| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta socjalna > Renta socjalna należy się osobom czasowo przebywającym za granicą

Renta socjalna należy się osobom czasowo przebywającym za granicą

Renta socjalna należy się osobom czasowo przebywającym za granicą – takie stanowisko przyjął Trybunał Konstytucyjny, który 25 czerwca tego roku rozpoznał zapytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, dotyczące zasad przyznawania rent socjalnych. Trybunał uznał, że wymóg przebywania za terytorium Polski, jako warunek do nabycia i zachowania prawa do renty socjalnej jest niezgodny z Konstytucja.

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej, stanowi iż prawo do renty socjalnej przysługuje miedzy innymi osobom posiadającym obywatelstwo polskie, zamieszkującym i przebywającym na terytorium Polski. Uzależnia ona więc przyznanie i realizacje prawa do renty socjalnej od wymogu przebywania na terytorium Polski. Trybunał uznał, że ograniczenie to jest niezgodne z konstytucją, w zakresie w jakim stanowi ona, iż Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, gdzie wszyscy są wobec prawa równi i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne oraz w zakresie w jakim gwarantuje obywatelom prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Zobacz także: Dla kogo okresowa renta rodzinna?

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż warunek zamieszkiwania na terytorium Polski jest wystarczającym przejawem integracji z państwem i społeczeństwem polskim, zaś dodatkowy wymóg faktycznego przebywania na terytorium Polski, jest nadmierny i nieproporcjonalny ze względu na zasadę solidaryzmu społecznego.

Przepis ustanawiający przesłankę faktycznego przebywania na terytorium Polski, będącą warunkiem nabycia i zachowania prawa do renty socjalnej, stanowi zdaniem Trybunału niedozwolone kryterium różnicujące w obrębie obywateli niezdolnych do pracy, uprawnionych do świadczeń rentowych.

Polecamy również: Czy można pobierać rentę rodzinną i rentę socjalną jednocześnie?

Pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, było wynikiem wstrzymania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaty renty socjalnej, właśnie ze względu na niespełnienie przez uprawnionego warunku faktycznego przebywania na terenie Polski, ze względu na podjęcie przez uprawnionego nauki za granicą. Sąd Apelacyjny uznał, że brak było w tym przypadku podstaw do różnicowania sytuacji prawnej osób studiujących w Polce oraz osób podejmujących naukę w innym kraju.

Trybunał uznał więc, iż osoby, które czasowo nie przebywają na terenie Polski, maja prawo do pobierania renty socjalnej, zaś przesłanka faktycznego przebywania na terytorium Polski, warunkująca prawo do renty socjalnej, stoi w sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego oraz zasadą sprawiedliwości społecznej.

Zobacz koniecznie: Waloryzacja rent i emerytur 2013

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »