REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak emeryt może przekazać 1,5% podatku?
Jak emeryt może przekazać 1,5% podatku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak emeryt może przekazać 1,5% swojego podatku organizacji pożytku publicznego (OPP)? Emeryci nie muszą składać zeznania podatkowego PIT, jeśli chcą przekazać 1,5% podatku, wystarczy, że poinformują urząd skarbowy o chęci przekazania 1,5% podatku na OPP, czyli złożą oświadczenie PIT-OP.
rozwiń >

Czy emeryt może oddać 1,5% podatku?

Jeżeli jesteś emerytem lub rencistą, a z podatku zostałeś rozliczony na formularzu PIT-40A, to możesz w łatwy sposób przekazać 1,5% swojego podatku organizacji pożytku publicznego. W tym celu złóż oświadczenie na formularzu PIT-OP, by pieniądze trafiły do wybranej przez ciebie OPP - urząd przekaże jej za ciebie twój podatek.

REKLAMA

Co to jest PIT-OP?

Oświadczenie PIT-OP to krótki formularz, w którym podajesz swoje dane i numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1,5% swojego podatku. Możesz także wskazać, komu chcesz pomóc, na przykład wpisać imię i nazwisko chorego dziecka. Możesz też podać konkretny cel, jeśli organizacja, którą wspierasz, prowadzi wiele różnych programów.

PIT-OP składasz w urzędzie skarbowym. Dzięki niemu urząd przekaże pieniądze wybranej przez ciebie OPP.

Czy każdy może przekazać 1,5% podatku?

Część swojego podatku może przekazać na OPP każdy, kto:

 • jest na emeryturze lub rencie,
 • dostał roczne rozliczenie podatku PIT-40A,
 • nie korzysta z odliczeń,
 • chce przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego,
 • złoży PIT-OP.

Emeryci i renciści nie muszą składać zeznania podatkowego, jeśli chcą przekazać 1,5% swojego podatku. Wystarczy, że poinformują urząd o chęci przekazania 1,5% podatku OPP, czyli złożą PIT-OP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie złożyć PIT-OP?

W przypadku gdy wypełniasz i składasz PIT-OP elektronicznie - nie musisz niczego przygotowywać.

Natomiast gdy chcesz wypełnić papierowy PIT-OP i wysłać go pocztą lub zanieść do urzędu skarbowego, wówczas przygotuj:

 • formularz PIT-OP - dostępny do druku na Portalu Podatkowym albo w Twoim urzędzie skarbowym,
 • numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcesz pomóc - skorzystaj z wyszukiwarki OPP.

Jak złożyć PIT-OP?

Jak wypełniasz formularz PIT-OP? Otóż możesz to zrobić w najwygodniejszy dla siebie sposób, czyli:

 • elektronicznie - w ramach usługi Twój e-PIT. Wystarczy, że się zalogujesz, wskażesz organizację pożytku publicznego i zaakceptujesz swój wniosek – nie musisz mieć podpisu elektronicznego,
 • elektronicznie – wypełnij formularz interaktywny, który pobierzesz z Portalu Podatkowego, lub skorzystaj z aplikacji e-Deklaracje Desktop, którą pobierzesz również z Portalu Podatkowego – wniosek podpisz kwotą przychodu z zeznania za ubiegły rok podatkowy lub certyfikatem kwalifikowanym,
 • papierowo.

Kiedy składa się PIT-OP?

Oświadczenie PIT-OP składa się do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

W tym roku rozliczenie PIT za rok ubiegły będzie możliwe do wtorku 30 kwietnia, a więc do tej daty należy złożyć formularz PIT-O.

Źródło: na podstawie informacji Ministerstwa Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga podatkowa na dziecko. Kiedy wyniesie 1 112,04 zł, 2 000,04 zł, 2 700 zł, a kiedy 4 224,12 zł?

Jeśli wychowujesz dziecko, możesz skorzystać z ulgi podatkowej, która pozwoli Ci na płacenie mniejszego podatku. Sprawdź, czy ulga na dziecko jest dla Ciebie i jak z niej skorzystać.

Prawie 200 zł dodatku na dziecko miesięcznie. Tylko dla osób samotnie wychowujących dzieci. Sprawdź, jak dostać świadczenie.

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na przyznanie im specjalnego dodatku. Jego wysokość jest uzależniona od kilku czynników, w tym m.in. od ilości posiadanych dzieci, od wysokości dochodów rodziny oraz od tego, czy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA