reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > SR: Rażenie zatrzymanego paralizatorem to tortury

SR: Rażenie zatrzymanego paralizatorem to tortury

Rażenie zatrzymanego paralizatorem to tortury – tak w dniu 30 stycznia 2018 r. stwierdził Sąd Rejonowy w Lublinie orzekając w sprawie 3 byłych policjantów winnych znęcania się nad dwójką zatrzymanych w izbie wytrzeźwień. Wyrok SR jest bardzo ważny bowiem jest to pierwszy raz kiedy sąd wyraźnie wskazał na to, że takie nielegalne zastosowanie paralizatora wobec zatrzymanego to tortury.

Sąd Rejonowy Lublin Zachód w Lublinie, IV Wydział Karny orzekł (sygn. akt. IV K 717/17) w sprawie 3 byłych policjantów oskarżonych o znęcanie się nad dwójką mężczyzn zatrzymanych w izbie wytrzeźwień w czerwcu 2017 r. Mężczyźni byli bici przez funkcjonariuszy i rażeni paralizatorem, który nie znajdował się na wyposażeniu służbowym. Sąd uznał oskarżonych za winnych zarzucanego im czynu. Wyrok jest nieprawomocny.

Policjantowi, który użył paralizatora sąd wymierzył karę 3 lat bezwzględnego pozbawienia wolności, a także zakaz wykonywania zawodu policjanta przez 6 lat. Skazany jest także zobowiązany do zapłaty na rzecz pokrzywdzonych kwoty 20 i 30 tys. zł.  

Pozostałą dwójkę sąd skazał na karę roku bezwzględnego pozbawienia wolności, zakaz wykonywania zawodu policjanta przez 4 lata oraz nakazał zapłatę na rzecz pokrzywdzonego kwotę po 5 tyś zł.

Użycie paralizatora to tortury

Przewodniczący składu orzekającego sędzia Jarosław Dul, w ustnym uzasadnieniu wyroku wskazał, że użycie paralizatora w obu przypadkach mieści się w definicji tortur określonej w Konwencji ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania z 1984 r.

Art.1 - "tortury" -  (…) każde działanie, którym jakiejkolwiek osobie umyślnie zadaje się ostry ból lub cierpienie, fizyczne bądź psychiczne, w celu uzyskania od niej lub od osoby trzeciej informacji lub wyznania, w celu ukarania jej za czyn popełniony przez nią lub osobę trzecią albo o którego dokonanie jest ona podejrzana, a także w celu zastraszenia lub wywarcia nacisku na nią lub trzecią osobę albo w jakimkolwiek innym celu wynikającym z wszelkiej formy dyskryminacji, gdy taki ból lub cierpienie powodowane są przez funkcjonariusza państwowego lub inną osobę występującą w charakterze urzędowym lub z ich polecenia albo za wyraźną lub milczącą zgodą. Określenie to nie obejmuje bólu lub cierpienia wynikających jedynie ze zgodnych z prawem sankcji, nieodłącznie związanych z tymi sankcjami lub wywołanych przez nie przypadkowo.

W uzasadnieniu wskazano także na społeczny wymiar sprawy – przypadek ten podważył zaufanie do policji, przez co niektórzy mogą patrzeć na wszystkich funkcjonariuszy przez pryzmat tej sprawy i postrzegać całą Policję jako niezdyscyplinowaną, brutalną i skłonną do nieuzasadnionej przemocy.

KMPT wyraża zaniepokojenie i apeluje do władz

Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur wyraził swoje głębokie zaniepokojenie całą sprawą. Jak czytamy w komunikacie RPO: zakaz tortur w myśl polskiego prawa jest zakazem bezwzględnym i nie podlega żadnym ograniczeniom. Tortury stanowią najbardziej skrajny przykład łamania praw człowieka, wyrażają pogardę dla jego godności i degradują społeczeństwo, które na nie przyzwala.

KMPT jednocześnie apeluje do władz o:

  • edukację funkcjonariuszy wszystkich szczebli służb w kierunku poszanowania praw człowieka i zapobiegania torturom.
  • wprowadzenie do Kodeksu karnego przestępstwa tortur;
  • zapewnienie każdej osobie zatrzymanej dostępu do obrońcy od samego początku zatrzymania;
  • objęciem badaniami lekarskimi wszystkich osób zatrzymanych przez Policję;
  • wdrożenie innych, wskazywanych rekomendacji mających na celu zapobieganie w przyszłości podobnym sytuacjom.

Opracowano na podstawie:

Wyrok Sądu Rejonowy Lublin Zachód w Lublinie z dnia 30 stycznia 2018 r. (sygn. akt. IV K 717/17)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Rzecznik Praw Obywatelskich

Zdjęcia

SR: Rażenie zatrzymanego paralizatorem to tortury/ fot. Fotolia
SR: Rażenie zatrzymanego paralizatorem to tortury/ fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama