reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Adwokatura > Zlecenie sprawy - umowa o zastępstwo procesowe

Zlecenie sprawy - umowa o zastępstwo procesowe

Umowa o zastępstwo procesowe jest umową o świadczenie usług przewidzianą w art. 750 kc. Podstawą zastępstwa procesowego jest natomiast pełnomocnictwo udzielone przez mocodawcę. Podstawą zlecenia sprawy adwokatowi powinna być pisemna umowa zlecenia lub karta ewidencyjna.

Zasady etyki nakazują adwokatowi udzielenia klientowi szczegółowi szczegółowych informacji odnośnie sposobu zapłaty i wysokości wynagrodzenia za prowadzenie sprawy.

Sama umowa zlecenia prowadzenia sprawy nie wystarcza jeszcze, aby adwokat mógł zastępować klienta w sądzie. Niezbędne jest udzielenie adwokatowi pełnomocnictwa.

- wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;
- wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;
- udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu;
- zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;
- odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

W orzecznictwie prezentowany jest pogląd, że pełnomocnictwo procesowe obowiązuje w granicach określonych w art. 91 tylko wtedy, gdy osoby uczestniczące w akcie umocowania wyraziły oświadczenie o udzieleniu i przyjęciu pełnomocnictwa bez oznaczania jego zakresu. Klient zlecający sprawę ma bowiem prawo szczegółowo określić zakres pełnomocnictwa ograniczając je, np. do jednej tylko instancji, do zastępstwa w określonym terminie, ewentualnie do wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych podejmowanych w konkretnym sądzie.

Zobacz również: Pełnomocnictwo

Ograniczenie zakresu pełnomocnictwa musi być jednak wyraźne, by nie budziło żadnych wątpliwości. Zakres umocowania określony w art. 91 z mocy prawa obejmuje w zasadzie wszystkie czynności procesowe podejmowane w postępowaniu rozpoznawczym i egzekucyjnym (zabezpieczającym) oraz w postępowaniach pomocniczych. Nie stanowi jednak upoważnienia do dokonania zapisu na sąd polubowny, do występowania w sprawach z powództw przeciwegzekucyjnych (art. 840 i 841) ani do odbioru kosztów zasądzonych od osób innych niż strona przeciwna (art. 103 i 110) jak również zgłoszenia zarzutu potrącenia. Pełnomocnictwo obejmuje również prawo wniesienia skargi kasacyjnej. Kontrowersyjny jest natomiast pogląd czy wznowienie postępowania wymaga osobnego pełnomocnictwa (przeważa pogląd, że tak).

Adwokat prowadzący sprawę z zakresu udzielonego pełnomocnictwa jest również uprawniony do odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

Adwokat (radca prawny, rzecznik patentowy) prowadzący sprawę może udzielić substytucji w wypadku, gdy nie jest w stanie wziąć osobiście udziału w rozprawie lub wykonać osobiście poszczególnych czynności w sprawie. Może on udzielić pełnomocnictwa substytucyjnego innemu adwokatowi, radcy prawnemu lub aplikantowi adwokackiemu. Nie jest natomiast możliwe udzielenie substytucji przez adwokata aplikantowi radcowskiemu.

Zobacz również: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oprócz umowy zlecenia niezbędne jest pełnomocnictwo.
Oprócz umowy zlecenia niezbędne jest pełnomocnictwo.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama