REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu przysługuje zasiłek przedemerytalny?

Dziennikarka medyczno-prawna
Kto może otrzymać zasiłek przedemerytalny?
Kto może otrzymać zasiłek przedemerytalny?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek przedemerytalny – czym jest to świadczenie? Osoby w wieku przedemerytalnym mające trudności ze znalezieniem zatrudnienia, mogą starać się o przyznanie im pomocy finansowej w postaci świadczenia przedemerytalnego. Ile wynosi i jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać? 
rozwiń >

Kto może otrzymać zasiłek przedemerytalny

REKLAMA

Zarówno wypłaty, jak i przyznawanie zasiłku przedemerytalnego określone są w Ustawie o świadczeniach przedemerytalnych z 30 kwietnia 2004 roku. Ustawa zawiera zasady ustalania prawa do świadczeń, tryb postępowania o przyznanie ich oraz wypłatę. Określa ponadto zasady przejmowania przez ZUS wypłaty świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, a także opisane są w niej postawy do wstrzymania wypłaty. Zasiłek przedemerytalny przyznaje się po spełnieniu określonych warunków. 

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne skierowane jest do osób w wieku przedemerytalnym (kobiety 60 lat, mężczyźni 65), uprawnionych do otrzymywania emerytury ze względu na staż pracy, jednakże w chwili obecnej pozbawionych źródła przychodu. 

Świadczenia przedemerytalne przyznaje się na wniosek, który zgłasza osoba ubiegającą się o to świadczenie. Wniosek powinien być złożony w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby. 

Warunki do przyznania świadczenia przedemerytalnego 

Chcąc starać się o przyznanie świadczenia, należy spełniać pewne warunki:

 • do dnia rozwiązania stosunku pracy mieć ukończone 56 lat (kobiety) bądź 61 lat (mężczyźni) i mieć 20 lat stażu pracy (kobiety) bądź 25 lat (mężczyźni), a pracę stracić wskutek likwidacji zakładu lub jego niewypłacalności; 
 • ukończyć 55/60 lat (kobiety/mężczyźni), jednakże w tym przypadku okresy składkowe oraz nieskładkowe muszą wynosić 30/35 lat (kobiety/mężczyźni), a pracę trzeba stracić z winy pracodawcy; 
 • posiadać staż pracy wynoszący minimum 35 lat (kobiety) i 40 lat (mężczyźni), zaś pracę stracić z winy pracodawcy (w takiej sytuacji świadczenie otrzyma się bez względu na wiek). 

Do stażu wliczane są okresy składkowe i nieskładkowe. W przypadku okresów nieskładkowych – nie mogą przekroczyć jednej trzeciej okresów składkowych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyznanie świadczenia przedemerytalnego 

Pracownik zaraz po zwolnieniu z zakładu pracy nie otrzyma świadczenia przedemerytalnego. Najpierw musi zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, jako bezrobotny. 

Zasiłek przedemerytalny przysługuje osobie spełniającej określone warunki wymagane do przyznania tego świadczenia: 

 • przez okres co najmniej 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych, 
 • obecnie jest zarejestrowana jako bezrobotna, 
 • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, 
 • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, 
 • złoży wniosek w ciągu 30 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej, jeżeli w okresie pobierania zasiłku wykonywała inną pracę zarobkową lub zatrudnienie w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie 180-dniowego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Ile wynosi zasiłek przedemerytalny w 2023 roku

REKLAMA

Zasiłek przedemerytalny ustalany jest na podstawie ustawy z 30 kwietnia 2004 roku i przysługuje w wysokości wynoszącej od 1 marca 2023 roku do 28 lutego 2024 roku – 1600,70 zł brutto. Wcześniej, od 1 marca 2022 roku do 28 lutego 2023 roku, kwota świadczenia przedemerytalnego wynosiła 1350,70 zł brutto miesięcznie.

Świadczenie przedemerytalne podlega okresowej waloryzacji, przeprowadzanej na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie emerytalnej. Osoba pobierająca zasiłek przedemerytalny zobowiązana jest powiadomić organ rentowy o osiąganiu przychodu oraz o jego wysokości. Wskazanie wysokości przychodu jest ważne, aby w zależności od tej wysokości organ rentowy mógł wypłacić zasiłek przedemerytalny w pełnej wysokości, zmniejszyć jego wysokość bądź też zawiesić prawo do świadczenia. Obowiązek powiadomienia ZUS o zatrudnieniu lub zawarciu umowy, z której tytułu jej wykonawca objęty jest obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, spoczywa odpowiednio na pracodawcy i świadczeniobiorcy.

Zawieszenie prawa do świadczenia przedemerytalnego 

W niektórych sytuacjach zgodnie z ustawą może nastąpić zawieszenie świadczenia przedemerytalnego: 

 • nabycie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy
 • nabycie prawa do renty inwalidzkiej, 
 • podjęcie wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym
  z instytucji zagranicznej, 
 • zgłoszenie się z prośbą o zawieszenie świadczenia, 
 • uzyskanie przychodu przekraczającego 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

Ustanie prawa do świadczenia przedemerytalnego 

Są sytuacje, w których dochodzi do ustania prawa, do otrzymywania świadczenia przedemerytalnego: 

 • na wniosek pobierającego świadczenie, 
 • w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury, ustalonej decyzją terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanej dalej „organem rentowym”, bądź innego organu emerytalno-rentowego określonego w odrębnych przepisach, 
 • z dniem osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę,
 • z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie (samoistne lub zależne) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe,
 • wraz ze śmiercią osoby uprawnionej. 

Zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego 

Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu w przypadku, gdy kwota przychodu przekracza miesięcznie kwotę 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa
Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych, zwaną dalej „dopuszczalną kwotą przychodu”, nie przekracza jednak kwoty 70 proc. tego wynagrodzenia, zwanej dalej „graniczną kwotą przychodu”.

 Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  REKLAMA

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  REKLAMA

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

  Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

  REKLAMA