REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Rower w pociągu. Jakie są zasady?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polscy przewoźnicy kolejowi umożliwiają przewóz rowerów w swoich pociągach, ale odbywa się on według pewnych zasad, które mogą się różnić w odniesieniu do każdego z nich. Urząd Transportu Kolejowego podsumował najważniejsze z nich.

Do pociągu z rowerem

Całkowita niezależność i wolność wyboru kierunku wycieczki to niekwestionowane przewagi roweru nad innymi środkami transportu. Rowery stają się coraz bardziej widoczne nie tylko w wielkich miastach, ale także w wielu turystycznych regionach Polski. Do wielu malowniczych miejsc można dotrzeć pociągiem, dzięki czemu możemy połączyć sprawne i szybkie przemieszczanie się z przyjemnością jazdy na rowerze w innej części kraju.

REKLAMA

Polscy przewoźnicy kolejowi umożliwiają przewóz rowerów w swoich pociągach, ale odbywa się on według pewnych zasad, które mogą się różnić w odniesieniu do każdego z nich. W zależności od przewoźnika różne mogą być np. kwestie kosztów przewożenia roweru. Najważniejsze z nich przygotowaliśmy poniżej.

O czym należy pamiętać?

REKLAMA

Przed podróżą sprawdź, czy w pociągu, którym planujesz podróż jest możliwy przewóz roweru. Informacje o tym znajdziesz na plakatowych rozkładach jazdy dostępnych na stacjach i dworcach kolejowych lub na stronie Portal Pasażera, bądź uzyskasz je dzwoniąc na infolinię przewoźnika. Pociągi, w których jest możliwy przewóz jednośladu, są na plakatowych rozkładach jazdy oznaczone piktogramem roweru. Natomiast w internetowych wyszukiwarkach trzeba zaznaczyć opcję przewozu rowerów. Wyniki wyszukiwania pociągów zostaną zawężone tylko do takich kursów.

Aktualnie nieliczni przewoźnicy kolejowi umożliwiają bezpłatny przewóz rowerów, a jest to SKM Warszawa i Koleje Mazowieckie. Część przewoźników umożliwia bezpłatny przewóz jedynie złożonych i opakowanych rowerów. Nowością w zasadach przewozu rowerów jest rozwiązanie zastosowane przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, w przypadku której za przewóz jednośladu zapłacimy jedynie w tak zwanym szczycie przewozowym określonym konkretnymi godzinami. Poza nim rower przewieziemy bezpłatnie.

REKLAMA

Podróżując z rowerem należy pamiętać, że jednoślad powinien być przewożony pod nadzorem podróżnego i w części pociągu lub wagonie do tego przystosowanym np. ze stojakami lub hakami, w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu. Warto pamiętać, że nie ma możliwości przewozu rowerów w wagonach gastronomicznych, sypialnych czy z miejscami do leżenia, a także (z reguły) w autobusach komunikacji zastępczej. Specjalne wagony do przewozu rowerów oferują na wybranych trasach Koleje Dolnośląskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zazwyczaj liczba miejsc na rowery jest ograniczona, dlatego bilet na taki przejazd warto zakupić wcześniej. W  pociągach EIC oraz EIP (Pendolino) można przewozić rower tylko w miejscu do tego przeznaczonym, a liczba takich miejsc jest limitowana. Przewoźnik dopuszcza tylko przewóz rowerów standardowych (dwukołowych). Niektórzy przewoźnicy ograniczają przewóz rowerów do wybranych pociągów. W przypadku bardzo dużej frekwencji w pociągach regionalnych, w uzasadnionych przypadkach podyktowanych względami bezpieczeństwa, obsługa może odmówić przejazdu ponadnormatywnej grupie cyklistów.

Jakie opłaty za przewóz rowerów?

Opłaty za przewóz rowerów różnią się w zależności od przewoźnika, ale zazwyczaj mieszczą się w przedziale od kilku do kilkunastu złotych. W ofercie niektórych przewoźników są także bilety okresowe na przewóz rowerów, np. bilety miesięczne za ok. 30 zł lub bilet miesięczny sieciowy na przewóz rowerów ważny we wszystkich pociągach danego przewoźnika za ok. 80 zł.  

Warto także założyć odpowiednią ilość czasu na dojazd do stacji lub przystanku kolejowego, aby spokojnie odnaleźć drogę dojścia do peronu i bezpiecznie dotrzeć do pociągu. Szczegółowe zasady przewozu rowerów opisane są w regulaminach poszczególnych przewoźników. W razie wątpliwości warto zajrzeć do tych dokumentów lub skontaktować się z infolinią danej spółki.

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

 
Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA