REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

100-proc. wynagrodzenia na zwolnieniu. Dla każdego chorego pracownika na L4. Zapłaci ZUS. Od kiedy?

choroba zwolnienie lekarskie L4 pracodawca pracownik wynagrodzenie chorobowe ZUS
100-proc. wynagrodzenia na zwolnieniu. Dla każdego chorego pracownika na L4. Zapłaci ZUS. Od kiedy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

100-proc. wynagrodzenia na L4. Zapłaci ZUS. W MRPiPS trwają prace nad przepisami, które wprowadzą zmiany w zakresie zwolnień lekarskich. Obecnie prowadzona jest analiza zagrożeń i skutków finansowych.

Zmiany w zakresie zwolnień lekarskich

Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie przestaje zaskakiwać nas nowymi propozycjami, a każda z nich wzbudza duże poruszenie zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Przetoczyła się już fala dyskusji na temat czterodniowego tygodnia pracy, podwyższenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, czy oskładkowania umów cywilnoprawnych. Najnowszy plan dotyczy zmian w zakresie zwolnień lekarskich.
Jak się okazuje, Ministerstwo pracuje nad projektem, który przeniesie finansowanie chorobowego w całości na ZUS. Jednak aby nie było tak, że z pracodawców zostanie zdjęty ciężar obciążeń związanych z chorobą pracownika, a ten drugi nic nie będzie z tego miał, dodatkowo, każde L4 ma być płatne w wysokości 90 albo 100 proc. wynagrodzenia!
Skąd ten pomysł? Szefowa MRPiPS wskazała w rozmowie z DGP, że nie powinno być tak, że pracodawca i pracownik są „karani” za chorobę pracownika. Obecnie zatrudniający musi wypłacać 80 proc. chorobowego, mimo że pracownik nie pracuje, a pracownik otrzymuje mniejsze wynagrodzenie. To wszystko prowadzi do sytuacji, w których pracownicy starają się unikać korzystania ze zwolnień lekarskich i chodzą chorzy do pracy, co ma nie tylko daleko idące skutki społeczne, ale również niekorzystnie wpływa na kondycję zakładu pracy.

REKLAMA

Trwa analiza zagrożeń i skutków finansowych

Jakie zagrożenia wiążą się z wprowadzeniem planowanych zmian? Podstawowe jest takie, że dojdzie do nadużywania zwolnień lekarskich. Nie tylko przez pracowników, ale i przez pracodawców, którzy w trudnych dla firmy momentach mogą nakłaniać zatrudnionych do skorzystania z L4.
Póki co, trwają prace nad przepisami, które miałaby wprowadzić omawiana rozwiązania i jest prowadzona analiza skutków finansowych tego rodzaju rozwiązań. Wprowadzenie zmian będzie konsultowane, a ewentualne nowe przepisy zostaną wprowadzone z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Tak, aby wszystkie zainteresowane strony mogły się na nie przygotować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA