reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta socjalna > Renta socjalna w 2017 r.

Renta socjalna w 2017 r.

Renta socjalna to świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Komu przysługuje, ile wynosi i na jakich zasadach jest przyznawana w 2017 r?

Zobacz aktualne: Kto może otrzymać rentę socjalną - 2017/2018 r.

Zasady przyznawania renty socjalnej

Renta socjalna jest przyznawana osobom pełnoletnim, które są całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu.

Naruszenie sprawności organizmu powodujące całkowitą niezdolność do pracy musi powstać do 18. roku życia lub w trakcie nauki (przed ukończeniem 25 lat), studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Całkowitą niezdolność do pracy stwierdza lekarz orzecznik ZUS.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Warto zwrócić uwagę na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 listopada 2003 r. (sygn. akt I SA 1576/03). NSA stwierdził, że „lekki stopień niepełnosprawności w rozumieniu ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych nie daje podstaw do uznania, że strona jest całkowicie niezdolna do pracy, tym samym nie spełnia przesłanek uzyskania renty socjalnej niezależnie od osiąganego przez nią dochodu”.

Także Sąd Apelacyjny w Szczecinie, rozpatrując sprawę chorego na zapalenie wątroby typu C narkomana w swoim wyroku podkreślił, że „cel dla jakiego do polskiego porządku prawnego wprowadzona została ustawa o rencie socjalnej nie oznacza, że każda osoba znajdująca się w trudnej sytuacji materialnej i mająca ograniczone możliwości w zakresie zdobycia zatrudnienia, nabędzie prawo do wypłaty tego świadczenia. Możliwości uzyskania przez skarżącego innego niż renta socjalna świadczenia, które zabezpieczałoby podstawy egzystencji daje ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Ustawa ta przewiduje bowiem szereg świadczeń pieniężnych i niepieniężnych dla osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej” (wyrok SA w Szczecinie z dnia 5 listopada 2015 r., sygn. akt III AUa 175/15).

Zobacz: Pomoc społeczna

Renta socjalna może być:

- stała – jeśli osoba jest trwale całkowicie niezdolna do pracy,

- okresowa – jeśli osoba jest całkowicie niezdolna do pracy tylko przez jakiś okres czasu. Wtedy renta przysługuje jedynie przez ten okres. Wskazuje go w swojej decyzji ZUS.

Rentę socjalną przyznaje się nie wcześniej niż od miesiąca w którym złożono wniosek o to świadczenie, nawet jeżeli przesłanki uprawniające do świadczenia zostały spełnione wcześniej. Stosuje się tu bowiem odpowiednio art. 129 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 listopada 2016 r. sygn. akt I UK 407/15).

Zobacz serwis: Praca

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama