REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Przepiórka
Jakie mamy rodzaje umów o pracę?
Jakie mamy rodzaje umów o pracę?

REKLAMA

REKLAMA

Rozróżniamy kilka rodzajów umów o pracę. Najkorzystniejsza dla pracownika jest umowa na czas nieokreślony, ponieważ zapewnia trwałość stosunku pracy. Przed podjęciem nowej pracy należy się spodziewać, że pracodawca nam zaproponuje umowę na okres próbny, a w przypadku, gdy będzie szukał odpowiedniej osoby na zastępstwo nieobecnego pracownika otrzymamy umowę na zastępstwo. Zanim zdecydujemy się na podpisanie którejś z nich, warto wiedzieć, czym się one charakteryzują.

Umowa o pracę

Umowa o pracę jest to zgodne oświadczenie woli stron, według którego jedna strona, zwana pracownikiem, zobowiązuje się świadczyć w sposób ciągły, powtarzający się, na rzecz drugiej strony zwanej pracodawcą, pracę określonego rodzaju, a druga – zatrudniać pracownika za wynagrodzeniem.

REKLAMA

Rozróżniamy następujące rodzaje umów o pracę: na okres próbny, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz na czas nieokreślony.

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa na okres próbny jest umową terminową. Jej głównym celem jest sprawdzenie przez pracodawcę przydatności pracownika do pracy w zakładzie oraz poznanie przez pracownika warunków pracy w zatrudniającej go jednostce. W okresie próbnym pracownik jest poddany obserwacji i może dokładnie zapoznać się z obowiązkami, które ma wypełniać oraz zaprezentować własne zdolności i umiejętności. Choć stosowanie okresu próbnego przez pracodawców nie jest obowiązkowe, w praktyce pojawia się dosyć często.

Okres próbny trwa maksymalnie 3 miesiące.

Umowa na czas określony

REKLAMA

Umowa na czas określony jest umową terminową. Oznacza to, że strony z góry ustalają termin zakończenia stosunku pracy. Może to być konkretna data kalendarzowa lub inne zdarzenie przyszłe, którego nadejście spowoduje rozwiązanie stosunku pracy. To zdarzenie powinno być pewne i nie może zależeć od woli stron lub osób trzecich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń, co do długości trwania umowy na czas określony. Zawarcie umowy na bardzo długi okres może być jednak uznane za sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem takiej umowy lub z zasadami współżycia społecznego, jeżeli nie znajduje uzasadnienia w potrzebie czasowego zatrudnienia pracownika.

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

Umowa na zastępstwo

Umowę o prace na zastępstwo można zawrzeć jeśli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Rozwiązuje się ona wraz zakończeniem nieobecności zastępowanego pracownika. W treści umowy należy wskazać imię i nazwisko zastępowanego pracownika oraz przewidywany czas jego nieobecności.

Umowa na zastępstwo może być rozwiązana z 3 dniowym wypowiedzeniem.

Umowa na czas wykonania określonej pracy

Umowa na czas wykonania określonej pracy nawiązuje się przez wskazanie pracy (zadań), do której realizacji zatrudnia się pracownika i której ukończenie powoduje ustanie stosunku pracy.

Zatrudnienie pracownika do budowy jakiegoś obiektu, zabioru plonów w gospodarstwie rolnym, sporządzenia bilansu, realizacji programu badawczego.

Tego rodzaju umowy nie wskazują, nawet pośrednio dnia zakończenia stosunku pracy, lecz jego ustanie uzależniają ogólnie od przyszłego zdarzenia w postaci zakończenia określonej pracy.

Zobacz serwis: Emerytury

Umowa na czas nieokreślony

Umowa na czas nieokreślony jest umową bezterminową. Oznacza to, że nie wskazuje się w niej końcowego terminu trwania stosunku pracy. Stwarza w ten sposób ochronę trwałości zatrudnienia. Pracodawca może ją wypowiedzieć tylko z uzasadnionych powodów i jeżeli pracownik jest reprezentowany przez związek zawodowy, po uprzedniej konsultacji z takim związkiem.

Zobacz również: Zgłoszenie pracy emeryta w ZUS

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inauguracja pontyfikatu Leona XIV [Transmisja na żywo]

W niedzielę 18 maja nastąpi uroczysta inauguracja pontyfikatu Leona XIV. O godz. 10:00 w Bazylice Świętego Piotra i na Placu przed nią Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, i pasterz Kościoła katolickiego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka.

Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

Wybory na Prezydenta RP [RELACJA NA ŻYWO]

Dziś w godzinach 7:00-20:00 odbędzie się głosowanie na Prezydenta RP.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Jak znaleźć swoją komisję wyborczą i oddać ważny głos? Co każdy wyborca wiedzieć powinien

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

REKLAMA

Wieczór wyborczy na żywo – już 18 maja!

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

5 mniej znanych świadczeń z MOPS. Kto je otrzymuje?

Wsparcie udzielane przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje nie tylko zasiłki stałe, okresowe, pielęgnacyjne czy dodatki mieszkaniowe. Jakie jeszcze świadczenia można uzyskać z MOPS? Prezentujemy aktualne kryteria i kwoty obowiązujące w 2025 r.

Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek do renty]

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

Wybory 2025. W tych miastach w niedzielę darmowa komunikacja

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Mieszkańcy wielu miast będą mogli w ten dzień jeździć komunikacją za darmo.

REKLAMA

Darowizna od najbliższych a podatek – czy trzeba coś zapłacić?

Darowizna pieniężna od rodzica dla dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku – ale tylko wtedy, gdy spełnione zostaną konkretne warunki. Nawet niewielki błąd formalny, np. niewłaściwy sposób przekazania środków, może kosztować podatnika sporo. Jak więc prawidłowo przeprowadzić darowiznę i uniknąć podatkowych pułapek?

Wieczór wyborczy na infor.pl, dziennik.pl i forsal.pl oraz YouTube [Transmisja na żywo]

W niedzielę 18 maja o 20:50, redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna zapraszają na wyjątkową transmisję z wieczoru wyborczego. Wspólnie podsumujemy wyniki głosowania, przeanalizujemy pierwsze sondaże oraz porozmawiamy o politycznych scenariuszach na najbliższe miesiące.

REKLAMA