reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Kto i kiedy może być pełnomocnikiem procesowym?

Kto i kiedy może być pełnomocnikiem procesowym?

Pełnomocnik procesowy jest uprawniony do występowania przed sądem za stronę, którą reprezentuje. Może on podejmować rozmaite czynności takie jak zawarcie ugody, czy zrzeczenie się roszczenia. Kto może być pełnomocnikiem procesowym?

Pełnomocnik procesowy

Pełnomocnik procesowy to upoważniony reprezentant strony postępowania sądowego, który może dokonywać rozmaitych czynności procesowych (np. wniesienie pozwu, odpowiedzi na pozew, dalszych pism procesowych, czy wniosku o zabezpieczenie powództwa) w jej imieniu.

Co do zasady, zgodnie z art. 91 kodeksu postępowania cywilnego samo udzielenie pełnomocnictwa procesowe wiąże się co do zasady z umocowaniem pełnomocnika do:

  • wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;
  • wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;
  • zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;
  • odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

Przed udzieleniem pełnomocnictwa zwróć uwagę na jego treść. Jeżeli treść pełnomocnictwa nie stanowi inaczej, pełnomocnik będzie mógł w twoim imieniu zrzec się roszczenia czy też uznać powództwo strony przeciwnej.

W przypadku tzw. profesjonalnych pełnomocników procesowych (adwokat lub radca prawny) mogą oni również udzielać dalszego pełnomocnictwa procesowego, co w prostym przełożeniu oznacza, że mogą oni upoważnić także innego radcę prawnego lub adwokata do reprezentowania swojego klienta.

Zobacz serwis: Konsument w sądzie

Kto może być pełnomocnikiem?

Przepisy postępowania cywilnego tak jak nie nakładają obowiązku (poza pewnymi przypadkami jak m.in. postępowania ze skargi kasacyjnej) występowania przed sądem za pośrednictwem radcy prawnego i adwokata, tak też nie ograniczają kręgu osób mogących reprezentować stronę przed sądem wyłącznie do tych profesjonalnych podmiotów.

W określonych sytuacjach stronę może zastępować nie tylko adwokat lub radca prawny, lecz również członek najbliższej rodzi, pracownik, czy nawet organ jednostki samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 87 § 1 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem może być bowiem także rodzic, małżonek, rodzeństwo, zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Pełnomocnikiem strony może być zatem jej syn, wnuk, czy nawet prawnuk.

W sprawach o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka i o roszczenia alimentacyjne pełnomocnikiem może być również przedstawiciel właściwego w sprawach z zakresu pomocy społecznej organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacji społecznej, mającej na celu udzielanie pomocy rodzinie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama