reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Nieodpłatna pomoc > Kiedy można być zwolnionym z kosztów procesu?

Kiedy można być zwolnionym z kosztów procesu?

Wnosząc pozew do sądu cywilnego należy wraz z nim wnieść opłatę. Wysokość opłat określa ustawa. Nie każdego jednak stać na poniesienie takich wydatków. Dlatego też ta sama ustawa przewiduje możliwość zwolnienia strony od kosztów sądowych.

Omawianą problematykę reguluje ustawa z 28 lipca 2005 o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Według tej ustawy należy rozróżnić częściowe zwolnienie od kosztów od całkowitego zwolnienia. Inaczej też kształtuje się sytuacja prawna osób fizycznych i osób prawnych.

Na wniosek

Sąd zwalnia od ponoszenia kosztów sądowych tylko na wniosek zainteresowanej strony. Nigdy nie czyni tego z urzędu. Wniosek taki można złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu. Właściwy w tym wypadku jest sąd w którym sprawa ma się toczyć lub już się toczy.

Zwolnienie w całości lub w części

Jeżeli strona wykaże, że nie jest w stanie w całości ponieść wydatków związanych z prowadzeniem sprawy wtedy sąd na jej pisemny wniosek powinien zwolnić ją  w całości od kosztów sądowych.

Jeżeli strona może ponieść część wydatków na prowadzenie sprawy wtedy sąd zwalnia stronę jedynie w części od kosztów sądowych.

Za stronę zwolnioną od kosztów wydatki ponosi Skarb Państwa.

Osoba prawna lub osoba fizyczna

Osoba prawna jak i osoba fizyczna mogą być zwolnione od kosztów w całości lub części. Jednakże inna jest procedura przyznawania zwolnienia dla ludzi a inna dla tworów prawa.

Osoby fizyczne do wniosku o zwolnienie z kosztów muszą dołączyć specjalne oświadczenie o stanie majątkowym, rodzinnym i osobistym. Oświadczenie to składa się na urzędowym formularzu.

Od osoby fizycznej może być ponadto odebrane przyrzeczenie o określonej przez ustawę treści. Za złożenie świadomie nieprawdziwego oświadczenia grozi stronie grzywna w wysokości 1 tyś. zł. Natomiast jeżeli strona po raz wtóry złożyła niezgodnie z prawdą takie oświadczenie wtedy kara ta może wynieść nawet 2 tyś. zł.

Przed odebraniem przysięgi osobę składającą poucza się o możliwości odpowiedzialności finansowej.

W wypadku osób prawnych obowiązuje mniejszy formalizm. Podmioty takie nie muszą składać żadnych specjalnych oświadczeń o stanie majątkowym. Wystarczy sam wniosek o zwolnienie z kosztów wraz z odpowiednim uzasadnieniem. Oczywiście im lepsze uzasadnienie tym większa szansa na to, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Na poparcie tez zawartych w uzasadnieniu należy przedstawić dowody.

Od przedstawiciela osoby prawnej nie odbiera się przysięgi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama