reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Próg dochodowy do zasiłku rodzinnego 2014

Próg dochodowy do zasiłku rodzinnego 2014

Próg dochodowy do zasiłku rodzinnego 2014 wzrośnie z dniem 1 listopada 2014 roku. Dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę wzrośnie o 35 zł i nie będzie mógł przekraczać 574 zł. Czym skutkuje przekroczenie progu dochodowego do zasiłku rodzinnego w 2014 roku?

Zasiłek rodzinny jest świadczeniem skorelowanym z dochodem rodziny na jednego jej członka. Jest to tzw. kryterium dochodowe. Zgodnie z ustawą progi dochodowe uprawniające do ubiegania się o wskazany zasiłek zmieniając się właśnie w dniu 1 listopada 2014 roku.

Zobacz również: Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny?

Od 1 listopada 2014 r. wzrosną progi dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego

Obecnie (do 31 października 2014 roku) dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 539 zł netto. Co ważne, przekroczenie wskazanej kwoty, czyli uzyskanie wyższego dochodu na jednego członka rodziny, skutkuje utratą prawa do zasiłku. Natomiast od 1 listopada 2014 roku kwota dochodu wzrośnie o 35 zł. Wyniesie więc 574 zł. W sytuacji, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne (czyli takie, które legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności) obowiązuje nieco wyższy próg dochodowy. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie będzie mógł bowiem przekraczać kwoty 664 zł (do 31 października 2014 roku jest to 623 zł). W tym przypadku świadczenie rodzinne wzrośnie o 41 zł. Konsekwencje przekroczenia dochodu pozostają analogiczne. Przekroczenie dochodu w 2014 roku skutkuje pozbawieniem prawa do zasiłku rodzinnego w kolejnym roku kalendarzowym.

Warto podkreślić, że progi dochodowe rozliczane się rocznie. Oznacza to, że organ ustalający prawo do zasiłku bierze pod uwagę dochody członków rodziny, które zostały osiągnięte w poprzednim roku kalendarzowym.
Okres zasiłkowy (w przypadku świadczeń rodzinnych) obowiązuje od 1 listopada  do 31 października roku następnego. Zgodnie z powyższym za podstawę dla obliczenia kryterium dochodowego w 2014 roku należy przyjąć dochody osiągnięte w roku 2013. Nowe progi dochodowe zaczną obowiązywać od 1 listopada 2014 roku.

Wysokość zasiłku rodzinnego

Wysokość pobieranego zasiłku rodzinnego zależy także od kryterium wieku. Pod tym sformułowaniem ustawodawca rozumie wiek, w jakim jest dziecko, na które przysługuje zasiłek. Wyróżnia się trzy przedziały wiekowe. Poniżej odpowiednia tabela:

Przysługuje na dziecko w wieku Kwota
Do ukończenia 5. roku życia 77 zł
Powyżej 5. roku życia do ukończenia 18 lat 106 zł
Powyżej 18. roku życia do ukończenia 24 lat 115 zł

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Próg dochodowy do zasiłku rodzinnego 2014/ fot. Fotolia
Próg dochodowy do zasiłku rodzinnego 2014/ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama