reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy pracownicze > Jak napisać pozew o sprostowanie świadectwa pracy?

Jak napisać pozew o sprostowanie świadectwa pracy?

Wraz z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy. W razie błędów w świadectwie pracy, pracownik może wystąpić do pracodawcy o jego sprostowanie.

Świadectwo pracy

Świadectwo pracy to dokument, w którym pracodawca potwierdza świadczenie pracy przez pracownika oraz inne okoliczności związane z wykonywaniem pracy. Zgodnie z art. 98 ust. 2 Kodeksu pracy w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Zobacz: Ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy?

Błędne świadectwo

Problem powstaje, gdy pracodawca poda błędne informacje w świadectwie pracy. W takiej sytuacji pierwszym krokiem pracownika powinno być zwrócenie się do pracodawcy o sprostowanie dokumentu. Odpowiedni wniosek należy przedłożyć w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy.

Pracodawca powinien odpowiedzieć pracownikowi na wniosek. Jeżeli jego odpowiedź będzie negatywna, pracownikowi będzie przysługiwać roszczenie, którego realizacja może nastąpić na drodze sądowej. Może on bowiem wystąpić wobec pracodawcy z pozwem o sprostowanie świadectwa pracy. Powinien to uczynić w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia o odmowie sprostowania.

Pozwanie pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy jest ostatecznością. Najpierw pracownik powinien wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie.

Jak napisać pozew?

Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać brzmi: gdzie złożyć pozew? Odpowiedź na to przyniesie lektura Kodeksu postępowania cywilnego w części dotyczącej postępowania odrębnego z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 461 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego powództwo z zakresu prawa pracy może być wytoczony przed sąd właściwości ogólnej pozwanego (miejsca zamieszkania albo siedziby), jak również przed sąd, w okręgu którego praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy. Zgodnie z art. 461 ust. 1(1) w przypadku spraw dotyczących świadectwa pracy właściwy będzie sąd rejonowy.

Po rozstrzygnięciu kwestii właściwego sądu należy przejść do pisania pozwu. O tym, co powinno być zawarte w pozwie przeczytasz poniżej.

Zobacz: Warunki formalne pozwu

O ile określenie stron, czy też sądu nie powinno sprawiać nam kłopotu, o tyle trudniej może przyjść nam określenie żądania oraz jego uzasadnienie. Należy pamiętać, iż strona ma obowiązek przytoczyć jedynie okoliczności faktycznych. Nie musi przy tym określać podstawy prawnej swoich roszczeń.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama