reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Świadczenie pieniężne dla rencistów deportowanych do pracy przymusowej

Świadczenie pieniężne dla rencistów deportowanych do pracy przymusowej

Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej przysługuje osobom, które w okresie podlegania represjom były obywatelami polskimi i są nimi obecnie.

Za okres represji niezbędny do przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego prawo uznaje osadzenie w obozach pracy przymusowej w okresie wojny w latach 1939-1945 z przyczyn politycznych, narodowościowych, rasowych i religijnych oraz okres deportacji do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy z terytorium państwa polskiego na terytorium III Rzeszy i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Świadczenie przysługuje wyłącznie rencistom, którzy nie mają ustalonego prawa do dodatku kombatanckiego oraz do dodatku za tajne nauczanie. W razie zbiegu prawa do świadczenia dla deportowanych i osadzonych z prawem do świadczenia pieniężnego dla byłych żołnierzy górników, przysługuje jedno z tych świadczeń: korzystniejsze lub wybrane.

Prawo do świadczenia przyznawane jest decyzją kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na podstawie wniosku rencisty.

Wniosek musi zaopiniować właściwe stowarzyszenie osób poszkodowanych. Ponadto rencista musi dostarczyć dokumenty oraz dowody potwierdzające rodzaj i okres represji.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Wniosek o przyznanie prawa do świadczenia pieniężnego wydaje organ rentowy w ciągu 30 dni od dnia ustalenia ostatniej okoliczności w sprawie. Do wydania decyzji potrzebna jest decyzja Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wniosek o świadczenie rencista może złożyć w dowolnej jednostce ZUS.

Natomiast jednostką ZUS właściwą do rozpatrzenia wniosku jest jednostka, która wypłaca renciście rentę. Rencista może złożyć wniosek bezpośrednio albo przez swojego przedstawiciela ustawowego lub za pośrednictwem urzędu pocztowego.

Jeśli rencista nie zgadza się z decyzją organu rentowego może w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji, złożyć odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR - w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy wynosi od 9,08 zł do 181,10 zł. Co ważne kwota świadczenia ulega podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent.

Zobacz również serwis: Renty

Ustawa z dnia 31 maja 1996 roku o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR (Dz. U. Nr 87, poz.395 z późn. Zm.).

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama