REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stygmatyzacja społeczna. Czy w Polsce jest z tym problem?

Dziennikarka medyczno-prawna
Stygmatyzacja społeczna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stygmatyzacja społeczna – czy kierują nami stereotypy? Stygmatyzacja społeczna to uprzedzenia, powstałe bardzo często wskutek niewiedzy lub ignorancji. Przedmiotem stygmatu społecznego jest najczęściej pochodzenie, rasa i orientacja seksualna. Jak walczyć ze stygmatem społecznym? 
rozwiń >

Czym jest stygmatyzacja? 

Stygmatyzacja to coś negatywnego, co ma miejsce w różnych sytuacjach życiowych i bezpośrednio dotyka niektórych grup, które nie wpisują się w określoną normę narzuconą przez społeczeństwo. To coś, co sprzeciwia się indywidualności, nie uwzględniając prywatnych cech każdej osoby, a jedynie uogólnia zachowania, pragnienia i sposób życia.

REKLAMA

Stygmat społeczny przeważenie nie ma pokrycia w rzeczywistości, trudno jest jednak usunąć raz nadaną komuś etykietę. 

W kontekście socjologii stygmat bądź piętno społeczne dotyczą klasyfikacji, która oparta jest na uprzedzeniach, stereotypach lub też strachu przed nieznanym. 

Kedy zaczyna się stygmatyzacja społeczna?

REKLAMA

Problem stygmatyzacji jest widoczny w Polsce, zarówno na niższych płaszczyznach życia społecznego jak i na wyższych. Stygmatyzacja jest zjawiskiem po części mającym swoje korzenie w wychowaniu i stereotypach. Zasadniczo, gdy tak się przyjrzymy, zauważymy, że proces ulegania stereotypom zaczyna się już w przedszkolach, gdzie dzieci uczą się funkcjonowania w społeczeństwie. Dochodzi do podziału na lepszych i gorszych ze względu m.in. na cechy, jakie ktoś posiada lub też nie. 

Jak podkreślają specjaliści, w najlepszym wypadku zjawisko stygmatyzacji społecznej zawiera się w ignorancyjnym stosunku do jednostek stygmatyzowanych. Czynnikiem sprzyjającym stygmatyzacji jednostek są choroby psychiczne, niepełnosprawność – odbierane w społeczeństwie za odejście od normy funkcjonowania. Przykładów jest wiele, m.in. odchylenia w wyglądzie, w stanie majątkowym czy też życiu politycznym. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odniesieniu do odczuć jednostek, stygmatyzacja wpływa na jej niedowartościowanie, a w rezultacie do potwierdzenia etykiety jej przypisanej. Do innych skutków należy wyparcie się wykluczanej grupy i agresja w stosunku do niej.

 

Stygmatyzacja społeczna – powielane stereotypy 

Przykładów często powielanych stereotypów jest bardzo dużo, do najpopularniejszych należy:  

  • uważanie blondynek za głupie; 
  • uważanie osób z zespołem Downa za nic nie rozumiejących;
  • uważanie kobiet za złych kierowców; 
  • uważanie ludzi ze wsi za biednych; 
  • uważanie osób homoseksualnych za chorych lub nienormalnych; 
  • uważanie otyłych za obżartuchów. 

Stygmatyzacja odnosi się zarówno do niepozornych przekonań, z których często się żartuje, jak i poważnych problemów społecznych.

Stygmatyzacja w życiu politycznym 

Panuje moda na ocenianie innych według pełnionych funkcji oraz zajmowanych przez nich stanowisk. Partie polityczne notorycznie próbują się nawzajem skompromitować, poszukując zawzięcie wszelkich faktów, które mogłyby stać się podstawą do wykluczenia z życia politycznego oponentów lub chociaż obniżenia słupków ich poparcia wśród wyborców. Takie działanie rodzi konflikty, a całość składa się na wizerunek społeczeństwa nie tylko mającego problem z tolerancją, ale także będącego konfliktowym i bojącym się jawnie wyrażać poglądy.

Uprzedzenia społeczne wpływają na psychikę 

REKLAMA

Uprzedzenia społeczne odbijają się na psychice i funkcjach poznawczych osoby, która ich doświadcza. Taka osoba może zacząć odczuwać obsesyjny niepokój, lęk. Mieć obniżony nastrój, a w ostateczności popaść w depresję, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do samobójstwa. Jak wskazują specjaliści, w wielu przypadkach pojawia się permanentne poczucie wstydu, czego konsekwencją jest wyparcie się swojej grupy.

Nadany danej osobie stygmat społeczny przyczynia się niekiedy do tego, że zaczyna ona postrzegać siebie przez pryzmat przypisanych jej cech. Czasem skutkuje to tym, że poddaje się tym stereotypom i zaczyna postępować zgodnie z nimi, a to tylko utwierdza społeczeństwo w swojej racji. Tymczasem często jest to nic innego, jak reakcja obronna na długotrwałe szczucie jednostki przez ludzi z otoczenia. 

Jak walczyć ze stygmatyzacją społeczną?

Stygmatyzacja społeczna często wynika z niewiedzy bądź też zamknięcia się społeczeństwa na inność. Dlatego też skutecznym działaniem jest edukowanie i oswajanie społeczeństwa, a także popularyzowanie zjawisk, które są przedmiotem uprzedzeń.

Stygmatyzacja jak już była mowa powyżej, to zjawisko po części mające swoje korzenie w wychowaniu i stereotypach, a po części będące ich przyczyną. Przyjęło się, że stoi ono na przeszkodzie realizacji wizji idealnego społeczeństwa. Jest jednak jednocześnie czynnikiem pobudzającym i uaktywniającym go, bowiem wywołuje falę emocji i zadań poszczególnych jego członków oraz zmusza do podjęcia się zadań, których celem jest albo obrona grup stygmatyzowanych, albo ich dalsza dyskryminacja. 

Jeżeli wierzymy w pewne stereotypy, warto przekonać się na własne oczy, jak mają się one do rzeczywistości. Być może, jeżeli zrozumiemy istotę problemu, łatwiej nam będzie przekonywać innych do pozytywnych postaw.  

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA