reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Zwrot i wymiana > Czy można zwrócić towar gdy się rozmyślimy?

Czy można zwrócić towar gdy się rozmyślimy?

Kupiłam niedawno w dużym sklepie odzieżowym spodnie. Niestety w domu stwierdziłam, że dokonałam złego wyboru. Widziałam w innych sklepach, że można zwrócić towar bez podawania przyczyny w ciągu 7 dni. Czy mam do tego prawo?

Nie. Niektóre sklepy przewidują taką możliwość, jednak nie jest to ich obowiązkiem prawnym. Konsument nie może zwrócić towaru tylko z tego względu, że mu się nie spodobał. Prawo do reklamacji przysługuje klientowi wtedy, gdy produkt jest niezgodny z umową i był taki w chwili wydania go kupującemu.

To, że niektóry sklepy prowadzą politykę reklamową, dzięki której kupujący może zwrócić towar, jeżeli stwierdzi że mu się przestał podobać, wynika jedynie z dobrej woli sprzedawcy. Takie działania mają w zasadzie wydźwięk marketingowy i mają zachęcać konsumentów do zakupów w danym sklepie.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Oznacza to, że kupujący ma takie uprawnienie tylko wtedy jeżeli sklep przewiduje taką możliwość. W odpowiedzi na pytanie należałoby więc najpierw sprawdzić, czy polityka marketingowa sklepu przewiduje możliwość zwrotu towaru, w jakim terminie zwrot ten powinien nastąpić. Pamiętajmy również, że przeważnie chodzi o towar, który nie był używany przez klienta.

Jeżeli sklep, w którym konsument kupił dany produkt nie gwarantuje mu takiej możliwości, wtedy też reklamacja towaru będzie możliwa jedynie w sytuacji, gdy będzie on niezgodny z umową, czyli np. będzie wadliwy.

Zobacz: Jakie są podstawy reklamacji?

Kiedy towar jest niezgodny z umową

Niezgodność towaru z umową zachodzi nie tylko wtedy, gdy dany towar jest wadliwy. Konsument może składać reklamację również w innych sytuacjach, które powodują niezgodność. Jest to jednak rozróżnione w zależności od tego, czy towar ma właściwości uzgadniane indywidualnie z kupującym, czy też nie.

Spodnie uszyte przez krawca na zamówienie konsumenta będą miały właściwości uzgodnione indywidualnie z kupującym. Natomiast te kupione w sklepie odzieżowym co do zasady nie będą miały właściwości uzgodnionych z kupującym.

W sytuacji, gdy kupiliśmy towar w sklepie, a więc gdy nie uzgadnialiśmy jego właściwości ze sprzedawcą niezgodność towaru z umową powstaje gdy:

  • towar nie nadaje się do celu, do jakiego jest zwykle używany jego rodzaj,
  • jego właściwości nie odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju (np. odporność),
  • nie odpowiada oczekiwaniom kupującego, opartym na składanych publicznie zapewnieniach sprzedawcy, producenta lub jego przedstawiciela (np. w reklamie).

Zobacz: Zwrot towaru

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 03.11.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy możemy zwrócić zakupiony towar?
Kiedy możemy zwrócić zakupiony towar?

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama