REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zrównanie wieku emerytalnego - argumenty za i przeciw. Ministra K. Kotula: nierówny wiek przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn to dyskryminacja.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wiek emerytalny w Polsce. Ministra do spraw Równości K. Kotula: nierówny wiek przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn to dyskryminacja; rząd na razie nie planuje zmian wieku emerytalnego
Wiek emerytalny w Polsce. Ministra do spraw Równości K. Kotula: nierówny wiek przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn to dyskryminacja; rząd na razie nie planuje zmian wieku emerytalnego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przeciętne emerytury kobiet są blisko o ⅓ niższe od przeciętnych emerytur mężczyzn. Winę za to ponosi w szczególności różny dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny (odpowiednio: 60 i 65 lat). Wiele środowisk (także politycznych) dyskutuje na temat plusów i minusów zrównania wieku emerytalnego. Katarzyna Kotula (ministra do spraw Równości w rządzie Donalda Tuska) powiedziała 29 stycznia 2024 r. w RMF24, że nierówny wiek przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn to dyskryminacja. Jest zdaniem rząd ani "koalicja 15 października" nie planuje zmian w tym zakresie. Ale - jak wskazała ministra - kwestia przebudowy systemu emerytalnego "jest na agendzie". Sprawa ewentualnych zmian wieku emerytalnego budzi cały czas duże emocje społeczne.

Aktualny wiek emerytalny w Polsce

Obowiązujący system emerytalny uzależnia prawo do emerytury od spełnienia przez ubezpieczonego osiągnięcia odpowiedniego wieku – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, co oznacza, że każda osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu, z chwilą osiągnięcia tego wieku nabywa prawo do emerytury. Na jej wysokość wpływa długość okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne. Minimalna emerytura przysługuje, co do zasady, kobietom z okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym co najmniej 20 lat i mężczyznom z co najmniej 25-letnim takim okresem.

REKLAMA

Wiceminister Kotula: Nierówny wiek przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn to dyskryminacja. Ale na razie zmian nie będzie

Katarzyna Kotula w tym samym wywiadzie dodała, że ani rząd, ani koalicja 15 października nie planują zmian w tym zakresie, ale – jak powiedziała – jej działania i działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kolejnych latach będą się skupiały na przebudowie systemu emerytalnego.

"Pewnie za kilka lat ten temat wróci i będzie się trzeba zastanowić w obliczu zmian demograficznych, jak należałoby tę kwestię rozwiązać i w którą stronę należałoby równać wiek emerytalny" – dodała Kotula.

Jaki powinien być wiek emerytalny w Polsce? Taki sam dla kobiet i mężczyzn?

Temat wieku emerytalnego i jego ewentualnych zmian (np. w obliczu zmian demograficznych, czy niższych emerytur kobiet) budzi spore emocje społeczne. 

W sierpniu 2023 roku na spotkaniu podczas Campusu Polska Donald Tusk stwierdził, że przygotowane przez rząd PO-PSL w 2012 roku zmiany przepisów, które podnosiły wiek emerytalny kobiet i mężczyzn (docelowo do 67. roku życia), została źle przygotowana od strony komunikacyjnej. Zdaniem Tuska było to "polityczne samobójstwo", które pomogło PiS wygrać wybory w 2015 roku. Dlatego podczas kampanii wyborczej w 2023 roku (i teraz również) członkowie obecnego rządu Donalda Tuska ani sam premier, nie zapowiadają żadnych zmian w tym zakresie. 

Ale sprawa jest nadal istotna. Od 2012 roku nie zmniejszyły się powody (finansowe, budżetowe, demograficzne), dla których wtedy zdecydowano o podniesieniu wieku emerytalnego. Na Infor.pl pisaliśmy o tym niedawno w artykule: Nowy wiek emerytalny 2024. Emerytura dla kobiet dopiero po ukończeniu 65. roku życia?

Sprawa ta nadal budzi duże emocje społeczne. W komentarzach pod tym artykułem znalazły się m.in. takie opinie:

"Niech ustawodawcy sami idą do ciężkiej pracy przy wykładaniu towaru w sklepie w wieku 64 lat ciekawe czy dadzą radę. Albo pielęgniarka czy beszie mieć siłę na ciężka pracę w szpitalu w tym wieku. Kto chce dalej pracować i czuje się na siłach niech sobie pracuje ale wieku emerytalnego nie powinno się podnosić."

"To wszystko nie zmienia faktu, że Kobiety pracują 5 lat krócej a to jest dyskryminacja mężczyzn. Równy wiek "dożycia " to również dyskryminacja mężczyzn. 92% wypadków śmiertelnych w pracy stanowią mężczyźni. Polacy wg statystyk zaczynają w większości chorować w 61 roku życia - kobiety są już wtedy na emeryturze i chodzą po lekarzach, faceci pracują na budowie jeszcze pięć lat a potem po 65 roku życia jest dramat bo jest nie leczona choroba i jest za późno- większość mężczyzn umiera w Polsce w swoim 66 roku życia. Renta wdowia to też jest dla kobiet ponieważ w Polsce jest 7 razy więcej wdow niż wdowcow. Tak jak ktoś napisał " urodzić się w Polsce jako facet to przegrana na samym starcie" Kobiety w Polsce nie walczą o równouprawnienie ale o przywileje."

"Drodzy panowie i panie, to już lepiej zrównamy wiek mężczyzn z kobietami. Wszyscy do 60 taki. Kto nie chce dłużej, jego sprawa. Tyle dostanie ile mu naliczą. Jeżeli zdrowie nie pozwala to lepiej żyć skromnie ale żyć. Obłudni ludzie z fałszywą troską, każą innym pracować, bo będą mieli niskie emerytury jak szybciej przestaną. A gdzie sumienie? To wy którzy chcecie zagonić ludzi do pracy aż do końca, wy musicie pracować, bo na emeryturze jest czas i wtedy BUDZI SIĘ SUMIENIE, dlatego niektórzy nie potrafią tego wytrzymać. Pamiętajcie że na emeryturze budzi się sumienie, róbcie wszystko, żebyście mogli być spokojnymi emerytami i emerytkami."

"Kobiety mają niższe emerytury, bo zarabiają mniej niż mężczyźni, poza tym wymaga się od nich rodzenia dzieci i na nie zrzuca się większy ciężar opieki nad potomstwem, domem, a potem nad chorymi rodzicami i teściami. To powoduje, że kobiety są wyłączone z życia zawodowego na jakich czas, albo ograniczone przez branie zwolnień na chore dzieci, macierzyński czy wychowawczy. Do tego w pewnym momencie zdarza się, że kobieta musi zrezygnować z pracy, żeby opiekować się starszym członkiem rodziny, bo jakiś specjalistyczny dom starości, dochodząca opiekunka czy pielęgniarka to niejednokrotnie więcej lub podobnie co pensja kobiety. Przykro to pisać, ale dzisiaj nawet bardzo wykształcone i ambitne, pracowite kobiety zarabiają mało. Nie dość, że na barki kobiet zrzuca się tyle obowiązkiem i odpowiedzialność za innych członków rodziny, płaci się im niskie pensje to na koniec zamiast wdzięczności dostają g... emeryturę i może jeszcze tyranię do śmierci, bo mało się już natyrały w różnych rolach życiowych."

Argumenty za i przeciw zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

REKLAMA

Eksperci i inne osoby biorące w tej dyskusji wskazują następujące za zrównaniem wieku emerytalnego.

Dyskryminacja płciowa: Jednym z głównych argumentów za zrównaniem wieku emerytalnego jest uznawanie obecnego stanu prawnego za formę dyskryminacji płciowej. W sytuacji, gdzie kobiety otrzymują znacznie niższe emerytury niż mężczyźni, równe traktowanie obu płci w zakresie wieku emerytalnego może być postrzegane jako krok w kierunku eliminacji nierówności.

Średnia długość życia: W Polsce kobiety żyją średnio ponad 81 lat a mężczyźni ok. 74 lata. Także z tego powodu utrzymanie zróżnicowanego wieku emerytalnego jest postrzegane przez wielu jako nieuzasadnione.

Zmniejszenie skali "groszowych" emerytur kobiet: Równanie wieku emerytalnego może przyczynić się do zmniejszenia skali problemu ubóstwa wśród emerytek, które na emeryturze mają o ok. ⅓ niższe świadczenia od mężczyzn - emerytów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast ci, którzy są za utrzymaniem obecnego stanu prawnego - a więc różnego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn wskazują na następujące argumenty.

REKLAMA

Różnice w wysokości emerytur nie zostaną zlikwidowane: Obecne różnice w emeryturach między kobietami a mężczyznami wynikają z różnych ścieżek kariery zawodowej i długości okresów aktywnej pracy. Zrównanie wieku emerytalnego bez równoczesnej równości w zarobkach i karierze zawodowej nie rozwiązuje fundamentalnego problemu niższych emerytur kobiet.

Wpływ na finanse systemu emerytalnego: Zmiana wieku emerytalnego może wpłynąć na finanse systemu emerytalnego, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Konieczne mogą być dodatkowe środki finansowe dla osób, które wcześniej przechodziłyby na emeryturę.

Rozwiązania alternatywne: Istnieją inne niż zrównanie wieku emerytalnego możliwości rozwiązania problemu niższych emerytur kobiet, takie jak specjalne świadczenia dla wdów i wdowców, czy wsparcie dla kobiet w utrzymaniu aktywności zawodowej.

Kwestie społeczne: Argumentuje się, że problemy społeczne powinny być rozwiązywane poprzez metody polityki społecznej, a nie jedynie zmiany w prawie. Zachęcanie do aktywności zawodowej kobiet i dostosowywanie systemu emerytalnego do ich potrzeb może być bardziej efektywne niż równe ustalanie wieku emerytalnego.

W kontekście obecnych wydarzeń i deklaracji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz wypowiedzi ministry Katarzyny Kotuli, kwestia wieku emerytalnego w Polsce pozostaje otwarta. Dalsze dyskusje i ewentualne reformy systemu emerytalnego mogą wpłynąć na kształtowanie przyszłych przepisów dotyczących wieku emerytalnego, które będą musiały uwzględniać zarówno aspekty finansowe, jak i społeczne.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

Europa stawia na migrantów. Polska się starzeje i wyludnia – co dalej?

Rekordowa liczba ludności w Unii Europejskiej – 450,4 mln osób – to efekt rosnącej imigracji, która rekompensuje spadek urodzeń i przewagę zgonów. Europa starzeje się, a migranci łagodzą demograficzny kryzys. Polska, z ujemnym bilansem ludności, stoi dziś na rozdrożu.

Kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i na innych obiektach pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim

Dzieci i młodzież skorzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania, m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. W związku z tym zapowiedziane są kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i innych obiektów pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim.

REKLAMA

18 lipca pieniądze z ZUS wpłyną na konto. Dobre wieści dla tysięcy Polaków

Już 18 lipca 2025 r. na konta tysięcy emerytów trafią środki z ZUS, mimo że standardowy termin wypłat przypada na 20 lipca. Ze względu na niedzielę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesunął wypłatę świadczeń o dwa dni wcześniej. To dobra wiadomość dla wielu seniorów.

Popularne tężnie solankowe niebezpieczne dla zdrowia – groźne bakterie, grzyby, promieniowce i gronkowce wykryte w wodzie solankowej i problem braku norm czystości „leczniczej mgiełki”

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytety Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wynika, że coraz bardziej zyskujące na popularności miejskie tężnie solankowe, na których pobyt – pod względem absorbcji jodu – porównywany bywa z trzydniowym pobytem nad morzem – pozostawiają wiele do „życzenia” pod względem czystości mikrobiologicznej krążącej w nich wody solankowej oraz wytwarzającej się z niej mgiełki, która jest bezpośrednio wdychana przez użytkowników takich instalacji. Bakterie E.coli, E. faecalis i C. perfringens, to tylko niektóre z groźnych dla zdrowia patogenów wykrytych w solance jednej z miejskich tężni. Powagę problemu potęguje fakt braku odpowiednich norm prawnych.

Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści

Powstał bardzo ciekawy raport zawierający informacje dotyczące tego, że: DANE W HANDLU SĄ CORAZ MOCNIEJSZĄ „WALUTĄ”. Jak to możliwe? Okazuje się, że Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści.

800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy wejdzie?

Pojawiają się kolejne głosy i wiadomości od Czytelników w sprawie tzw. dodatku emerytalnego (czy nawet przedemerytalnego) z tytułu wychowania dziecka. Miałoby to być tzw. 800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy taka regulacja wejdzie w życie? Czekamy na odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP.

REKLAMA

Minister infrastruktury: już w 2025 r. będzie obowiązek jazdy w kasku na rowerze i hulajnodze elektrycznej przez dzieci i młodzież do lat 16

Jest uchwała w sprawie wprowadzenia ustawowego obowiązku noszenia kasku podczas jazdy m.in. rowerem i hulajnogą elektryczną przez dzieci do lat 16. Przepis ma zostać dodany do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym - poinformował 14 lipca szef MI Dariusz Klimczak.

Renta wdowia a 14. emerytura – co warto wiedzieć? Sprawdź, czy stracisz świadczenie

Nowe przepisy wprowadzane w 2025 roku miały być ulgą dla tysięcy seniorów, którzy po śmierci małżonka zostali z ograniczonymi środkami do życia. Renta wdowia, nowy instrument łączący własną emeryturę z częścią renty rodzinnej, budziła nadzieję. Niestety, radość nie trwała długo. Okazuje się, że w wielu przypadkach przyjęcie renty wdowiej może pozbawić seniora czternastej emerytury.

REKLAMA