reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Próg dochodowy do zasiłku rodzinnego 2014

Próg dochodowy do zasiłku rodzinnego 2014

Próg dochodowy do zasiłku rodzinnego 2014 wzrośnie z dniem 1 listopada 2014 roku. Dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę wzrośnie o 35 zł i nie będzie mógł przekraczać 574 zł. Czym skutkuje przekroczenie progu dochodowego do zasiłku rodzinnego w 2014 roku?

Zasiłek rodzinny jest świadczeniem skorelowanym z dochodem rodziny na jednego jej członka. Jest to tzw. kryterium dochodowe. Zgodnie z ustawą progi dochodowe uprawniające do ubiegania się o wskazany zasiłek zmieniając się właśnie w dniu 1 listopada 2014 roku.

Zobacz również: Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny?

Od 1 listopada 2014 r. wzrosną progi dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego

Obecnie (do 31 października 2014 roku) dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 539 zł netto. Co ważne, przekroczenie wskazanej kwoty, czyli uzyskanie wyższego dochodu na jednego członka rodziny, skutkuje utratą prawa do zasiłku. Natomiast od 1 listopada 2014 roku kwota dochodu wzrośnie o 35 zł. Wyniesie więc 574 zł. W sytuacji, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne (czyli takie, które legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności) obowiązuje nieco wyższy próg dochodowy. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie będzie mógł bowiem przekraczać kwoty 664 zł (do 31 października 2014 roku jest to 623 zł). W tym przypadku świadczenie rodzinne wzrośnie o 41 zł. Konsekwencje przekroczenia dochodu pozostają analogiczne. Przekroczenie dochodu w 2014 roku skutkuje pozbawieniem prawa do zasiłku rodzinnego w kolejnym roku kalendarzowym.

Warto podkreślić, że progi dochodowe rozliczane się rocznie. Oznacza to, że organ ustalający prawo do zasiłku bierze pod uwagę dochody członków rodziny, które zostały osiągnięte w poprzednim roku kalendarzowym.
Okres zasiłkowy (w przypadku świadczeń rodzinnych) obowiązuje od 1 listopada  do 31 października roku następnego. Zgodnie z powyższym za podstawę dla obliczenia kryterium dochodowego w 2014 roku należy przyjąć dochody osiągnięte w roku 2013. Nowe progi dochodowe zaczną obowiązywać od 1 listopada 2014 roku.

Wysokość zasiłku rodzinnego

Wysokość pobieranego zasiłku rodzinnego zależy także od kryterium wieku. Pod tym sformułowaniem ustawodawca rozumie wiek, w jakim jest dziecko, na które przysługuje zasiłek. Wyróżnia się trzy przedziały wiekowe. Poniżej odpowiednia tabela:

Przysługuje na dziecko w wieku Kwota
Do ukończenia 5. roku życia 77 zł
Powyżej 5. roku życia do ukończenia 18 lat 106 zł
Powyżej 18. roku życia do ukończenia 24 lat 115 zł

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Próg dochodowy do zasiłku rodzinnego 2014/ fot. Fotolia
Próg dochodowy do zasiłku rodzinnego 2014/ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama