REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest wniosek o działanie z urzędu?

Wniosek może kierować uwagę organu na potrzebę danej czynności albo zabiegać o szybsze przeprowadzenie danej czynności.
Wniosek może kierować uwagę organu na potrzebę danej czynności albo zabiegać o szybsze przeprowadzenie danej czynności.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z treścią przepisu art. 9 § 1 Kodeksu postępowania karnego organy procesowe prowadzą postępowanie i dokonują czynności z urzędu, chyba że ustawa uzależnia je od wniosku określonej osoby, instytucji lub organu albo od zezwolenia władzy. Zasada ta dotyczy nie tylko postępowania przygotowawczego, ale również niektórych czynności sądowych. Ustawodawca przewidział jednak w art. 9 § 2 Kodeksu postępowania karnego możliwość, iż strony i inne osoby bezpośrednio zainteresowane mogą składać wnioski o dokonanie również tych czynności, które organ może lub ma obowiązek podejmować z urzędu. Są to właśnie tzw. wnioski o działanie (przez dany organ) z urzędu.

W procedurze karnej szereg czynności jest wykonywanych z urzędu, z mocy prawa. W szczególności są to czynności podejmowane przez organy ścigania w fazie postępowania przygotowawczego (np. przedstawienie zarzutów, umorzenie postępowania, zmiana kwalifikacji prawnej zarzutu etc.), ale ustawa przewiduje także czynności, które musi dokonać z urzędu sąd.

REKLAMA

REKLAMA

Na przeciwległym biegunie procesowym leżą czynności niewskazane przez ustawodawcę jako obowiązkowe do przeprowadzenia przez organy ścigania (lub organy sądowe). W tej materii inicjatywa należy do strony, jeżeli chce, aby dana czynność została wykonana, musi o jej przeprowadzenie złożyć wniosek. Najlepszym tego przykładem są wnioski dowodowe, których potrzeby przeprowadzenia mogą nie dostrzegać organy ścigania (lub sąd), a zdaniem strony mogą być one kluczowe.

Jeżeli w toku postępowania dowodowego nie został powołany biegły do oceny danych okoliczności, a strona uważa, iż tak powinno być to musi złożyć wniosek o powołanie biegłego w przeciwnym razie może to nie nastąpić.

Zobacz: Odpowiedzialność karna

W kontekście przedstawionego powyżej przebiegu czynności procesowych trzeba zauważyć, iż treść przepisu art. 9 § 2 Kodeksu postępowania karnego umożliwiającego stronie złożenie “wniosku o działanie z urzędu” wskazuje na “troskę” ustawodawcy o interesy stron (i innych osób zainteresowanych procesem karnym). Esencją uprawnienia przyznanego tym podmiotom jest to, iż mogą one wnioskować o przeprowadzenie czynności, do których dany organ jest zobowiązany z urzędu. Wniosek taki może kierować uwagę organu na potrzebę danej czynności albo mieć w istocie charakter wniosku o szybsze przeprowadzenie danej czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne przykłady “wniosków o działanie z urzędu”

Wśród wskazanych czynności, o przeprowadzenie których stron może wnioskować należy wyróżnić 4 bardzo istotne przykłady:

1) wniosek o złożenie nadzwyczajnej kasacji przez Rzecznika Praw Obywatelskich lub Prokuratora Generalnego

2) wniosek o podjęcie umorzonego postępowania

3) wniosek o uwzględnienie przez sąd nie podniesionego w apelacji lub kasacji zarzutu obrazy art. 439 Kodeksu postępowania karnego (czyli wniosek o to, aby sąd zbadał zachodzenie tzw. bezwzględnych przesłanek odwoławczych)

4) wniosek o umorzenie postępowania z uwagi na to, iż zachodzą przesłanki niedopuszczalności jego przeprowadzenia w myśl art. 17§ 1 Kodeksu postępowania karnego pkt 1-11

W sytuacjach opisanych w pkt. 2-4 organy mają bezwzględny obowiązek działania z urzędu. Wniosek strony ma jednak tę istotną rolę, że może podkreślić lub ukazać konieczność podjęcia danych działań.

REKLAMA

Prokuratura prowadząca naraz kilkadziesiąt spraw może nie dostrzec potrzeby natychmiastowego wznowienia danego postępowania wobec poczynionych nowych ustaleń, czy też nowych dowodów ujawnionych w zupełnie innej sprawie. Wniosek strony pozwala skierować na nie uwagę organu, który dalej będzie procedował z urzędu.

Z kolei w odniesieniu do sprawy wnoszenia kasacji nadzwyczajnej przez Rzecznika Praw Obywatelskich lub Prokuratora Generalnego, należy wskazać, iż jest to fakultatywne, zależy od uznania tych podmiotów. Złożenie wniosku o złożenie takiej kasacji ma na tyle ważną rolę, że zwraca uwagę tych organów na daną konkretną sprawę i może (a nawet powinien) zawierać wskazanie nieprawidłowości wymagających zaskarżenia.

Zobacz serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzy wzory dla świadczenia wspierającego: wniosek (PPW), kwestionariusz (PPW-K) i formularz dla zespołu ds. orzekania. Ściągnij [Word, PDF]
  Donald Tusk wybrany prezesem Rady Ministrów. Większość rządowa liczy 248 posłów

  Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. wybrał Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów. Za głosowało 248 posłów, przeciw – 201. 

  Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Sprawdź czy masz szansę na wolne na ostatnią chwilę.

  Pracownicy, który nie zadbali o to, by zapewnić sobie wolne na święta, mogą być zaskoczeni tym, że urlop na żądnie nie rozwiąże ich problemu. Wbrew jego nazwie, aby z niego skorzystać, trzeba uzyskać zgodę pracodawcy.

  Ministrowie w rządzie Tuska

  Donald Tusk przedstawi skład Rady Ministrów na posiedzeniu Sejmu we wtorek 12 grudnia; kandydaci na ministrów są przygotowani do rozpoczęcia pracy kwadrans po otrzymaniu powołania - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

  REKLAMA

  Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

  Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

  Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

  Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

  Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

  Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

  Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

  Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

  REKLAMA

  28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

  28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

  Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

  Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

  REKLAMA