REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

11 pojemników na odpady może stanąć pod każdym domem, żeby – ludzie nie mylili się, gdzie co wrzucać. Rewolucja w segregacji odpadów w nowym projekcie UE

Aleksandra Rybak
Prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
odpady, odpady (śmieci), dom, nieruchomości, odpady komunalne, UE, segregacja odpadów, Unia Europejska, recykling
11 pojemników na odpady może stanąć pod każdym domem, żeby – ludzie nie mylili się, gdzie co wrzucać. Rewolucja w segregacji odpadów w nowym projekcie UE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W opublikowanym w dniu 13 stycznia 2026 r. raporcie jednostki badawczej Komisji Europejskiej (JRC) została sformułowana propozycja zharmonizowania zasad segregacji odpadów w UE, w związku z rozporządzeniem PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation), które wchodzi w życie w dniu 12 sierpnia 2026 r. 4 pojemniki na odpady, miałoby zastąpić aż 11, do których – miałyby trafiać odpady oznaczone ujednoliconymi dla całej unii etykietami.

Czym są odpady komunalne oraz jakie zasady ich segregacji aktualnie obowiązują?

Odpady komunalne – zgodnie z definicją ustawową – stanowią odpady powstające w gospodarstwach domowych oraz pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter i skład są podobne do odpadów z gospodarstw domowych, w szczególności niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i odpady selektywnie zebrane.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – segregacji, czyli selektywnemu zbieraniu odpadów komunalnych w każdej gminie, podlegają co najmniej: papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, odpady opakowaniowe wielomateriałowe oraz bioodpady, jak również – w wyznaczonym przez gminę punkcie selektywnego zbierania odpadów (tzw. PSZOK-u): odpady niebezpieczne, przeterminowane leki i chemikalia, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych, które powstały w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi (w szczególności igły i strzykawki), zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony oraz odpady tekstylne i odzieży, a także odpady budowlane i rozbiórkowe z gospodarstw domowych.

Ważne

Co istotne – rada gminy może w tzw. regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy wprowadzić obowiązek selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych innych niż wyżej wymienione oraz określić wymagania w zakresie selektywnego zbierania tych odpadów.

Na każdym właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek selektywnego zbierania odpadów powstałych na terenie jego nieruchomości, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów oraz wymaganiami określonymi przez radę gminy w wydanym przez nią regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, a zatem – zbierania odpadów do pojemników lub worków w odpowiednich kolorach. Jaki podział pojemników (lub odpowiednio – worków) służących do zbierania różnego rodzaju odpadów, aktualnie obowiązuje?

Ważne

Do pojemników / worków w kolorze:

  • niebieskim, oznaczonych napisem „papier” – podlegają zbieraniu odpady z papieru, w tym odpady z tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury, czyli – opakowania z papieru, karton, katalogi, ulotki, gazety, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki,
  • zielonym, oznaczonym napisem „szkło” – podlegają zbieraniu odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła, czyli – butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych),
  • żółtym, oznaczonym napisem „metale i tworzywa sztuczne” – podlegają zbieraniu odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady z tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe, czyli – plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe, aluminiowe i metale kolorowe,
  • brązowym, oznaczonym napisem „bio” – podlegają zbieraniu bioodpady, czyli – to co może ulec biodegradacji, a więc odpadki warzywne i owocowe, gałęzie drzew i krzewów, czy skoszona trawa.

Należy również pamiętać, że od początku 2025 r. selektywnej zbiórce podlegają również odpady tekstylne (czyli – tekstylia, odzież i obuwie). Do odpadów tekstylnych nie zostały wydzielone osobne pojemniki / worki w ramach systemu segregacji (ponieważ jest ich zbyt mało), ale na gminie ciąży obowiązek zorganizowania punktów ich zbiórki. Może to być PSZOK lub ustawione przez gminę w tym celu, w wyznaczonych miejscach, pojemniki.

REKLAMA

Z kolei od października 2025 r., opakowania po napojach, a konkretnie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • plastikowe butelki o pojemności do 3 l,
  • metalowe puszki o pojemności do 1 l oraz
  • szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5,

zostały objęte tzw. systemem kaucyjnym, co oznacza, że – są one warte od 50 groszy do 1 złotówki, a informacja o tym powinna każdorazowo widnieć na opakowaniu.

JRC (wewnętrzna służba naukowa i analityczna Komisji Europejskiej): 11 pojemników na odpady może stanąć pod każdym domem – nowy projekt zharmonizowanej segregacji odpadów w UE

Z opublikowanego w dniu 13 stycznia 2026 r. raportu JRC (tj. Wspólnego Centrum Badawczego, które jest wewnętrzną służbą naukową i analityczną Komisji Europejskiej), pt. JRC technical proposal on EU harmonised waste sorting labels under the packaging and packaging waste regulation1 wynika propozycja zharmonizowania zasad segregacji odpadów w UE, w związku z rozporządzeniem PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation)2, które wchodzi w życie w dniu 12 sierpnia 2026 r. Należy przy tym podkreślić, że – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) jest aktem prawnym wiążącym w całości i stosowanym bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich UE (a więc również w Polsce), co oznacza, że – wchodzi ono w życie automatycznie, bez potrzeby jego implementacji do krajowego porządku prawnego (tak jak ma to miejsce w przypadku dyrektywy UE).

Zgodnie z art. 12 ww. rozporządzenia – od dnia 12 sierpnia 2028 r. lub 24 miesiące od dnia wejścia w życie aktu wykonawczego przyjętego na podstawie niniejszego artykułu, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza – na opakowaniach wprowadzanych do obrotu, będą musiały być zamieszczane zharmonizowane etykiety, zawierające informacje o ich składzie materiałowym, aby ułatwić konsumentom sortowanie. Etykieta taka, będzie musiała zawierać piktogramy i powinna być łatwo zrozumiała (w tym dla osób z niepełnosprawnościami) – na jej podstawie konsument ma, z łatwością, ustalić, w którym pojemniku na odpady, powinien umieścić dane opakowanie.

Oprócz zharmonizowanej etykiety – podmioty gospodarcze, będą mogły umieszczać na opakowaniach kod QR lub inny rodzaj znormalizowanego, otwartego, cyfrowego nośnika danych, zawierający informacje o przeznaczeniu każdej oddzielnej części składowej opakowania, aby ułatwić konsumentom sortowanie.

Zgodnie z art. 13 ww. rozporządzenia natomiast – w terminie do dnia 12 sierpnia 2028 r. lub 30 miesięcy od przyjęcia aktów wykonawczy – te same zharmonizowane etykiety co na opakowaniach – będą musiały zostać umieszczone na wszystkich pojemnikach na odpady, służących do zbierania odpadów opakowaniowych.

Powyższe zmiany, mają na celu zwiększenie poziomu recyklingu, w związku z faktem, że konsumenci nie będą popełniać błędów w umieszczaniu opakowań we właściwych pojemnikach (ta sama, zharmonizowana etykieta, będzie znajdować się zarówno na opakowaniu, jak i na pojemniku na odpady, w związku z czym – każdy będzie wiedział, gdzie co wrzucić).

Ze wspomnianego powyżej raportu JRC, w którego przygotowanie zaangażowanych było ponad 25 000 obywateli UE i ponad 250 ekspertów interesariuszy – wynika właśnie propozycja podziału odpadów na poszczególne kategorie na potrzeby wprowadzenia ww. zharmonizowanych etykiet, wynikających z rozporządzenia PPWR. Zgodnie z informacją zawartą w treści raportu – definiuje on zasady wizualnego i koncepcyjnego projektowania zharmonizowanych etykiet dotyczących segregacji odpadów w UE oraz zawiera pełny zestaw projektów etykiet, w tym proponowane kolory i terminologię.

Ważne

Zgodnie z ww. propozycją, zawartą w raporcie JRC – odpady miałyby zostać podzielone na następujące kategorie:

  1. Kolor niebieski karton i papier, do którego miałyby trafiać:
    1. karton,
    2. papier,
  2. Kolor zielonyszkło, do którego miałyby trafiać:
    1. szkło bezbarwne,
    2. szkło kolorowe,
    3. szkło zielone,
    4. szkło brązowe,
  3. Kolor żółtyplastik, do którego miałyby trafiać:
    1. plastik twardy,
    2. plastik miękki,
  4. Kolor pomarańczowykompozyty, do którego miałyby trafiać:
    1. kartony po napojach,
    2. papier (kompozyt A),
    3. papier (kompozyt B),
  5. Kolor szarymetal, do którego miałby trafiać:
    1. metal,
  6. Kolor brązowyodpady kompostowalne, do którego miałby trafiać:
    1. odpady kompostowalne z domów,
    2. odpady kompostowalne przemysłowe,
  7. Kolor różowytekstylia, do którego miałby trafiać:
    1. tekstylia,
  8. Kolor błękitnyceramika, do którego miałaby trafiać:
    1. ceramika,
  9. Kolor jasnobrązowydrewno i korek, do którego miałaby trafiać:
    1. drewno,
    2. korek
  10. Kolor czerwony odpady niebezpieczne, do którego miałaby trafiać:
    1. odpady niebezpieczne oraz
  11. Kolor fioletowyodpady zmieszane, do którego miałaby trafiać:
    1. pozostałe odpady zmieszane.

Poniżej można zapoznać się z zawartą w raporcie JRC infografiką, prezentującą ww. podział:

Projekt zharmonizowanych etykiet dotyczących segregacji odpadów w UE (JRC technical proposal on EU harmonised waste sorting labels under the packaging and packaging waste regulation, 2026)

Inne

Należy w tym miejscu również podkreślić, że zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia PPWR – Pojemnik na odpady opakowaniowe może być opatrzony więcej niż jedną etykietą. Oznacza to, że ostatecznie – o ile organy prawodawcze UE zdecydują się na wdrożenie propozycji w przepisach unijnych – kilka różnych kategorii odpadów, będzie mogło być umieszczane w jednym (odpowiednio oznakowanym kilkoma etykietami) pojemniku. Jeżeli jednak dla każdej kategorii odpadów, miałby zostać przydzielony odrębny pojemnik na odpady – byłoby ich aż 11.

11 pojemników na odpady może stanąć pod każdym domem, czyli nowy projekt zharmonizowanej segregacji odpadów w UE – kiedy można spodziewać się wejścia przepisów w życie?

Należy podkreślić, że powyższe zestawienie podziału odpadów na 11 kategorii, stanowi jedynie propozycję przedstawioną przez jednostkę badawczą Komisji Europejskiej i jak podkreślono w raporcie – niekoniecznie odzwierciedla ono stanowisko Komisji Europejskiej w tej kwestii. Celem raportu JRC i zawartych w nim propozycji jest – zapewnienie opartego na dowodach naukowego wsparcia dla europejskiego procesu kształtowania polityki. Po rozważeniu ww. propozycji JRC – organy prawodawcze UE (w następstwie ewentualnej propozycji złożonej w tym przedmiocie przez Komisję Europejską) zdecydują, czy będą ją wdrażać w przepisach unijnych. Na chwilę obecną, nie wiadomo więc, czy ww. propozycja będzie wdrażana i kiedy może to nastąpić. Pewien wyznacznik może stanowić jednak data 12 sierpnia 2026 r., kiedy to wchodzi w życie rozporządzenie PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation), na potrzeby którego został opracowany przez JRC ww. zestaw zharmonizowanych etykiet, które to – zgodnie z ww. rozporządzeniem – będą musiały być umieszczane nie tylko na odpadach opakowaniowych, ale również na pojemnikach na odpady.

Wideoszkolenie: Podatek od nieruchomości 2025 – czy firmy czeka rewolucja?

1 Bruns, H., Borsello, A., Dupoux, M., Hamarat, Y., Milios, L., Papa, F., JRC technical proposal on EU harmonised waste sorting labels under the packaging and packaging waste regulation, 2026

2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2025/40 z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmiany rozporządzenia (UE) 2019/1020 i dyrektywy (UE) 2019/904 oraz uchylenia dyrektywy 94/62/WE (Dz.U. L, 2025/40)

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1587 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 733)
  • Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2021 r., poz. 906)
  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2025/40 z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmiany rozporządzenia (UE) 2019/1020 i dyrektywy (UE) 2019/904 oraz uchylenia dyrektywy 94/62/WE (Dz.U. L, 2025/40)
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Dla kogo dodatek dyferencyjny? Dla większości to ok. 300 złotych, ale pełnoletnich uczniów i studentów ok. 1100 złotych

Jest grupa rodziców, którzy niezależnie od świadczenia 800 plus mogą liczyć również na inne wsparcie w ponoszeniu kosztów związanych z wychowaniem dzieci. Chodzi o osoby uprawnione do dodatku dyferencyjnego, czyli wyrównania między różnic w wysokościach zasiłków.

Dlaczego liczba transakcji na rynku międzybankowym nie przesądza o wiarygodności i jakości WIBOR-u

W debacie dotyczącej WIBOR-u regularnie powraca argument, że niewielka liczba transakcji depozytowych na rynku międzybankowym podważa jakość całego wskaźnika. Rozumowanie jest następujące: skoro zawieranych jest mniej transakcji, to wskaźnik powinien być mniej wiarygodny. Problem polega na tym, że takie podejście miesza dwie różne rzeczy: aktywność rynku i cenę pieniądza.

Urząd Skarbowy wydał pilny komunikat. Masz czas tylko do jutra, później system zostanie zablokowany

Szykują się ogromne utrudnienia dla milionów Polaków. Krajowa Administracja Skarbowa wydała oficjalne ostrzeżenie dotyczące działania rządowej platformy rozliczeniowej. Jeśli planujesz załatwić sprawy podatkowe w najbliższą środę, musisz się spieszyć. Jedna z najważniejszych usług cyfrowych w kraju zostanie całkowicie odcięta od użytkowników.

Pracodawca zwolni pracownika, który często choruje. Sądy są zgodne – celem stosunku pracy nie jest utrzymywanie pracownika

Częste nieobecności pracownika dezorganizują pracę. Ale czy mogą uzasadniać wypowiedzenie umowy? Sądy nie mają wątpliwości co do tego, co jest celem stosunku pracy. W wydawanych wyrokach zauważają też trudności, z którymi mierzą się pracodawcy.

REKLAMA

Fałszywe reklamy z celebrytami, fake news i deepfake w sieci - to ich koniec? Rząd wdraża przepisy krajowe DSA

Przyjęto aż dwa projekty ustaw wdrażające unijny akt o usługach cyfrowych (DSA) w Polsce. Nowe przepisy mają zmusić platformy internetowe do większej przejrzystości – masz wiedzieć, kto płaci za reklamę, którą widzisz, platformy muszą uzasadniać usunięcie treści, a naukowcy dostaną dostęp do danych o dezinformacji. W 2025 r. platformy zignorowały 88% zgłoszeń dezinformacyjnych. Czy DSA to zmieni?

Kiedy można unieważnić testament? Te błędy najczęściej prowadzą do sporów

Testament, który miał uporządkować sprawy po śmierci bliskiej osoby, bardzo często staje się początkiem wieloletniego sporu rodzinnego. Wystarczy zarzut choroby testatora, presji ze strony bliskich albo błąd przy sporządzaniu dokumentu, by sprawa trafiła do sądu.

Lekarze spoza Unii Europejskiej muszą znać język polski. Liczy się bezpieczeństwo pacjentów

Już 441 lekarzom spoza Unii Europejskiej zawieszono prawo wykonywania zawodu z powodu nieznajomości języka polskiego. Prezydent Karol Nawrocki zawetował ustawę, która przewidywała przedłużenie terminu na poświadczenie znajomości języka co najmniej na poziomie turystycznym.

Pracownik może wybrać pieniądze, zamiast urlopu. To jest wyjątek od zasady wykorzystania urlopu w naturze

Pieniądze czy urlop, co jest ważniejsze dla pracownika, a co dla pracodawcy? Zapewne nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie i każdorazowo zależy to od okoliczności. Aby uniknąć dylematów z tym związanych, ustawodawca wprowadził jasne zasady.

REKLAMA

Pracownicy przynoszą dokumenty i liczą na korzyści, a pracodawcy mają wątpliwości. Jak załatwić sprawę zgodnie z prawem?

Czy można przyjąć zaświadczenie z ZUS, które pracownik wydrukował? Co zrobić z elektronicznym dokumentem, gdy akta osobowe pracownika są papierowe? Zmiany przepisów dotyczących stażu pracy wciąż budzą wątpliwości, również te formalne.

3 ważne świadczenia dla rodzin. Od 1 lipca 2026 r. nowe wnioski

Od 1 lipca 2026 r. gminy przyjmą elektroniczne wnioski o świadczenia alimentacyjne i zasiłki rodzinne na nowy okres. W ZUS wystartuje kolejny nabór wniosków o świadczenie dobry start. Kto może ubiegać się pomoc? Czy te świadczenia można łączyć?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA