REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SR: Rażenie zatrzymanego paralizatorem to tortury

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
SR: Rażenie zatrzymanego paralizatorem to tortury/ fot. Fotolia
SR: Rażenie zatrzymanego paralizatorem to tortury/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rażenie zatrzymanego paralizatorem to tortury – tak w dniu 30 stycznia 2018 r. stwierdził Sąd Rejonowy w Lublinie orzekając w sprawie 3 byłych policjantów winnych znęcania się nad dwójką zatrzymanych w izbie wytrzeźwień. Wyrok SR jest bardzo ważny bowiem jest to pierwszy raz kiedy sąd wyraźnie wskazał na to, że takie nielegalne zastosowanie paralizatora wobec zatrzymanego to tortury.

Sąd Rejonowy Lublin Zachód w Lublinie, IV Wydział Karny orzekł (sygn. akt. IV K 717/17) w sprawie 3 byłych policjantów oskarżonych o znęcanie się nad dwójką mężczyzn zatrzymanych w izbie wytrzeźwień w czerwcu 2017 r. Mężczyźni byli bici przez funkcjonariuszy i rażeni paralizatorem, który nie znajdował się na wyposażeniu służbowym. Sąd uznał oskarżonych za winnych zarzucanego im czynu. Wyrok jest nieprawomocny.

REKLAMA

Policjantowi, który użył paralizatora sąd wymierzył karę 3 lat bezwzględnego pozbawienia wolności, a także zakaz wykonywania zawodu policjanta przez 6 lat. Skazany jest także zobowiązany do zapłaty na rzecz pokrzywdzonych kwoty 20 i 30 tys. zł.  

Pozostałą dwójkę sąd skazał na karę roku bezwzględnego pozbawienia wolności, zakaz wykonywania zawodu policjanta przez 4 lata oraz nakazał zapłatę na rzecz pokrzywdzonego kwotę po 5 tyś zł.

Użycie paralizatora to tortury

REKLAMA

Przewodniczący składu orzekającego sędzia Jarosław Dul, w ustnym uzasadnieniu wyroku wskazał, że użycie paralizatora w obu przypadkach mieści się w definicji tortur określonej w Konwencji ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania z 1984 r.

Art.1 - "tortury" -  (…) każde działanie, którym jakiejkolwiek osobie umyślnie zadaje się ostry ból lub cierpienie, fizyczne bądź psychiczne, w celu uzyskania od niej lub od osoby trzeciej informacji lub wyznania, w celu ukarania jej za czyn popełniony przez nią lub osobę trzecią albo o którego dokonanie jest ona podejrzana, a także w celu zastraszenia lub wywarcia nacisku na nią lub trzecią osobę albo w jakimkolwiek innym celu wynikającym z wszelkiej formy dyskryminacji, gdy taki ból lub cierpienie powodowane są przez funkcjonariusza państwowego lub inną osobę występującą w charakterze urzędowym lub z ich polecenia albo za wyraźną lub milczącą zgodą. Określenie to nie obejmuje bólu lub cierpienia wynikających jedynie ze zgodnych z prawem sankcji, nieodłącznie związanych z tymi sankcjami lub wywołanych przez nie przypadkowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W uzasadnieniu wskazano także na społeczny wymiar sprawy – przypadek ten podważył zaufanie do policji, przez co niektórzy mogą patrzeć na wszystkich funkcjonariuszy przez pryzmat tej sprawy i postrzegać całą Policję jako niezdyscyplinowaną, brutalną i skłonną do nieuzasadnionej przemocy.

KMPT wyraża zaniepokojenie i apeluje do władz

Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur wyraził swoje głębokie zaniepokojenie całą sprawą. Jak czytamy w komunikacie RPO: zakaz tortur w myśl polskiego prawa jest zakazem bezwzględnym i nie podlega żadnym ograniczeniom. Tortury stanowią najbardziej skrajny przykład łamania praw człowieka, wyrażają pogardę dla jego godności i degradują społeczeństwo, które na nie przyzwala.

KMPT jednocześnie apeluje do władz o:

  • edukację funkcjonariuszy wszystkich szczebli służb w kierunku poszanowania praw człowieka i zapobiegania torturom.
  • wprowadzenie do Kodeksu karnego przestępstwa tortur;
  • zapewnienie każdej osobie zatrzymanej dostępu do obrońcy od samego początku zatrzymania;
  • objęciem badaniami lekarskimi wszystkich osób zatrzymanych przez Policję;
  • wdrożenie innych, wskazywanych rekomendacji mających na celu zapobieganie w przyszłości podobnym sytuacjom.

Opracowano na podstawie:

Wyrok Sądu Rejonowy Lublin Zachód w Lublinie z dnia 30 stycznia 2018 r. (sygn. akt. IV K 717/17)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA