REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MRPiPS: Wzór z EKSMOON zaświadczenia dla osób niepełnosprawnych. Można wydrukować po prostu z Worda

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
MRPiPS: Wzór z EKSMOON zaświadczenia dla osób niepełnosprawnych. Można wydrukować po prostu z Worda
MRPiPS: Wzór z EKSMOON zaświadczenia dla osób niepełnosprawnych. Można wydrukować po prostu z Worda
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wyjaśniło jak stosować przepisy o wydawaniu zaświadczeń dla osób niepełnosprawnych. Od kilku miesięcy to nowy element systemu orzeczeń o niepełnosprawności.  

Rząd poinformował, że w systemie EKSMOON jest odpowiedni wzór. W sytuacjach nietypowych zaświadczenie można wydrukować po prostu w Wordzie. Poniżej pełna treść pisma:

REKLAMA

plik

plik

W tym artykule omawiamy problem zaświadczeń, ale rządowe dotyczy tez kwestii orzeczeń niepełnosprawnych dzieci i nastolatków, o czym w poniższym artykule;

Rząd: Zaświadczenia dla osób niepełnosprawnych. W systemie EKSMOON jest wzór. Dopuszczalny jest też forma Word [Wyjaśnienia]

Zaświadczenie wydaje przewodniczący powiatowego/miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Zaświadczenie wydaje się w przypadku spełniania następujących warunków:

a) wniosek został złożony nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo 3 miesiące w przypadku upływu terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności i złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,

b) wniosek spełnia wymogi formalne do jego rozpatrzenia (jest kompletny), co jest równoznaczne z obowiązkiem dokonania oceny formalnej wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZAŚWIADCZENIA wydawane są niezwłocznie po otrzymaniu kompletnego wniosku 

REKLAMA

Zaświadczenia potwierdzające złożenie wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności powinno zostać wydane osobie zainteresowanej niezwłocznie po otrzymaniu przez powiatowy/miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności kompletnego wniosku.

W związku z powyższym, aby wydać zaświadczenie, zespół powinien przeprowadzić analizę formalno-prawną wniosku, w celu potwierdzenia jego kompletności. Takie działanie zabezpiecza przed sytuacją, w której organ po wydaniu zaświadczenia stwierdza, że wymogi formalne do wydania zaświadczenia nie są spełnione.

Zaświadczenie wydawane jest przez przewodniczących zespołów zarówno w przypadku wniosków złożonych po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jak również przed tym dniem. Oznacza to, że wnioski złożone w okresie ważności orzeczeń przedłużonych z mocy prawa uprawniają do wydania zaświadczenia. 

REKLAMA

1) W przypadku, w którym termin ważności orzeczenia upłynął w okresie pandemii i osoba złożyła wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia a następnie zawiesiła postępowanie zaświadczenie wydaje się na okres do 30 marca 2025 r. – w przypadku orzeczeń wydłużonych do 30 września 2024 r. Zaświadczenie wydaje się zarówno w przypadku odwieszenia postępowania jak i niepodjęcia tego działania.

2) W przypadku toczących się postępowań o wydanie orzeczenia, które zostały wszczęte i niezakończone w ustawowym terminie winno zostać wydane zaświadczenie, w którym termin ważności dotychczasowego orzeczenia określa się na podstawie art. 6bb ust. 1 ustawy.

3) W przypadku zawieszenia na wniosek strony postępowania odwoławczego prowadzonego przez wojewódzki zespół zaświadczenie wydaje się na okres wskazany w art. 6bb ust. 1 ustawy.

Podkreślenia wymaga również fakt, że zaświadczenie może zostać wydane osobie, która złożyła wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności do dnia 30 września 2024 r. (w przypadku, gdy wniosek został nadany przez osobę zainteresowaną za pośrednictwem poczty polskiej przed lub w dniu 30 września 2024 r. i dotrze do miejskiego/powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności po tej dacie, należy uznać, że wniosek został złożony w terminie).

Wzór zaświadczenia w systemie EKSMOON

Wzór zaświadczenia potwierdzającego złożenie wniosku oraz określającego termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności zostanie umieszczony w systemie EKSMOON do dnia 20 października 2024 r.

W przypadku braku możliwości wprowadzenia oraz wygenerowania zaświadczenia w systemie EKSMOON (np. osoba zainteresowana złożyła odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, przez co sprawa jest wszczęta i niezakończona prawomocnym orzeczeniem lub sprawa została zawieszona, następnie zawieszone postępowanie zostało podjęte) powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności powinien postępować zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572). W opisanym wyżej przypadku istnieje możliwość wygenerowania zaświadczenia w innej formie niż generowany druk z systemu EKSMOoN (np. w programie Word), opatrzenia go podpisem własnoręcznym, doręczenia stronie oraz dołączenia odpisu do akt sprawy. 

Zaświadczenia wydawane w ww. formie powinny zawierać wszystkie dane wynikające z przepisów, tj. datę złożenia wniosku oraz termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Z wyrazami szacunku

Piotr Cieszewski

Zastępca Dyrektora

Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

/-kwalifikowany podpis elektroniczny-/

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

REKLAMA

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

REKLAMA

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA