REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy policyjny podsłuch narusza prawo do obrony?

Redakcja
Kiedy podsłuch narusza prawo? / Fot. Fotolia
Kiedy podsłuch narusza prawo? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oskarżony ma prawo skorzystać z pomocy adwokata w każdym stadium postępowania karnego. Zastosowanie podsłuchu przez Policję może znacznie ograniczyć ten aspekt prawa do obrony, dlatego sprawą tą zajmie się wkrótce Trybunał Konstytucyjny.

Prawo do obrony

Konstytucja RP, w art. 42, przewiduje, że każdy przeciwko komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony – w każdym stadium postępowania.

REKLAMA

Prawo do obrony przejawia się w dwóch aspektach – formalnym i materialnym.

Materialny aspekt prawa do obrony polega na możliwości podjęcia przez oskarżonego działań, które mogą wpłynąć na jego uniewinnienie. Warto jednak w tym miejscu wskazać, iż oskarżony nie ma obowiązku podejmowania tego typu czynności – może przyjąć w procesie zupełnie bierną postawę – to na oskarżycielu spoczywa obowiązek udowodnienia winy oskarżonego.

Natomiast obrona w ujęciu formalnym polega na tym, że osoba, przeciwko której prowadzone jest postępowanie karne ma prawo posiadać obrońcę (z wyboru lub z urzędu).

Jak twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka, zastosowanie przez Policję podsłuchu, może znacznie ograniczać właśnie ten drugi aspekt prawa do obrony. Dlaczego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Konstytucja

Kontrola operacyjna

Przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych, Policja może zarządzić kontrolę operacyjną (na pisemny wniosek Komendanta Głównego Policji, złożony po uzyskaniu pisemnej zgody Prokuratora Generalnego), w celu wykrycia, ustalenia sprawców czy uzyskania dowodów popełnienia niektórych przestępstw (m.in. przeciwko życiu, obrotowi gospodarczemu).

Kontrola operacyjna prowadzona jest niejawnie i polega na:

  1. kontrolowaniu treści korespondencji;
  2. kontrolowaniu zawartości przesyłek;
  3. stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie, a w szczególności treści rozmów telefonicznych i innych informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych (podsłuch).

Zobacz serwis: Sprawy karne

Podsłuchiwanie rozmów z obrońcą

REKLAMA

Taka kontrola dotyczy również rozmów oskarżonego z obrońcą, co wpływa na ograniczenie jego prawa do obrony. Jak wiadomo, zadaniem obrońcy jest takie poprowadzenie sprawy jego klienta, aby jej finał był dla oskarżonego jak najbardziej korzystny (wyrok uniewinniający, ewentualnie jak najłagodniejszy wyrok skazujący).

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał, że istotnym elementem prawa do obrony jest umożliwienie oskarżonemu przeprowadzenia swobodnej, szczerej i nieobserwowanej przez osoby trzecie komunikacji. Podsłuchiwanie rozmów oskarżonego z obrońcą może wpłynąć na ograniczenie ich kontaktów, a co za tym idzie utrudni ukształtowania właściwej linii obrony. Oskarżony nie będzie miał bowiem pewności, czy to, co powie swojemu obrońcy nie zostanie później wykorzystane przeciwko niemu w procesie.

Stosowanie podsłuchu wobec oskarżonego, a więc i wobec obrońcy jest w tej sytuacji o tyle absurdalne, że narusza również tajemnicę obrończą związana z wykonywaniem zawodu adwokata. Adwokat nie może być przesłuchiwany co do faktów, o których dowiedział się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA