REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za uraz kręgosłupa: Kiedy i jak dochodzić roszczeń

Dziennikarka medyczno-prawna
Odszkodowanie za uraz kręgosłupa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odszkodowanie za uraz kręgosłupa – kiedy można dochodzić roszczeń? Uraz kręgosłupa może spowodować poważne skutki zdrowotne. Poszkodowany może zostać zmuszony do rezygnacji z dotychczasowej aktywności zawodowej. Jak ubiegać się o odszkodowanie za uraz kręgosłupa? Kiedy należy podjąć kroki prawne? 
rozwiń >

Odszkodowanie za uraz kręgosłupa

Odszkodowanie za uraz kręgosłupa wypłaca ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia – Zespół Ubezpieczeń Społecznych lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pozyskane pieniądze mają m.in. pokryć koszty leczenia, związane z rehabilitacją w prywatnych zakładach opieki medycznej, adaptacją mieszkania do potrzeb poszkodowanego bądź też zakupem niezbędnych leków i opatrunków. 

REKLAMA

REKLAMA

Odczuwanie zdrowotnych skutków wypadków drogowych może pojawić się po upływie kilku miesięcy od zdarzenia. Poszkodowani, którzy nie ubiegali się o należne odszkodowanie, mają prawo dochodzić swoich roszczeń nawet 20 lat od chwili nieszczęśliwego zajścia. 

Do urazu kręgosłupa może dojść wskutek m.in. wypadku komunikacyjnego, upadku z wysokości, pobicia, kontuzji sportowej, podnoszenia zbyt dużych ciężarów. Na uraz kręgosłupa wskazywać będą takie objawy jak: ból pleców lub szyi, osłabienie siły mięśni, problem z wykonywaniem ruchów. 

Odszkodowanie, jak była mowa o tym powyżej, powinno pozwolić pokryć poszkodowanemu wszystkie koszty związane z przebiegiem leczenia i rehabilitacją. Dlatego też o zwrot pieniędzy należy ubiegać się po zakończonym etapie leczenia. Należy pamiętać, że osoba poszkodowana w wypadku nie ma obowiązku korzystania z państwowej opieki medycznej. W przypadku, gdy pobyt w placówce prywatnej znacząco przyspieszy powrót do zdrowia, ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić zwrotu kosztów za takie usługi. 

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Zadośćuczynienie jest specjalną formą wynagrodzenia krzywdy, bólu i cierpienia. Ma na celu zrekompensować wszelkie straty moralne, jakich doznał poszkodowany na skutek wypadku. Dla większości osób określenie właściwej kwoty zadośćuczynienia nie jest proste. Ciężko jest bowiem wycenić doznane szkody niematerialne. Pomocne są w takiej sytuacji orzecznictwa sądowe w podobnych sprawach. Na przestrzeni kilkunastu lat, sądy wypracowały szereg kryteriów, na podstawie, których kalkulują wysokość zadośćuczynienia w konkretnych sprawach. Przy szacowaniu zadośćuczynienia należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wiek i płeć osoby poszkodowanej;
 • rozmiar uszczerbku na zdrowiu; 
 • rodzaj aktualnie wykonywanej pracy zarobkowej; 
 • ilość zabiegów medycznych, jakie przeszedł pokrzywdzony; 
 • wpływ urazu na codzienne funkcjonowanie; 
 • poczucie bezradności życiowej. 

Kwoty zadośćuczynień za poważne urazy kręgosłupa, wynoszą nawet kilkaset tysięcy złotych. Istotne jest, aby wnoszona kwota była adekwatna do poniesionych szkód osobowych. Zbyt wysoka sprawi, że ubezpieczyciel odmówi jej wypłaty, a zbyt niska nie zrekompensuje cierpienia i strat moralnych poszkodowanego. Warto skorzystać ze wsparcia kancelarii odszkodowawczej. Instytucje te mają styczność z wieloma przypadkami i doskonale wiedzą, o jakie kwoty można się ubiegać. 

Inne świadczenia 

Osobom poszkodowanym w wypadkach, oprócz odszkodowania i zadośćuczynienia, przysługują także inne świadczenia. Będzie to m.in. renta w przypadku długotrwałego bądź stałego uszczerbku na zdrowiu. Przyznaje się ją głównie, gdy: 

 • poszkodowany na skutek wypadku utracił zdolność do kontynuowania pracy zarobkowej; 
 • wzrosły jego potrzeby finansowe (np. wynikające z regularnych zabiegów medycznych lub rehabilitacyjnych); 
 • zmniejszyły się jego widoki powodzenia na przyszłość (np. ograniczony rozwój zawodowy). 

Odszkodowanie za uraz kręgosłupa w pracy 

W przypadku urazu kręgosłupa, który jest następstwem wypadku przy pracy, odszkodowanie wypłaca ZUS. Poszkodowany może rościć sobie prawo do wypłaty dodatkowych pieniędzy bezpośrednio od pracodawcy bądź jego ubezpieczyciela (jeżeli firma ma wykupioną polisę OC), gdy świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest niewystarczające i co za tym idzie – nie pokrywa całkowitych kosztów leczenia i rehabilitacji.

Polisa na wypadek uszkodzenia kręgosłupa

Nie ma czegoś takiego jak polisa chroniąca na wypadek uszkodzenia kręgosłupa. Jednakże dostępne są ubezpieczenia zapewniające ochronę z tego tytułu – mowa tutaj o rozszerzeniu do polisy na życie bądź zdrowotnej, a także polisy NNW (od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). Wykupując je płatnik składek jest zabezpieczony na wypadek różnorodnych nieprzewidzianych sytuacji, w tym także uraz kręgosłupa. Po zajściu zdarzenia należy skontaktować się z ubezpieczycielem oraz skompletować wymaganą dokumentację. Jeżeli zgłoszenie roszczenia zostało wypełnione prawidłowo, pieniądze na konto ubezpieczonego powinny trafić w ciągu 30 dni od jego akceptacji. 

Gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania

Odmowa wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu pozwala złożyć odwołanie. Takie odwołanie poszkodowany może napisać samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów kancelarii odszkodowawczych, co jest o tyle rozsądniejsze, że jak pokazuje wiele przykładów – doświadczenie kancelarii odszkodowawczych pozwolą uzyskać wyższe stawki świadczeń finansowych.  

 Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

REKLAMA

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

REKLAMA