REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wczasy dla seniora z dofinansowaniem. Gdzie szukać? Komu przysługują?

Dziennikarka medyczno-prawna
Wczasy dla seniora z dofinansowaniem
Wczasy dla seniora z dofinansowaniem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wczasy dla seniora z dofinansowaniem – czy jest taka możliwość? Polska emerytura wynosi średnio połowę przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Jak zatem myśleć o wakacjach, gdy większość emerytury przeznaczana jest na leki, rachunki i żywność. Z pomocą przychodzi tzw. dofinansowanie do wczasów. Jak można je uzyskać? Komu przysługuje? 

Emeryci, których wysokość emerytury wyklucza możliwość wyjazdu na wypoczynek, mogą ubiegać się o wczasy z dofinansowaniem. Jest kilka opcji, z których może skorzystać senior, by móc cieszyć się wypoczynkiem. Mowa tutaj o: PFRON, dopłacie z UE i tzw. wczasach pod gruszą.  

REKLAMA

Wczasy rehabilitacyjne z dofinansowaniem

REKLAMA

Turnusy rehabilitacyjne tworzone są dla zorganizowanych grup o podobnych potrzebach zdrowotnych. Na minimum dwa tygodnie wyjeżdżają oni do ośrodków przygotowanych pod kątem leczniczym oraz rehabilitacyjnym. Turnusy organizowane są w spokojnych i urokliwych miejscach, pozwalających dodatkowo na relaks i regenerację. W trakcie wypoczynku zostaje opracowany program rehabilitacyjny dla uczestników – seniorzy zostają objęci specjalistyczną opieką, a ćwiczenia dostosowane są do ich kondycji i stanu zdrowia. Wczasy lecznicze dla emerytów to nie tylko możliwość zadbania o stan fizyczny, ale także zachęta do budowania nowych kontaktów, samodzielnego funkcjonowania i rozwoju osobistego. Zaletą takich wczasów w odróżnieniu od zwykłych pobytów sanatoryjnych NFZ – jest pobudzenie aktywności społecznej, pracowanie w grupie co ma niebagatelny wpływ na poprawę stanu zdrowia i wpływa ponadto korzystnie na przebieg rehabilitacji.

Wyjazdy do sanatoriów bądź też specjalistycznych ośrodków wypoczynkowych dają możliwość otrzymania dofinansowania z PFRON – Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Komu przysługuje dofinansowanie z PFRON 

Ten rodzaj dofinansowania nie przysługuje każdemu emerytowi. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznaje je tylko osobom: 

 • posiadającym orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności;
 • częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, wydane przed ukończeniem 16 roku życia na podstawie odrębnych przepisów; 
 • spełniającym kryterium dochodowe, które za kwartał poprzedzający złożenie wniosku nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę w gospodarstwie domowym bądź 65 proc. w przypadku osoby samotnej. Po przekroczeniu tych kwot dofinansowanie proporcjonalnie zostanie pomniejszone. 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z PFRON 

REKLAMA

Chcąc ubiegać się o dofinansowanie z PFRON, senior powinien złożyć dokumenty w postaci wniosku o dofinansowanie turnusu, skierowania na turnus od lekarza pierwszego kontaktu, kopii orzeczenia o niepełnosprawności, jak i oświadczenia o wysokości dochodu w rodzinie. Do niedawna taki komplet dokumentów należało składać w jednostkach PCPR. Od stycznia 2022 roku jest to możliwe w formie online, dzięki nowoczesnej platformie SOW, którą oferuje PFRON. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o rehabilitacyjne wczasy dla seniorów z dofinansowaniem jest rozpatrywany w ciągu 30 dni od jego złożenia. Po uzyskaniu pozytywnego rozpatrzenia wniosku uczestnik sam wybiera organizatora oraz miejsce, gdzie odbędzie rehabilitacje. 

Wczasy dla seniorów z dopłatą z Unii Europejskiej 

Inną możliwością pozyskania dofinansowania do wypoczynku jest dopłata z Unii Europejskiej – pozwoli ona na spędzenie aktywnie czasu nie tylko na terenie Polski, lecz także poza jej granicami, m.in. w Hiszpanii czy na Cyprze. 

O wczasy dla seniorów z dopłatą z UE może starać się każda osoba po 55 roku życia. Dozwolone jest zabranie młodszej od siebie osoby, jako opiekuna. Dopłata może zagwarantować przelot, transfer z lotniska, kwaterunek w hotelu i opiekę polskiego rezydenta. Dobrze jest wpierw sprawdzić ile będzie wynosiła kwota za pobyt w wybranym kraju i jaka jest oferta na wczasy dla seniorów z dopłatą z UE, i wykorzystać ten moment, aby zgłosić wniosek o dofinansowanie. 

Wczasy pod gruszą 

Wczasy pod gruszą to dopłaty do urlopu wypoczynkowego, wypłacane przez pracodawcę po zapoznaniu się z indywidualną sytuacją materialną pracownika. W wysokości świadczenia decydują zarobki, sytuacja życiowa, rodzinna oraz materialna pracownika. Kwoty przeznaczone na wypoczynek pobierane są z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Świadczenia mogą być przyznawane emerytowanym byłym pracownikom i rencistom. 

Według Ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, do wypłacania świadczenia dopuszczone są firmy, które na dzień 1 stycznia zatrudniają, co najmniej 50 osób na etat. Chcąc otrzymać dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należy zapoznać się z jego regulaminem, którego treść w każdym zakładzie pracy może być nieco inna. 

Należy pamiętać, że wczasy pod gruszą nie należą do zwykłych świadczeń urlopowych i wymagają złożenia większej ilości dokumentów, niż tylko wniosek o urlop. Senior, który chciałby uzyskać dofinansowanie w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i ubiegać się o wczasy pod gruszą, powinien złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie w swojej firmie. W regulaminie zfśs znajdują się wytyczne do złożenia odpowiednich dokumentów, na podstawie których w późniejszym czasie pracodawca będzie przyznawał świadczenia. Podstawowym dokumentem do złożenia będzie oświadczenie o sytuacji materialnej – dochody swoje i członków rodziny. Niektóre firmy wymagają przedłożenia PIT-u za poprzedni rok. Przyznanie dofinansowania o wczasy pod gruszą zależy głównie od tego, jakie zapisy zostały określone wcześniej w regulaminie.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • janio
  2023-05-18 10:13:42
  nie do końca artykuły zawarte powyżej są przydatne , np. czytam o dofinansowaniu z UE wczasów dla seniora .I proszę znaleść miejsce gdzie można bez problemu ,odczytać jak sporządzić wniosek na w/w wczasy .
  0
 • emeryt
  2023-05-25 18:02:01
  Komuna padła i każdy za swoje niech się wczasuje nieroby obiboki praca ich parzyła w ręce a teraz tylko dawać i dawać
  4
 • bieda emeryt 40 lat pracy
  2023-07-02 12:17:00
  a dlaczego emeryci są wykluczeni w regulaminie zakładów z wczasów pod gruszą. Ustawa nie jest ważniejsza od regulaminu, co za paranoja. Pracownicy są bogatsi od emerytów i dostają
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

REKLAMA

Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

REKLAMA

Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

REKLAMA