reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Trzynasta emerytura w 2020 r.

Trzynasta emerytura w 2020 r.

Trzynasta emerytura to jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, które zostało przyznane w maju 2019 r. Emeryci i renciści mogą liczyć na trzynastą emeryturę także w kolejnych latach. Ile wynosi emerytura plus?

  1. art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  2. art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych;
  3. art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych;
  4. art. 8 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej;
  5. art. 2 pkt 4 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów;
  6. art. 5 ust. 3 i 4 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Oznacza to, że jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów nie ma negatywnego wpływu przy wnioskowaniu o wymienione w powyższych ustawach świadczenia, dodatki, zasiłki czy inną pomoc lub wsparcie jak ulga rehabilitacyjna.

Co więcej, kwoty dodatkowej emerytury i renty nie wlicza się do przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 5 ustawy o rencie socjalnej. Przepis ten traktuje o zawieszeniu prawa do renty socjalnej w przypadku osiągnięcia określonego przychodu, np. z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy.

Kwota jednorazowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów jest wolna od egzekucji i potrąceń.

Zbieg prawa do świadczeń

Jeśli jednej osobie przysługuje prawo do dwóch lub większej liczby świadczeń, otrzyma tylko jedno świadczenie pieniężne.

Jeśli renta rodzinna przysługuje kilku osobom, wówczas otrzymają jedno jednorazowe świadczenie pieniężne. Należy podzielić je w sposób proporcjonalny między uprawnionych. Natomiast w przypadku sytuacji, gdy jedna z tych osób uprawniona jest także do renty socjalnej, wówczas podziału dokonuje się z wyłączeniem tej osoby, która otrzyma jednorazowe świadczenie z tytułu posiadania prawa do renty socjalnej.

Gdy świadczenie emerytalno-rentowe przysługuje od dwóch różnych organów, dodatkowe świadczenie pieniężne przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wypłata świadczenia

Wypłata następuje wraz z dotychczas wypłacaną emeryturą albo rentą i nie trzeba składać wniosku o jej przyznanie. Należy się wszystkim pobierającym emeryturę lub rentę z urzędu. Termin wypłaty dodatkowej emerytury i renty w 2019 r. przypadł na majową wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych. Wiadomo już jak będzie to wyglądać w latach kolejnych. Dodatek do świadczenia przedemerytalnego i zasiłku przedemerytalnego będzie wypłacany w maju, a pozostałe trzynastki w kwietniu. Taki schemat zaczyna działać już w 2020 r.

Zgodnie z uchwaloną przez sejm ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów planuje się wypłatę trzynastej emerytury także w 2020 r. i latach następnych. Ponadto, Prezes PiS Jarosław Kaczyński w ramach tzw. #HatTrickKaczyńskiego deklaruje wypłatę aż dwóch dodatkowych emerytur w 2021 r. (trzynastki i czternastki).

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Wyższa trzynasta emerytura w 2020 r. – kiedy wypłata?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 743)

Rządowy projekt ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama