Kategorie

Sądowe postępowanie grupowe w sprawach cywilnych – jak wystąpić z grupy

Sądowe postępowanie grupowe w sprawach cywilnych – jak wystąpić z grupy
Sądowe postępowanie grupowe w sprawach cywilnych – jak wystąpić z grupy
Fotolia
Wiele osób, które przystąpiły do postępowania grupowego rozważa możliwość opuszczenia grupy i dochodzenia swoich roszczeń indywidualnie. Postępowanie grupowe cechuje się pewnymi odrębnościami. Zostało ono uregulowane w ustawie z 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Ustawa reguluje również warunki wystąpienia z grupy.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 17 ust. 3 ustawy, po uprawomocnieniu postanowienia co do składu grupy, oświadczenie członka grupy o wystąpieniu z grupy jest bezskuteczne (w poprzednim brzmieniu tego przepisu do czasu wydania przez sąd postanowienia). Oznacza to, że złożenie przez członka grupy oświadczenia o wystąpieniu z grupy po uprawomocnieniu postanowienia sądu, nie wywołuje skutków prawnych.

Prawomocne postanowienie sądu ustalające skład grupy stanowi zakończenie etapu określenia podmiotowego zakresu sprawy. W początkowym okresie obowiązywania ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym podnoszono zarzuty, że takie sformułowanie art. 17 może stanowić ograniczenie prawa do sądu, a przez to jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Prawdą jest, że przepis art. 17 stanowi znaczne ograniczenie swobody uczestnictwa w procesie. Jednak takie rozwiązanie pozwala osiągnąć pewność co do składu grupy i zapobiec sytuacji, w której na pewnym etapie postępowania doszłoby do przekroczenia minimalnej liczby 10 osób, które mogą wystąpić z roszczeniem w postępowaniu grupowym.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Ustawodawca w 2017 roku, nowelizując art. 17, potwierdził ratio legis wprowadzenia tego rodzaju postępowania i przesądził, że wniesienie zażalenia na postanowienie w przedmiocie składu grupy nie wstrzymując merytorycznego rozpoznania sprawy. Niezwłocznie po wydaniu postanowienia w przedmiocie składu grupy sąd wyznacza rozprawę lub w inny sposób nadaje sprawie dalszy bieg.

Ustawodawca ukrócił w ten sposób nadużycia, które prowadziły do stanu niepewności co do składu grupy oraz ciągłego przedłużania rozpoznania sprawy na skutek składanych zażaleń. Skutkiem wystąpienia z grupy jest ustanie stanu zawisłości sporu między byłym członkiem grupy a pozwanym. A zatem możliwe jest wytoczenie przez byłego członka grupy powództwa indywidualnego w tym zakresie, co potwierdza art. 1 ust. 3 ustawy.

Należy jednak pamiętać, że osoby występujące z postępowania na skutek własnej decyzji w odróżnieniu od osób, które nie zostały objęte postanowieniem ustalającym skład grupy, nie mogą skorzystać z dobrodziejstwa, o jakim jest mowa w art. 17 ust. 4 ustawy. Jeżeli więc osoba taka wystąpiła z grupy, a jej roszczenie w tym czasie uległo przedawnieniu, to w przypadku dochodzenia przez taką osobę swojego roszczenia w innym postępowaniu cywilnym pozwany może skutecznie podnieść przeciwko tej osobie zarzut przedawnienia dochodzonego roszczenia [Pietkiewicz P.,  Rejdak M., Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Komentarz, LexisNexis, 2011].

Oświadczenie o wystąpieniu z grupy, przed przedstawieniem sądowi przez reprezentanta grupy wykazu osób, które złożyły oświadczenie o przystąpieniu do grupy,  powinno zostać skierowane do reprezentanta grupy. Osoba składająca oświadczenie nie powinna zostać uwzględniona w wykazie osób przedstawionym sądowi przez reprezentanta. Po przedstawieniu wykazu sądowi przez reprezentanta osoba taka wystąpi z grupy, zgodnie z terminem wskazanym powyżej (tj. do czasu uprawomocnienia się postanowienia co do składu grupy). Na tym etapie oświadczenie o wystąpieniu z grupy należy kierować bezpośrednio do sądu.

Autorzy: Stanisław Rachelski, Radca Prawny i Wspólnik Kancelarii Rachelski&Wspólnicy we współpracy z Ewą Boboli, Aplikantką Radcowską, Kancelaria Rachelski & Wspólnicy

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.