REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżenie podatku dla rolników za 2024 r. Średnio 445 zł zwrotu dostaną ci, którzy już zapłacili. Sprawdź, kiedy pieniądze wpłyną na konto.

podatek rolny 2024 zwrot podatku gospodarstwo rolne
Obniżenie podatku dla rolników za 2024 r. Średnio 445 zł zwrotu dostaną ci, którzy już zapłacili. Sprawdź, kiedy pieniądze wpłyną na konto.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z komunikatem GUS, cena żyta za 11 kwartałów poprzedzających IV kwartał 2023 r. jest wyższa o 21 proc. niż w poprzednim roku. W konsekwencji wysokość podatku rolnego znacząco wzrosła. Jednak w wyniku protestów pojawił się projekt obniżenia podatku za 2024 r. Rolnicy, którzy już zapłacili, dostaną częściowy zwrot.

Rolnicy otrzymają zwrot podatku za 2024 r., który już zapłacili

Opublikowano projekt ustawy, na mocy której rolnikom zostanie zwrócona część podatku rolnego za 2024 r. Na ten cel zostanie przeznaczone 292.900.000 zł.
Zwrot będzie przysługiwał podatnikom prowadzącym gospodarstwo rolne i będącym mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem. Nie otrzymają go właściciele użytków rolnych, których obszar nie przekracza 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego, ani duzi przedsiębiorcy rolni, czyli tacy, którzy zatrudniają co najmniej 250 pracowników i których roczny obrót wynosi co najmniej równowartość w złotych 50.000.000 euro, lub roczna suma bilansowa wynosi co najmniej równowartość w złotych 43.000.000 euro.

REKLAMA

Jak otrzymać zwrot podatku rolnego za 2024 r.?

Będzie przyznawał go w drodze decyzji wójt, burmistrz lub prezydent miasta zgodnie z właściwością do ustalenia wysokości podatku rolnego za 2024 r. Jednak aby decyzja mogła zostać wydana, podatnik musi złożyć odpowiedni wniosek. Należy złożyć go w okresie od 2 do 31 maja 2024 r.
Wysokość zwrotu będzie równa kwocie stanowiącej iloczyn liczby hektarów przeliczeniowych gruntów stanowiących podstawę do ustalenia wysokości podatku rolnego za 2024 r. oraz różnicy między ceną skupu żyta przyjętą przez organ podatkowy jako podstawa obliczenia podatku rolnego za 2024 r. oraz ceną skupu żyta przyjętą przez organ podatkowy jako podstawa obliczenia podatku rolnego za 2023 r. Średni zwrot na gospodarstwo ma wynosić 444,81 zł.

Obniżenie podatku dla rolników za 2024 r.?

W 2024 r. podatek rolny miał wynieść od 1 ha:
- przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych – 224,075 zł;
- pozostałych gruntów — 448,15 zł.

Jednak ze względu na trudną sytuację w rolnictwie MRiRW postanowiło pozostawić wysokość podatku rolnego na poziomie z 2023 r., czyli od 1 ha:
- przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych — 185,125 zł;
- pozostałych gruntów — 370,25 zł.

Podatek rolny jest płatny w czterech ratach. Możliwe jest również opłacenie całości jednorazowo. Częściowy zwrot podatku rolnego nastąpi w formie:
- kompensaty części podatku przypadającej do zapłaty czwartej racie, której płatność przypada do 15 listopada 2024 r., lub
- zwrotu części podatku rolnego w całości zapłaconego do dnia złożenia wniosku, który to zwrot będzie następował bez zbędnej zwłoki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA