REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sądowe postępowanie grupowe w sprawach cywilnych – jak wystąpić z grupy

Sądowe postępowanie grupowe w sprawach cywilnych – jak wystąpić z grupy
Sądowe postępowanie grupowe w sprawach cywilnych – jak wystąpić z grupy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób, które przystąpiły do postępowania grupowego rozważa możliwość opuszczenia grupy i dochodzenia swoich roszczeń indywidualnie. Postępowanie grupowe cechuje się pewnymi odrębnościami. Zostało ono uregulowane w ustawie z 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Ustawa reguluje również warunki wystąpienia z grupy.

REKLAMA

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 17 ust. 3 ustawy, po uprawomocnieniu postanowienia co do składu grupy, oświadczenie członka grupy o wystąpieniu z grupy jest bezskuteczne (w poprzednim brzmieniu tego przepisu do czasu wydania przez sąd postanowienia). Oznacza to, że złożenie przez członka grupy oświadczenia o wystąpieniu z grupy po uprawomocnieniu postanowienia sądu, nie wywołuje skutków prawnych.

REKLAMA

Prawomocne postanowienie sądu ustalające skład grupy stanowi zakończenie etapu określenia podmiotowego zakresu sprawy. W początkowym okresie obowiązywania ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym podnoszono zarzuty, że takie sformułowanie art. 17 może stanowić ograniczenie prawa do sądu, a przez to jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Prawdą jest, że przepis art. 17 stanowi znaczne ograniczenie swobody uczestnictwa w procesie. Jednak takie rozwiązanie pozwala osiągnąć pewność co do składu grupy i zapobiec sytuacji, w której na pewnym etapie postępowania doszłoby do przekroczenia minimalnej liczby 10 osób, które mogą wystąpić z roszczeniem w postępowaniu grupowym.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Ustawodawca w 2017 roku, nowelizując art. 17, potwierdził ratio legis wprowadzenia tego rodzaju postępowania i przesądził, że wniesienie zażalenia na postanowienie w przedmiocie składu grupy nie wstrzymując merytorycznego rozpoznania sprawy. Niezwłocznie po wydaniu postanowienia w przedmiocie składu grupy sąd wyznacza rozprawę lub w inny sposób nadaje sprawie dalszy bieg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ustawodawca ukrócił w ten sposób nadużycia, które prowadziły do stanu niepewności co do składu grupy oraz ciągłego przedłużania rozpoznania sprawy na skutek składanych zażaleń. Skutkiem wystąpienia z grupy jest ustanie stanu zawisłości sporu między byłym członkiem grupy a pozwanym. A zatem możliwe jest wytoczenie przez byłego członka grupy powództwa indywidualnego w tym zakresie, co potwierdza art. 1 ust. 3 ustawy.

Należy jednak pamiętać, że osoby występujące z postępowania na skutek własnej decyzji w odróżnieniu od osób, które nie zostały objęte postanowieniem ustalającym skład grupy, nie mogą skorzystać z dobrodziejstwa, o jakim jest mowa w art. 17 ust. 4 ustawy. Jeżeli więc osoba taka wystąpiła z grupy, a jej roszczenie w tym czasie uległo przedawnieniu, to w przypadku dochodzenia przez taką osobę swojego roszczenia w innym postępowaniu cywilnym pozwany może skutecznie podnieść przeciwko tej osobie zarzut przedawnienia dochodzonego roszczenia [Pietkiewicz P.,  Rejdak M., Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Komentarz, LexisNexis, 2011].

Oświadczenie o wystąpieniu z grupy, przed przedstawieniem sądowi przez reprezentanta grupy wykazu osób, które złożyły oświadczenie o przystąpieniu do grupy,  powinno zostać skierowane do reprezentanta grupy. Osoba składająca oświadczenie nie powinna zostać uwzględniona w wykazie osób przedstawionym sądowi przez reprezentanta. Po przedstawieniu wykazu sądowi przez reprezentanta osoba taka wystąpi z grupy, zgodnie z terminem wskazanym powyżej (tj. do czasu uprawomocnienia się postanowienia co do składu grupy). Na tym etapie oświadczenie o wystąpieniu z grupy należy kierować bezpośrednio do sądu.

Autorzy: Stanisław Rachelski, Radca Prawny i Wspólnik Kancelarii Rachelski&Wspólnicy we współpracy z Ewą Boboli, Aplikantką Radcowską, Kancelaria Rachelski & Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

REKLAMA

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

REKLAMA

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA