REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż z dronem - przewóz samolotem i bezpieczne loty za granicą

Subskrybuj nas na Youtube
Podróż samolotem
Podróż samolotem

REKLAMA

REKLAMA

Jak zgodnie z prawem przewieźć drona samolotem? O czym pamiętać wykonując loty bezzałogowym statkiem powietrznym w kraju i za granicą? Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina o najważniejszych zasadach.

Jak przewieźć drona samolotem i latać nim bezpiecznie?

Jeżeli wybierając się w podróż drogą lotniczą, chcesz zabrać ze sobą bezzałogowy statek powietrzny, pamiętaj o podstawowych zasadach przewożenia tego rodzaju sprzętu oraz korzystania z niego, zarówno w Polsce jak i zagranicą.

REKLAMA

Podróż Samolotem

Wybierając się w podróż każdy operator drona powinien sprawdzić zasady wykonywania lotów w danym państwie oraz to, czy będzie mógł wrócić z nim do Polski. Warto zapoznać się z regulaminem przewozu wybranych linii lotniczych i upewnić się, w jaki sposób można przewieźć drona oraz jaka jest liczba dopuszczalnych akumulatorów, które można zabrać ze sobą do samolotu. Podstawową zasadą obowiązującą na pokładzie wszystkich linii lotniczych jest odpowiednie zabezpieczenie akumulatorów. Przewożone w niewłaściwy sposób mogą doprowadzić do pożaru. Ponadto, należy zabezpieczyć ostre śmigła, i jeśli to możliwe, umieścić drona w widocznym miejscu na pokładzie samolotu.

 Loty Dronami Zagranicą

Obecnie każde państwo posiada własne, lokalne regulacje dotyczące zasad wykonywania lotów bezzałogowym statkiem powietrznym. Przed podróżą warto zapoznać się z przepisami, które zostały ustanowione w danym państwie. Może okazać się, że latanie w konkretnym miejscu jest całkowicie zabronione lub wymaga odpowiednich uprawnień. Informacje o zagranicznych urzędach zajmujących się przepisami „dronowymi” znajdują się na stronie internetowej www.ulc.gov.pl/pl/drony w zakładce: „Przepisy dotyczące RPAS w innych krajach”. Jeśli posiadasz polskie świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego (UAVO) i chcesz z niego korzystać zagranicą, sprawdź czy dany kraj może uznać je za równoważne z miejscowym dokumentem pozwalającym na latanie dronami w celach innych niż rekreacja lub sport.

Loty Dronami w Polsce

REKLAMA

W naszym kraju dozwolone jest latanie dla celów rekreacyjnych lub sportowych w zasięgu wzroku bez posiadania uprawnień, jednak zgodnie z określonymi zasadami. Przed lotem należy się z nimi zapoznać. Nie stosowanie się do nich grozi karą grzywny, ograniczeniem, a nawet pozbawieniem wolności.

Pamiętaj:
1.    To Ty ponosisz odpowiedzialność za decyzje o wykonaniu lotu oraz jego poprawność.
2.    Przed rozpoczęciem lotu sprawdź stan techniczny bezzałogowego statku powietrznego.
3.    Szanuj prywatność innych, nie nagrywaj osób bez ich zgody i nie zakłócaj spokoju.
4.    Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia powinny latać pod nadzorem osób dorosłych.
5.    Wykonując lot rekreacyjny lub sportowy bezzałogowym statkiem powietrznym o masie większej niż 600 g zachowuj odległość poziomą 100 m od zabudowy i 30 m od osób, pojazdów i mienia.
6.    W przypadku lotów bezzałogowym statkiem powietrznym o masie poniżej 600 g oraz lotów innych niż rekreacyjne lub sportowe, zachowuj bezpieczną odległość od zabudowy, osób, pojazdów i  mienia.
7.    Upewnij się czy możesz latać w danym miejscu.
8.    Nie lataj podczas imprez masowych nad uczestnikami.
9.    Nie lataj nad parkami narodowymi i rezerwatami przyrody.
10.   Nie lataj nad terenami zamkniętymi.
11.   Nie lataj w obiektach budowlanych bez zgody zarządzającego budynkiem.
12.   Nie lataj przy lotniskach. Dronem o masie poniżej 600 g możesz latać w odległości 1 km od granicy lotniska i do wysokości nie większej niż 30 m. Dronem o masie powyżej 600 g możesz latać w odległości 6 km od granicy lotniska i do wysokości nie większej niż 100 m.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najnowszy sondaż partyjny 2025

Najnowszy sondaż partyjny 2025: dla Rzeczpospolitej, WP, Onet. We wszystkich sondażach partyjnych wygrywa PiS. Jakie partie są poniżej progu 5%?

Maksymalna temperatura w miejscu pracy (35 stopni Celsjusza w pomieszczeniu). MRPiPS chce zmienić przepisy bhp. Dlaczego dopiero od 2027 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od grudnia 2024 r. pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. MRPiPS chce nowych przepisów dotyczących pracy w czasie wysokich temperatur i nowych obowiązków dla pracodawców. Zmiany mają wejść w życie dopiero od 2027 roku. Pod koniec czerwca 2025 r. ukazała się już trzecia wersja tego projektu - przepisy w dwóch pierwszych wersjach były krytykowane m.in. jako zbyt skomplikowane.

Zmiany dotyczące żłobków: 2 dni wolne w roku, obowiązkowy plac zabaw, Mały ZUS Plus i Aktywny Rodzic

Zmiany dotyczące żłobków obejmują m.in. 2 dni wolne w roku na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, obowiązkowy plac zabaw na terenie placówki czy doprecyzowanie przepisów o Małym ZUS Plus i świadczeniu Aktywny Rodzic. Jak nowe przepisy ocenia Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska?

Od 7 lipca 2025 r. Polska przywraca czasową kontrolę na granicach z Niemcami i Litwą

W dniu 1 lipca 2025 r. Premier Donald Tusk zapowiedział przywrócenie od 7 lipca czasowej kontroli na granicy z Niemcami i Litwą. Wyjaśnił, że jest to konieczne, aby zredukować do minimum niekontrolowane przepływy migrantów.

REKLAMA

Od 1 lipca 2025 r. wnioski o 3 ważne świadczenia. Kto może je otrzymać?

Startuje nabór wniosków o świadczenie Dobry start. 300 zł na szkolną wyprawkę ZUS wypłaci bez względu na dochód. Rodzice mniej zamożni od 1 lipca 2025 r. mogą również ubiegać się o zasiłki rodzinne i dodatki na nowy okres zasiłkowy. Ważną formą wsparcia wielu dzieci jest fundusz alimentacyjny.

Likwidacja USAID to śmierć 14 mln ludzi do 2030 r.

Likwidacja amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej USAID może doprowadzić do śmierci 14 milionów osób do 2030 roku – wynika z analiz opublikowanych w brytyjskim czasopiśmie medycznym „Lancet”. Naukowcy szacują, że aż jedną trzecią ofiar będą stanowić dzieci poniżej piątego roku życia.

Kiedy wybrać konto oszczędnościowe, a kiedy lokatę? Praktyczne porady

Oszczędzanie to nie tylko kwestia systematyczności, ale także wyboru odpowiednich narzędzi finansowych. Konto oszczędnościowe i lokata to dwa rozwiązania, które pomagają gromadzić i pomnażać środki, ale ich działanie i cel mogą się istotnie różnić. Jeśli zastanawiasz się, które z nich będzie dla Ciebie lepsze, poświęć chwilę na zrozumienie mechanizmów ich funkcjonowania.

Komu ZUS nie przyzna renty wdowiej. Najczęstsze przyczyny decyzji odmownych

ZUS i inne organy emeryalno-rentowe rozpoczęły już wypłaty renty wdowiej. Organy te wysyłają też do seniorów decyzje w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. W jakich przypadkach wdowa lub wdowiec na pewno nie dostanie nowego świadczenia? ZUS wymienił najczęstsze przyczyny decyzji odmownych.

REKLAMA

Min. Pełczyńska-Nałęcz: to przekręt! deweloperzy sprzedają "pseudometry" - tj. powierzchnię pod ścianami działowymi. Jak być powinno wyjaśnia PKN

W dniu 30 czerwca 2025 r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz napisała na platformie X: "Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom za ciężkie pieniądze pseudometry, czyli metry pod ścianami działowymi. A kolejne rządy pozostają zaskakująco bezsilnej w tej kwestii. Ofiarą tych nieuczciwych praktyk padło nawet setki tysięcy konsumentów, którzy stracili w sumie miliardy zł na rzeczy deweloperów." Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań. Zasady uwzględniania ścian działowych przy obliczaniu powierzchni użytkowej budynku, w świetle normy PN-ISO 9836 wyjaśnił Andrzej Pogorzelski, Przewodniczący Komitetu Technicznego 232 ds. Zasad Sporządzania Dokumentacji Projektowej w Budownictwie w Polskim Komitecie Normalizacyjnym.

Od 1 lipca 2025 r. zmiany w czasie pracy dla dużej grupy zawodowej, bo wdrożono dyrektywę

Już od 1 lipca 2025 r. dla bardzo dużej grupy zawodowej w Polsce wejdą w życie istotne zmiany w zakresie ewidencji czasu wolnego, ewidencji czasu pracy, służby w nocy i zasad rozliczania i odbierania dni wolnych. Wszystko za sprawą tzw. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dopiero teraz dostosowano ustawę i rozporządzenie do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).

REKLAMA