REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto i kiedy może być pełnomocnikiem procesowym?

Redakcja
Kto może być pełnomocnikiem procesowym? /Fot. Fotolia
Kto może być pełnomocnikiem procesowym? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pełnomocnik procesowy jest uprawniony do występowania przed sądem za stronę, którą reprezentuje. Może on podejmować rozmaite czynności takie jak zawarcie ugody, czy zrzeczenie się roszczenia. Kto może być pełnomocnikiem procesowym?

Pełnomocnik procesowy

Pełnomocnik procesowy to upoważniony reprezentant strony postępowania sądowego, który może dokonywać rozmaitych czynności procesowych (np. wniesienie pozwu, odpowiedzi na pozew, dalszych pism procesowych, czy wniosku o zabezpieczenie powództwa) w jej imieniu.

REKLAMA

Co do zasady, zgodnie z art. 91 kodeksu postępowania cywilnego samo udzielenie pełnomocnictwa procesowe wiąże się co do zasady z umocowaniem pełnomocnika do:

  • wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;
  • wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;
  • zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;
  • odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

Przed udzieleniem pełnomocnictwa zwróć uwagę na jego treść. Jeżeli treść pełnomocnictwa nie stanowi inaczej, pełnomocnik będzie mógł w twoim imieniu zrzec się roszczenia czy też uznać powództwo strony przeciwnej.

W przypadku tzw. profesjonalnych pełnomocników procesowych (adwokat lub radca prawny) mogą oni również udzielać dalszego pełnomocnictwa procesowego, co w prostym przełożeniu oznacza, że mogą oni upoważnić także innego radcę prawnego lub adwokata do reprezentowania swojego klienta.

Zobacz serwis: Konsument w sądzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może być pełnomocnikiem?

REKLAMA

Przepisy postępowania cywilnego tak jak nie nakładają obowiązku (poza pewnymi przypadkami jak m.in. postępowania ze skargi kasacyjnej) występowania przed sądem za pośrednictwem radcy prawnego i adwokata, tak też nie ograniczają kręgu osób mogących reprezentować stronę przed sądem wyłącznie do tych profesjonalnych podmiotów.

W określonych sytuacjach stronę może zastępować nie tylko adwokat lub radca prawny, lecz również członek najbliższej rodzi, pracownik, czy nawet organ jednostki samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 87 § 1 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem może być bowiem także rodzic, małżonek, rodzeństwo, zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Pełnomocnikiem strony może być zatem jej syn, wnuk, czy nawet prawnuk.

W sprawach o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka i o roszczenia alimentacyjne pełnomocnikiem może być również przedstawiciel właściwego w sprawach z zakresu pomocy społecznej organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacji społecznej, mającej na celu udzielanie pomocy rodzinie.

Zwróć uwagę, że w przypadku spraw o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka, jak również o roszczenia alimentacyjne, pełnomocnik ten może reprezentować jedynie stronę powodową. Przedstawiciel organizacji społecznej nie może zatem reprezentować strony pozwanej.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Inne podmioty

Pełnomocnikami procesowymi mogą być także inne podmioty. W zależności od charakteru strony oraz przedmiotu postępowania jej zastępcą przed sądem może być przedstawiciel organizacji zrzeszającej rolników indywidualnych (w odniesieniu do rolnika będącego jej członkiem, w sprawach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego), przedstawiciel organizacji konsumenckiej (w sprawach związanych z ochroną praw konsumentów, jeżeli reprezentowana strona jest konsumentem), przedstawiciel organizacji wspierającej własność przemysłową (w sprawach ochrony własności przemysłowej, jeżeli stroną reprezentowaną jest twórca).

W sprawach dotyczących ochrony praw konsumentów powództwo może być wytoczone w imieniu konsumenta przez miejskiego rzecznika praw konsumentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wigilia 2024 r. wolna od pracy, ale praca w Trzech Króli albo Święto Pracy (1 Maja). I bez szans na wolne w Wielki Piątek

Wigilia wolna od pracy, ale praca w Trzech Króli albo Święto Pracy (1 maja). I bez szans na wolne w Wielki Piątek. Taka jest perspektywa pracodawców. W Sejmie jednak przepisy o Wigilii jako dniu wolnym od pracy, zostaną uchwalone bez uwzględnienia postulatów przedsiębiorców. 

1000 zł brutto dodatku motywacyjnego dla pracowników pomocy społecznej. Czy ten dodatek powinien być uwzględniony przy naliczaniu zasiłku chorobowego?

Czy dodatek motywacyjny powinien być uwzględniony przy naliczaniu zasiłku chorobowego? RIO nie ma wątpliwości. Dodatek motywacyjny powinien być uwzględniony przy naliczaniu zasiłku chorobowego. 1000 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej uwzględniane więc przy naliczaniu chorobowego.

11 listopada 2024 r.: Zamknięte ulice w Warszawie

Komenda Stołeczna Policji w Warszawie poinformowała o utrudnieniach w Warszawie. W dniu 11 listopada 2024 r. część ulic będzie zamknięta. W poniedziałek w stolicy odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniających Narodowe Święto Niepodległości, które spowodują utrudnienia w ruchu

W Sejmie o nowym świadczeniu wspierającym dla osób niepełnosprawnych. Zmiana zasady 7 lat

Nawet najciężej poszkodowane osoby niepełnosprawne świadczenie wspierające otrzymują na maksymalnie 7 lat. W Sejmie toczy się debata o wyjątku od zasady "Co 7 lat w WZON". Wyjątek to świadczenie wspierające stałe (dożywotnie) albo na dłuższe okresy niż 7 lat. Dotyczy to osób niepełnosprawnych, które nigdy nie odzyskają zdrowia. Sejm wysłał w tej sprawie zapytanie do strony rządowej.

REKLAMA

QUIZ. Tylko 4% zna odpowiedzi na te pytania - spróbujesz?
Quiz wiedzy ogólnej. Gotowi na wyzwanie? 💡 Sprawdź swoją wiedzę powszechną w naszym quizie! 🏆 Kto zna odpowiedzi na te pytania?
Nauczyciele w szkołach zabraniają uczniom picia wody i wychodzenia do toalety podczas zajęć lekcyjnych. Zapytaliśmy o to Kuratorium Oświaty

Choć niewątpliwie, tak być nie powinno – regularne i niczym nieskrępowane picie wody przez uczniów oraz korzystanie z infrastruktury sanitarnej w szkołach – jest przedmiotem licznych kontrowersji i sprzecznych praktyk poszczególnych placówek. Szkoły niejednokrotnie wprowadzają w tym zakresie zakazy, które zamieszczają nawet w swoich regulaminach. Czy zatem – zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem – nauczyciel może zabronić uczniowi picia wody i wyjścia do toalety podczas zajęć lekcyjnych? Niestety, nawet Kuratorium Oświaty w Warszawie, nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Z przepisów regulujących podstawowe prawa dziecka oraz aktualnych zaleceń, wynika natomiast, że sprawa powinna być, nic innego, jak – oczywista. 

Kultowe dobranocki PRL. QUIZ bardzo sentymentalny. Pytanie 12 to prawdziwe wyzwanie
Wieczorami przed telewizorami w czasach PRL siadały wszystkie dzieci i oglądały dobranocki. Wychowani w tamtych czasach do dziś wspominają te bajki z sentymentem i nostalgią. W naszym quizie zadajemy pytania właśnie o dobranocki czasów PRL. Jeśli je pamiętacie to komplet punktów macie jak w banku!
W Sejmie: O stałym świadczeniu wspierającym i stałym orzeczeniu o niepełnosprawności

W nowym systemie oceny stopnia niepełnosprawności przyznaje się punkty określające poziom niesamodzielności (od 70 do 100 punktów). Ustawowa nazwa "poziom potrzeby wsparcia". Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydaje się na okres, na który osoba została zaliczona do osób niepełnosprawnych na podstawie m.in. ostatecznego orzeczenia, ustalającego stopień niepełnosprawności. Dlatego osoby niepełnosprawne nie rozumieją dlaczego muszą co 7 lat zgłaszać się do WZON na weryfikację punktów. Dlaczego WZON musi odnawiać decyzję osobie z ciężkim kalectwem (np. osoba trwale sparaliżowana)? Takie pytanie zadały osoby niepełnosprawne. I skierowały w tej sprawie do Sejmu wniosek o zmianę przepisów.

REKLAMA

Przedsiębiorcy składają wnioski o świadczenie interwencyjne. Wielu z nich otrzyma 75 proc. wnioskowanego świadczenia

Wniosek o świadczenie interwencyjne mogą składać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w dniu 16 września 2024 r. i poszkodowani w wyniku powodzi. Celem świadczenia jest wsparcie w dalszym prowadzeniu działalności.

Wydziedziczenie (pozbawienie prawa do zachowku): podstawy i warunki skuteczności. Czy można odwrócić wydziedziczenie?

Wydziedziczenie jest prawnym sposobem pozbawienia członka rodziny prawa do zachowku, czyli części spadku, który przysługuje mu z mocy prawa. Temat ten jest ważny, zwłaszcza w kontekście relacji rodzinnych i ich wpływu na dziedziczenie. Jak wyjaśnia Katarzyna Siwiec z Kancelarii Radcy Prawnego Katarzyna Siwiec proces wydziedziczenia nie jest jednak prosty – wymaga spełnienia określonych warunków i udokumentowania przesłanek, które uzasadniają decyzję o wyłączeniu bliskiej osoby z prawa do zachowku.

REKLAMA