reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Do kiedy przysługuje renta rodzinna?

Do kiedy przysługuje renta rodzinna?

Prawo do renty rodzinnej mają m.in. dzieci. Granicznym okresem, do którego mogą pobierać rentę jest 25 rok życia. W przypadku, gdy dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów, prawo do renty przedłuża się do ukończenia tego roku studiów.

Dzieci mają prawo do renty rodzinnej

Dzieci mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu, który w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniał warunki wymagane do uzyskania tych świadczeń. Renta rodzinna dzieciom także, gdy zmarły rodzić w chwili śmierci pobierał zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Do renty rodzinnej mają prawo dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci  przysposobione, czyli dzieci adoptowane.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców - wydanie specjalne nr 2/2018

Jak długo dzieci mogą pobierać rentę po zmarłych rodzicach

Dzieci mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 roku życia lub do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, W przypadku, kiedy dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaci dziecku renty rodzinnej po zmarłych rodzicach, jeśli ukończyło ono 25 lat, a do zakończenia studiów pozostało mu jeszcze więcej niż rok nauki.

Oznacza to, że renta rodzinna jest wypłacana przez ZUS dzieciom po ich zmarłych rodzicach  tylko do czasu ukończenia 25. roku życia i tylko w przypadku, kiedy dziecko ukończyło 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku nauki. Dlaczego tak się dzieje. Decyzja o wypłacaniu renty rodzinnej tylko do czasu zakończenia nauki na ostatnim roku studiów wynika z tego, iż świadczenie rentowe ma na celu pomóc dzieciom, których rodzice zmarli, w podjęciu zatrudnienia.

Dzieci maja także prawo do renty bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia.

Renta rodzinna wynosi dla jednej osoby uprawnionej 85 proc., dla dwóch osób uprawnionych 90 proc. a dla dla trzech lub więcej osób uprawnionych 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Zobacz także: W jakiej wysokości wypłacana jest renta rodzinna

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 30.11.2018

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku, kiedy dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. / fot. Fotolia
W przypadku, kiedy dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. / fot. Fotolia

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama