reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zakończenie roku szkolnego 19 czerwca 2019 r. - jest projekt rozporządzenia

Zakończenie roku szkolnego 19 czerwca 2019 r. - jest projekt rozporządzenia

Zakończenie roku szkolnego będzie możliwe 19 czerwca 2019 r., czyli w przeddzień uroczystości Bożego Ciała. Projekt rozporządzenia w umożliwiający przesunięcie zakończenia roku szkolnego z 21 na 19 czerwca został skierowany do konsultacji publicznych.

Projekt rozporządzenia ws. zakończenia roku szkolnego 19 czerwca

Projekt rozporządzenia ministra edukacji, umożliwiającego zakończenie roku szkolnego 2018/2019 wcześniej – 19 czerwca, czyli w przeddzień uroczystości Bożego Ciała, został we wtorek skierowany do konsultacji publicznych.

Przygotowanie takiego rozwiązania prawnego zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w większości szkół kończą się w najbliższy piątek po 20 czerwca. Oznacza to, że powinny się w tym roku zakończyć 21 czerwca. Dzień wcześniej przypada uroczystość Bożego Ciała, dzień ustawowo wolny od pracy.

Dlatego w projekcie rozporządzenia zaproponowano dodanie do obowiązujących przepisów dwóch nowych zapisów. Pierwszy z nich brzmi: "Jeżeli dzień bezpośrednio poprzedzający najbliższy piątek po dniu 20 czerwca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w środę poprzedzającą ten dzień ustawowo wolny od pracy". Drugi z nowych zapisów odwołuje się do pierwszego: "ferie letnie rozpoczynają się w najbliższą sobotę po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a w przypadku, o którym mowa w paragraf 2 ust. 1 zdanie trzecie – w piątek następujący po dniu ustawowo wolnym od pracy, i kończą się z dniem 31 sierpnia".

W sobotę podczas spotkania w Zawierciu premier powiedział, że dostawał sygnały, iż koniec roku szkolnego jest w piątek 21 czerwca, po przypadającym w tym roku 20 czerwca święcie Bożego Ciała - które jest dniem wolnym. "To znaczy, że czwartek, piątek, sobota, niedziela mogłyby być wolne" - mówił. Premier stwierdził, że rząd w takiej sytuacji chce "postąpić jak najbardziej praktycznie".

"Zrobimy zmianę w rozporządzeniu dotyczącym zakończenia roku szkolnego i zmienimy zakończenie roku szkolnego z piątku na środę" - poinformował szef rządu. "Jesteśmy praktyczni, funkcjonalnie bliżej ludzi, troszeczkę więcej wakacji. Jeden dzień, przecież wiadomo, że świadectwa będą już powystawiane" - powiedział Morawiecki.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

"Skrócony termin wejścia w życie jest konieczny ze względu na ważny interes publiczny, związany z datą zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w trwającym obecnie roku szkolnym 2018/2019 (przesunięcie terminu zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych z 21 czerwca 2019 r. na dzień 19 czerwca 2019 r.). Ponadto, zasady demokratycznego państwa prawa nie stoją na przeszkodzie, aby rozporządzenie weszło w życie w ww. terminie" - napisano w uzasadnieniu do projektu noweli.(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Polecamy serwis: Edukacja

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Wcześniejszy termin zakończenia zajęć w roku szkolnym 2019/2020
Wcześniejszy termin zakończenia zajęć w roku szkolnym 2019/2020

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama