Kategorie

Upadłość niewypłacalnego przedsiębiorcy

Filip Kozik
Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.
Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego
Upadłość konsumencka/ Fot. Fotolia
Upadłość konsumencka/ Fot. Fotolia
Fotolia
Dłużnik będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w momencie powstania stanu niewypłacalności zobowiązany jest zgłosić wniosek o upadłość do właściwego sądu rejonowego. Jak pokazuje praktyka, jedynie nieliczni przedsiębiorcy podlegający wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej postępują właściwie w momencie utraty zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Stosownie do art. 21 ustawy prawo upadłościowe (dalej PU), dłużnik będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w momencie powstania stanu niewypłacalności zobowiązany jest, nie później niż w terminie 30 dni, zgłosić wniosek o upadłość do właściwego sądu rejonowego. Jak pokazuje praktyka, jedynie nieliczni przedsiębiorcy podlegający wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej postępują właściwie w momencie utraty zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Zdecydowana większość ogranicza się do wyrejestrowania firmy z rejestru. Problem nieuregulowanych zobowiązań jednak nie znika i w konsekwencji może prowadzić do ponoszenia odpowiedzialności odszkodowawczej (art. 21 ust. 3 PU) przez byłego już przedsiębiorcę. Co więcej, brak wniosku o upadłość przedsiębiorcy może skutkować oddaleniem wniosku o upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, a upadłość konsumencka może okazać się niezbędna do uzyskania finalnego oddłużenia.

Polecamy: Split payment - podzielona płatność

Niewypłacalność podstawą do złożenia wniosku o upadłość

Poprzez niewypłacalność, w kontekście osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, rozumie się stan, w którym dłużnik utracił zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych (art. 10 i 11 PU). W celu ułatwienia przedsiębiorcom sposobu ustalenia momentu, w którym tenże stan powstaje, stosuje się odpowiednie domniemanie. Zakłada ono, że dochodzi do utraty płynności finansowej, jeżeli opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Moment ten determinuje kolejno 30-dniowy termin na skuteczne złożenie wniosku o upadłość. Osobą uprawnioną do wszczęcia postępowania upadłościowego wobec niewypłacalnego podmiotu jest sam przedsiębiorca, a także jego wierzyciel.

Kiedy sąd ogłosi upadłość przedsiębiorcy?

Ustawa wskazuje na kilka warunków, które winny zostać spełnione, aby doszło do wszczęcia postępowania upadłościowego przedsiębiorcy.

Po pierwsze, dłużnik powinien mieć majątek wystarczający na pokrycie kosztów postępowania, a także częściową spłatę wierzycieli. Składniki majątkowe powinny być zatem wolne od hipotek, czy zastawów (art. 13 ust. 1 i 2 PU).

Po drugie, dłużnik powinien mieć co najmniej dwóch wierzycieli. Zgodnie z art. 1 PU, ustawa reguluje zasady wspólnego dochodzenia roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużników będących przedsiębiorcami. Tym samym, ustawodawca jednoznacznie wskazuje na wymóg „wielości” wierzycieli.

Ubóstwo masy upadłościowej lub jeden wierzyciel – co dalej?

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 PU, postępowanie upadłościowe na zasadach ogólnych zmierza do maksymalnego zaspokojenia wierzycieli. W przypadku niewystarczającego majątku na pokrycie kosztów postępowania lub całkowitego jego braku, sąd oddali wniosek o upadłość przedsiębiorcy, ponieważ cel procedury (zaspokojenie wierzycieli) nie zostanie spełniony. Tzw. ubóstwo masy upadłościowej nie powoduje jednak, że osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zwolniona z obowiązku zgłoszenia wniosku.

Dłużnik wiedząc o tym, że nie dojdzie do wszczęcia postępowania upadłościowego, winien wyrejestrować działalność, lecz dopiero po ewentualnym oddaleniu wniosku. Prowadzi to do tego, że dłużnik zyskuje zdolność upadłościową w zakresie tzw. upadłości konsumenckiej. W ramach postępowania upadłościowego konsumenta nie jest konieczne posiadanie jakiegokolwiek majątku, ponieważ koszty postępowania pokrywa tymczasowo Skarb Państwa. Jej głównym założeniem jest oddłużenie, a zaspokojenie wierzycieli jest kwestią drugorzędną.

Podobny schemat postępowania niewypłacalnego przedsiębiorcy powinien mieć miejsce, gdy dłużnik posiada tylko jednego wierzyciela. W takiej sytuacji możliwe jest zamknięcie działalności gospodarczej, a następnie złożenie wniosku o upadłość konsumencką.

Warto nadmienić, że w ramach postępowania upadłościowego konsumenta możliwe jest umorzenie każdego zobowiązania pieniężnego, w tym również tych wynikających z działalności gospodarczej, za wyjątkiem: alimentów, odszkodowania na osobie, kary grzywny i innej kary pieniężnej zasądzonej przez sąd karny, a także zobowiązania nieujętego we wniosku o upadłość.

Kancelaria prawna KL Law Polska specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?