REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Blokowanie witryn z torrentami coraz bardziej możliwe

Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna
Blokowanie witryn z torrentami coraz bardziej możliwe /shutterstock.com
Blokowanie witryn z torrentami coraz bardziej możliwe /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Choć opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości dotycząca danej kwestii nie jest dla Trybunału wiążąca, to jednak często wyroki TS się z nią pokrywają. Podobnie może być w sprawie serwisu The Pirate Bay (TPB), na temat której wypowiadał się Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Maciej Szpunar. Wskazał, że TPB może zostać umieszczone na liście witryn blokowanych przez europejskich dostawców internetu.

W swej opinii przesądził na niekorzyść tej witryny dwie dotychczas niezwykle problematyczne kwestie prawne, zawarte w pytaniach prejudycjalnych Sądu Najwyższego w Holandii. Sprawia to, że jeśli wyrok Trybunału podąży za rozumowaniem rzecznika, orzeczenie to będzie niewątpliwie miało charakter przełomowy i brzemienny w skutki dla operatorów witryn internetowych wspomagających funkcjonowanie sieci typu peer-to-peer.

REKLAMA

Operator udostępnia dane publicznie

REKLAMA

Po pierwsze, rzecznik odpowiedział na pytanie, czy operator witryny typu TBP, pomimo że nie udostępnia plików chronionych prawem autorskim bezpośrednio, a jedynie indeksuje metadane umożliwiające wyszukanie i udostępnianie plików na komputerach sieci peer-to-peer między jej użytkownikami, może być w pewnych okolicznościach uznany za udostępniającego utwory publicznie, w rozumieniu art. 3 ust. 1 dyrektywy 2001/29. Rzecznik wskazał, że operator witryny może być uznany za udostępniającego utwór publicznie, jeżeli ma rzeczywistą świadomość, że jego witryna umożliwia dostęp do konkretnej treści w sposób niezgodny z prawem, a ponadto nie podejmuje żadnych środków celem zablokowania dostępu do tych treści.

Po drugie, rzecznik generalny udzielił odpowiedzi na pytanie, czy jeśli operator witryny typu TBP nie może być uznany za udostępniającego utwory publicznie, to czy można - celem ochrony praw autorskich - zastosować środek w postaci nakazania dostawcy usług internetowych zablokowania w całości dostępu do witryny w rodzaju TBP. W tej kwestii Michał Szpunar również udzielił pozytywnej odpowiedzi stwierdzając, że w przypadkach szczególnie uzasadnionych – a taki w ocenie rzecznika ma miejsce w przypadku serwisu TBP – można zastosować środek w postaci nakazu zablokowania dostępu do witryny przez pośrednika w postaci dostawcy usług internetowych.

Prawo naruszane mimochodem

To stanowisko może być uznane za kontrowersyjne w kontekście faktu, iż witryny wspierające funkcjonowanie sieci peer-to-peer nie są w samej istocie swego funkcjonowania nastawione na naruszanie prawa – są jedynie pewnym narzędziem, które - jak każde inne narzędzie - może być wykorzystane w celach zgodnych lub niezgodnych z prawem. Rzecznik uznaje jednak (i ten właśnie argument może być uznany za kontrowersyjny prawnie), że jeśli większość treści, do których dostęp można uzyskać przez witrynę TBP, jest tam udostępniona niezgodnie z prawem, a TBP wprost odmawia zablokowania do nich dostępu, to zastosowanie środka w postaci całkowitej blokady dostępu do witryny przez dostawcę usług internetowych w tym konkretnym przypadku spełnia przesłankę proporcjonalności zastosowanego środka. Podstawowe wątpliwości może w tym kontekście budzić przesłanka dotycząca udostępniania większości treści nielegalnie, jako podstawa blokady dostępu do całej witryny, a zatem także do treści udostępnionych legalnie. Rzecznik twierdzi jednak, że takie treści mogą być udostępnione z łatwością gdzie indziej. Zapomina się jednak w tym kontekście, że nie chodzi jedynie o legalny dostęp do treści, ale i dostęp do tych treści za pomocą konkretnego narzędzia, jakim jest sieć peer-to-peer wspomagana witryną indeksującą, jak również o interesy podmiotów, które trudnią się w zakresie swojej działalności gospodarczej obsługą tego typu sieci.

Możliwy precedens

Gdyby Trybunał Sprawiedliwości podzielił powyższe stanowisko rzecznika generalnego, mogłoby to wprost otworzyć drogę do blokowania witryn, które w większości ułatwiają dostęp do treści zamieszczonych w sieciach peer-to-peer nielegalnie i nie podejmują działań blokujących dostęp do takich treści w tych sieciach. Chodzi nie tylko o witryny z torrentami, ale też o usługi pozwalające na zlokalizowanie pirackich „map skarbów” – linków magnetycznych czy plików torrent, dzięki którym lokalizuje się zasoby w sieciach p2p. Rozumowanie rzecznika bowiem usuwa trudny problem prawny związany z neutralnością narzędzia, jakim są witryny typu TPB oraz rozdziałem między udostępniającym a dostarczającym narzędzi ułatwiających udostępnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Rola rzeczników generalnych TS

Rzecznicy generalni Trybunału Sprawiedliwości wchodzą w jego skład, podlegając tym samym wymogom, jak również korzystając z tych samych praw i przywilejów co sędziowie Trybunału. Ich główną funkcją w myśl art. 252 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jest wspomaganie Trybunału Sprawiedliwości poprzez publiczne przedstawianie, przy zachowaniu całkowitej bezstronności i niezależności, uzasadnionych opinii w sprawach, które zgodnie ze Statutem Trybunału Sprawiedliwości, wymagają jego zaangażowania.

Autor: Aleksandra Błaszczyńska, radca prawny z Kancelarii Chałas i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

  Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

  Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

  Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

  Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

  Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

  Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

  Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

  REKLAMA

  TK: kary „unijne” nałożone na Polskę są niezgodne z naszą Konstytucją

  Niezgodne z Konstytucją RP są przepisy unijne o nakładaniu kar na Polskę za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego.

  28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

  28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

  Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

  Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

  Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

  Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

  REKLAMA

  Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

  Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

  Świąteczne prezenty kupuj z głową! Poradnik konsumenta - reklamacje, zwroty, ceny

  Do Bożego Narodzenia zostało jeszcze tylko dwa tygodnie, a wiele osób wciąż czeka z zakupem świątecznych prezentów. Galerie handlowe przeżywają oblężenie, a w chaosie łatwo o pomyłkę czy niedopatrzenie podczas zakupów. Jak nie dokładać sobie stresu, kupując gwiazdkowe prezenty? Jakie egzekwować swoje prawa? Co trzeba wiedzieć? Przypominamy.

  REKLAMA