i Polityki. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia przyszłego roku wynosiłaby 30,20 zł.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

REKLAMA