REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać pozew o sprostowanie świadectwa pracy?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Pozew o sprostowanie świadectwa pracy./ Fot. Fotolia
Pozew o sprostowanie świadectwa pracy./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy. W razie błędów w świadectwie pracy, pracownik może wystąpić do pracodawcy o jego sprostowanie.

Świadectwo pracy

Świadectwo pracy to dokument, w którym pracodawca potwierdza świadczenie pracy przez pracownika oraz inne okoliczności związane z wykonywaniem pracy. Zgodnie z art. 98 ust. 2 Kodeksu pracy w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

REKLAMA

Zobacz: Ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy?

Błędne świadectwo

REKLAMA

Problem powstaje, gdy pracodawca poda błędne informacje w świadectwie pracy. W takiej sytuacji pierwszym krokiem pracownika powinno być zwrócenie się do pracodawcy o sprostowanie dokumentu. Odpowiedni wniosek należy przedłożyć w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy.

Pracodawca powinien odpowiedzieć pracownikowi na wniosek. Jeżeli jego odpowiedź będzie negatywna, pracownikowi będzie przysługiwać roszczenie, którego realizacja może nastąpić na drodze sądowej. Może on bowiem wystąpić wobec pracodawcy z pozwem o sprostowanie świadectwa pracy. Powinien to uczynić w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia o odmowie sprostowania.

Pozwanie pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy jest ostatecznością. Najpierw pracownik powinien wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak napisać pozew?

Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać brzmi: gdzie złożyć pozew? Odpowiedź na to przyniesie lektura Kodeksu postępowania cywilnego w części dotyczącej postępowania odrębnego z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 461 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego powództwo z zakresu prawa pracy może być wytoczony przed sąd właściwości ogólnej pozwanego (miejsca zamieszkania albo siedziby), jak również przed sąd, w okręgu którego praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy. Zgodnie z art. 461 ust. 1(1) w przypadku spraw dotyczących świadectwa pracy właściwy będzie sąd rejonowy.

Po rozstrzygnięciu kwestii właściwego sądu należy przejść do pisania pozwu. O tym, co powinno być zawarte w pozwie przeczytasz poniżej.

Zobacz: Warunki formalne pozwu

O ile określenie stron, czy też sądu nie powinno sprawiać nam kłopotu, o tyle trudniej może przyjść nam określenie żądania oraz jego uzasadnienie. Należy pamiętać, iż strona ma obowiązek przytoczyć jedynie okoliczności faktycznych. Nie musi przy tym określać podstawy prawnej swoich roszczeń.

Przy sformułowaniu żądania należy przede wszystkim podać, czego się domagamy (sprostowania świadectwa) oraz w jaki sposób (poprzez podanie pożądanej przez nas treści).

Niniejszym wnoszę o:

- sprostowanie świadectwa pracy wydanego powodowi ……….. w dniu ……….. przez pozwanego ………………………….. poprzez zaznaczenie, iż pracownik w okresie wykonywał pracę polegającą na ………………………………..

Przy formułowaniu żądania warto jeszcze pamiętać o dodatkowych roszczeniach takich jak zwrot kosztów od pozwanego, czy też przeprowadzenie rozprawy pod nieobecność powoda.

Zobacz serwis: W sądzie

Uzasadnienie faktyczne

REKLAMA

Oprócz żądania istotne jest przede wszystkim uzasadnienie faktyczne, które da obraz podstawy faktycznej naszego żądania. W nim należy wskazać, iż strony procesu łączył w określonym okresie stosunek pracy, który został następnie rozwiązany lub wygasł. Z racji tego, iż przed drogą sądową wymagane jest najpierw zainterweniowanie u pracodawcy należy również wskazać, iż pracownik składał do pracodawcy wniosek o sprostowanie świadectwa. Trzeba również pamiętać, iż okoliczności które mają wpływ na sprostowanie świadectwa także muszą być przez nas przedstawione.

Okoliczności te należy poprzeć dowodami, którymi mogą być m.in. umowa o pracę, świadectwo pracy, wniosek o sprostowanie świadectwa pracy. W odniesieniu do okoliczności, których uwzględnienia domagamy się w świadectwie można się posłużyć np. zeznaniami świadków.

POBIERZ WZÓR: Pozew o sprostowanie świadectwa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

REKLAMA