reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie przed sądem > Udział organizacji społecznej w postępowaniu karnym

Udział organizacji społecznej w postępowaniu karnym

Kodeks postępowania karnego dopuszcza udział w postępowaniu karnym czynnika społecznego w postaci organizacji społecznej. Organizacja społeczna może wziąć udział w postępowaniu karnym, jeżeli zachodzi potrzeba ochrony interesu społecznego lub interesu indywidualnego, objętego zadaniami statutowymi tej organizacji, w szczególności ochrony wolności i praw człowieka.       

Sąd może dopuścić organizację do udziału bez uzyskania zgody którejkolwiek ze stron, jeżeli to w interesie wymiaru sprawiedliwości (np. w interesie wymiaru sprawiedliwości jest niespowodowanie przewlekłości postępowania).

Sąd odmawia dopuszczenia przedstawiciela organizacji społecznej do występowania w sprawie, jeżeli stwierdzi, że wskazany w zgłoszeniu interes społeczny lub indywidualny nie jest objęty zadaniami statutowymi tej organizacji lub nie jest związany z rozpoznawaną sprawą.

Postanowienie sądu o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu organizacji do postępowania karnego nie podlega zaskarżeniu.

Uprawnienia przedstawiciela organizacji

Przedstawiciel organizacji może w trakcie postępowania sądowego uczestniczyć w rozprawach. Przedstawicielowi przysługuje także prawo do wypowiadania się i składania oświadczeń na piśmie. Warto zaznaczyć, że przedstawiciel może zabrać głos także po zamknięciu przewodu sądowego, gdzie może przedstawić swoją opinie odnośnie zgromadzonego materiału dowodowego.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1904 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama