REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne zmiany dla dużej grupy zawodowej. Już od 1 września 2024 roku. ZUS podał szczegóły, które powinien znać każdy płatnik

Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
Ważne zmiany dla dużej grupy zawodowej. Już od 1 września 2024 roku. ZUS podał szczegóły, które powinien znać każdy płatnik
Ważne zmiany dla dużej grupy zawodowej. Już od 1 września 2024 roku. ZUS podał szczegóły, które powinien znać każdy płatnik
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Już od 1 września 2024 roku ważne zmiany dla dużej grupy zawodowej. ZUS podał szczegóły, które trzeba znać. Zmiany zajdą w czterech dokumentach składanych przez płatników. Trzeba je stosować od rozliczeń za wrzesień.

Zmiany w czterech dokumentach składanych przez płatników

Choć wrzesień zawsze jest w szkołach szczególnym momentem, bo wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zarówno nauczyciele, jak i uczniowie muszą zazwyczaj zmierzyć się z nowościami, które przygotowało dla nich MEN, to w tym roku będzie to moment szczególny z jeszcze jednego powodu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 września zajdą zmiany w czterech dokumentach składanych przez płatników składek za nauczycieli zatrudnionych na podstawie przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela. Chodzi o ZUS RPA i ZUS RIA oraz ZUS IM (Informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej) i ZUS IR (Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej). 

REKLAMA

Nowy blok w raporcie i zmiana nazwy – zmiany trzeba stosować od rozliczeń za wrzesień 2024 roku

REKLAMA

W raporcie ZUS RPA pojawi się nowy blok III.G: Okres wykonywania pracy nauczycielskiej – Karta nauczyciela. Będzie należało wykazać w nim okres wykonywania pracy nauczycielskiej w placówkach, o których mowa w ustawie Karta Nauczyciela. Jak podaje ZUS, będą to dane analogiczne do tych, które obecnie płatnicy wykazują za osoby wykonujące pracę nauczyciela na podstawie ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Blok ten płatnicy będą wypełniali począwszy od rozliczeń za wrzesień 2024 roku, które należy złożyć w październiku 2024 roku.

Z kolei w raporcie informacyjnym ZUS RIA w bloku IX zmienia się nazwa na: Okresy wykonywania pracy nauczycielskiej w placówkach, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215) od 1.01.1999 r. Co właściwie się zmieniło w tym wypadku? Nie ma już daty „do”. W konsekwencji od 1 września 2024 roku płatnik składek będzie wypełniał to pole za ubezpieczonego, który był zatrudniony w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 31 grudnia 2018 roku, ale w pozycji „do” poda datę 31 sierpnia 2024 roku. W bloku tym płatnik wykaże więc pracę nauczycielską, którą ubezpieczony wykonywał na podstawie Karty nauczyciela od stycznia 1999 roku do sierpnia 2024 roku. Natomiast okres bieżący płatnik wykaże w raportach ZUS RPA. Jak podkreślił w przekazanej informacji ZUS, nie zmieniły się przepisy określające za jakich ubezpieczonych i kiedy płatnik składa dokumenty RIA. Raport informacyjny ZUS RIA płatnik składa, jeśli zdecydował się na krótszy okres przechowywania akt pracowniczych danego ubezpieczonego, czyli przez 10, a nie przez 50 lat (tj. złożył dobrowolnie dokument OSW – oświadczenie o zamiarze skrócenia przechowywania akt pracowniczych). Raport RIA płatnik składa za pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych po 31 grudnia 1998 r., a przed wejściem w życie przepisów dotyczących tzw. e-akt, czyli przed 31 grudnia 2018 r. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zmieniła się w tym zakresie z dniem 1 stycznia 2019 r., dlatego w dokumencie ZUS RIA płatnik składek wykazuje dane za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2018 r. z wyjątkiem danych dot. wykonywania pracy na podstawie Karty nauczyciela.

Na dokumentach ZUS IM i ZUS IR (Informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej i Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej) pojawia się nowy blok III.J: Okres wykonywania pracy nauczycielskiej – Karta nauczyciela.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aktywnie w żłobku - jak obliczyć wysokość opłaty w żłobku ponoszonej przez rodzica? Przykłady

Świadczenie „aktywnie w żłobku” to jedno z trzech nowych świadczeń, dostępnych od 1 października 2024 r. Co warto o nim wiedzieć? Jak obliczyć wysokość opłaty w żłobku ponoszonej przez rodzica, która uprawnia do tego nowego świadczenia?

ZUS: 13 września 2024 r. ponad 1,22 mln osób otrzyma dodatkowe świadczenie

W piątek, 13 września wypłacona zostanie czwarta transza czternastych emerytur. Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował redakcję Infor.pl, że w piątek dodatkowe świadczenie otrzyma ponad 1,22 mln osób w łącznej kwocie 1 mld 807 tys. zł.

Urlop wypoczynkowy dłuższy o 10 dni dla niepełnosprawnego pracownika. 30 lub 36 dni w ciągu roku. Jakie warunki trzeba spełnić?

Obecny rynek pracy jest otwarty na osoby niepełnosprawne. Pracodawcy zauważają wiele korzyści we współpracy z takimi pracownikami, do których zaliczyć można np.: różnego rodzaju dofinansowania, poprawę wizerunku firmy, czy zwiększenie zaangażowania pracowników i ich integrację. Przedsiębiorstwo pokazuje tym samym, że jest empatyczne otwarte i wrażliwe na drugiego człowieka. Oczywiście wraz z szeregiem profitów w parze idą obowiązki, których zobowiązani są przestrzegać pracodawcy w takiej sytuacji. Do jednych z nich należy udzielenie dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Komu przysługuje, w jakim wymiarze i jak należy udzielać dodatkowego urlopu wypoczynkowego? Na te pytania odpowiem w dalszej części tego artykułu. 

Osoba niepełnosprawna: Jak obliczyć 47 dni wolne od pracy w roku kalendarzowym?

Osoba niepełnosprawna z odpowiednim orzeczeniem ma prawo do 1) 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego oraz 2) zwolnienia z pracy na do 21 dni na turnus rehabilitacyjny. Dodatkowe wolne dni od pracy są jednak ograniczane regułą, że nie mogą przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Dodając do tego 26 dni "zwykłego" urlopu wypoczynkowego osoba niepełnosprawna ma 47 dni wolnych od pracy w roku kalendarzowym.

REKLAMA

Zakaz wjazdu aut elektrycznych do garażu podziemnego. Czy taka uchwała wspólnoty mieszkaniowej jest legalna?

Media od jakiegoś czasu donoszą o uchwałach niektórych wspólnot mieszkaniowych, które zakazują „elektrykom” (samochodom z napędem elektrycznym) wjazdu do garażu podziemnego w bloku mieszkalnym. Czy takie ograniczenie praw mieszkańców do korzystania z garażu jest w ogóle legalne. Warto też pamiętać o możliwości zaskarżania uchwał wspólnoty mieszkaniowej. Nie ma jeszcze wyroków sądowych w podobnych sprawach.

Stałe kontrole na granicy z Niemcami od 16 września 2024 r. Ile potrwają? Problem dla firm i pracowników

Rząd w Niemczech podjął decyzję, że od 16 września na kolejne 6 miesięcy przywrócone zostaną wszystkie kontrole graniczne, w tym przedłużone będą kontrole na granicy z Polską, Czechami, Szwajcarią i Austrią. - Bardzo trudno jest dyskutować z argumentami podnoszonymi przez władze niemieckie, które kontrole graniczne tłumaczą walką z nielegalną migracją i chęcią zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Nie da się jednak ukryć, że kontrole graniczne w pewien sposób naruszają zasady swobody przepływu handlowego, usługowego, a także mocno komplikują życie pracownikom transgranicznym. Z zasady więc kontrole sprawiają, że nasza integracja na pograniczu polsko-niemieckim i współpraca biznesowa jest po prostu słabsza – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Aktywny rodzic w pracy - czy świadczenie przysługuje rodzicom prowadzącym własną działalność gospodarczą?

Czy świadczenie "aktywny rodzic w pracy" obejmuje także rodziców prowadzących własną działalność gospodarczą? Co w przypadku gdy rodzic prowadzący działalność gospodarczą korzysta z ulg i preferencji w opłacaniu składek do ZUS?

Emerytura od państwa w wysokości 20% ostatniej pensji - jeżeli nie podwyższymy wieku emerytalnego

Wprowadzenie w 1999 roku systemu zdefiniowanej składki w ubezpieczeniach emerytalnych spowodowało obniżenie tzw. przeciętnej stopy zastąpienia. Instytut Emerytalny podaje, że w latach 2014–2020 ta stopa spadła z 52,5 do 42,4 proc. Oznacza to, że po przejściu na emeryturę dana osoba otrzymuje świadczenie w wysokości mniejszej niż połowa ostatniej pensji. Jeszcze przed 2060 rokiem ta stopa spadnie poniżej 20%, jeżeli nie zostanie podwyższony wiek emerytalny.

REKLAMA

Wskazania w orzeczeniu o niepełnosprawności. Co oznacza punkt 7 i 8? [Przykład]

Wskazania stanowią ważny element orzeczenia o niepełnosprawności. Rodzice często zwracają uwagę na punkty 7 i 8. Co one oznaczają i dlaczego są istotne do uzyskania świadczeń? Co powinny wiedzieć osoby, ubiegające się o świadczenie pielęgnacyjne?

Liczba wypadków przy pracy w I półroczu 2024 r. wzrosła. Przyczyną 42 proc. z nich, było nieprawidłowe zachowanie się pracowników

Liczba wypadków przy pracy w I półroczu 2024 r. wzrosła. Odnotowano ponad 30 tys. 400 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Przyczyną 42 proc. z nich, było nieprawidłowe zachowanie się pracowników. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące wypadków przy pracy w I półroczu 2024 r. 

REKLAMA