REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pełnomocnictwo, Postępowanie sądowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pełnomocnictwo w postępowaniu karnym – zmiany

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pełnomocnikiem w postępowaniu karnym oraz w sprawach o wykroczenia może być wyłączenia adwokat lub radca prawny. Projekt zmiany kodeksów przewiduje dopuszczenie ustanowienia pełnomocnikiem również osoby najbliższej.

Kiedy i w jaki sposób ustanowić pełnomocnika firmy?

Nadmiar obowiązków, długi wyjazd, czy brak odpowiednich kwalifikacji – istnieje wiele sytuacji, w których przedsiębiorca może skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy lub po prostu zaufanej osoby. O czym należy pamiętać udzielając pełnomocnictwa?

Jak prawidłowo udzielić pełnomocnictwa?

Zdarzają się sytuacje, kiedy nie możemy osobiście załatwić ważnej sprawy (np. zawrzeć umowy). Wówczas czynność prawna może być dokonana w naszym imieniu przez inną osobę poprzez udzielenie pełnomocnictwa.

Dopuszczenie dowodu z opinii biegłego

Biegły sądowy powołany zostaje do wypowiedzenia się w kwestiach z zakresu wiedzy specjalistycznej i może żądać wynagrodzenia za wykonaną pracę. Jako dowód można dopuścić również łączną opinię kilku biegłych.

REKLAMA

Jak wyegzekwować dług?

Gdy dłużnik unika kontaktu, nie stosuje się do ponawianych wezwań do zapłaty, a kolejne monity nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wtedy koniecznym jest wejście na drogę sądową. Celem postępowania sądowego jest bezwzględne uzyskanie tytułu egzekucyjnego, stanowiącego podstawę do dalszego ubiegania się o zwrot długu.

Kto i kiedy może być pełnomocnikiem procesowym?

Pełnomocnik procesowy jest uprawniony do występowania przed sądem za stronę, którą reprezentuje. Może on podejmować rozmaite czynności takie jak zawarcie ugody, czy zrzeczenie się roszczenia. Kto może być pełnomocnikiem procesowym?

Sporządzone w Niemczech pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości w Polsce

Czy pełnomocnictwo sporządzone w Niemczech, przy którym podpis mocodawcy jest notarialnie poświadczony, wystarcza do sprzedaży nieruchomości w Polsce?

Pełnomocnictwo do występowania przed sądem administracyjnym – historia pewnej porażki

Kto chce osiągnąć sukces w postępowaniu sądowym musi wykazać się m.in. szczególną starannością. Pewien doradca podatkowy zapomniał o tej regule, wykazując się wyjątkową beztroską, która doprowadziła do przegrania sprawy bez merytorycznego rozpatrzenia.

REKLAMA

Postępowania grupowe przeciwko gigantom

Grupy poszkodowanych mogą pozwać zarówno małe firmy, jak i wielkie korporacje. Bez względu na wielkość i zasięg każdy bowiem podmiot powinien powinien postępować zgodnie z prawem.

Pozew w postępowaniu grupowym - formalności

Pozew w postępowaniu grupowy powinien spełniać warunki przewidziane w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Pozew zbiorowy vademecum

Pozew zbiorowy to forma prawna, mająca zastosowanie w postępowaniu cywilnym, na mocy której grupa poszkodowanych dochodzi roszczeń. Warunkiem jego wystosowania jest odpowiednia liczebność grupy - nie może być ona mniejsza jak 10 osób.

Mediacja w postępowaniu grupowym

Mediacja w postępowaniu grupowym jest dobrowolna. Może doprowadzić do ugody największe spory.

Kaucja w postępowaniu grupowym

Sąd może zobowiązać powoda do wniesienia kaucji na żądanie pozwanego. Kaucja ta ma stanowić zabezpieczenie kosztów procesu.

Pozwy zbiorowe - historia

Chociaż największa popularność pozwów zbiorowych przypada na czasy obecne, to ich ich historia rozpoczyna się już w średniowieczu.

Jakie są koszty postępowania grupowego?

Koszty postępowania grupowego rozkładają się na wszystkich członków grupy. Największym wydatkiem może okazać się opłacenie profesjonalnego pełnomocnika.

Postępowanie grupowe krok po kroku

Postępowanie grupowe może zostać wszczęte przez grupę co najmniej dziesięciu poszkodowanych. Pierwszym krokiem jest złożenie zbiorowego pozwu.

Pozwy zbiorowe najpopularniejsze w USA

Stany Zjednoczone to ojczyzna pozwów zbiorowych. To właśnie tam do sądu wpływają rekordowe ilości takich powództw.

Udzielasz pełnomocnictwa ale nadal odpowiadasz za podatki

Podatnicy udzielają dość często księgowym, czy innym pracownikom pełnomocnictw do podpisywania deklaracji podatkowych. Nie zwalnia to jednak mocodawców z odpowiedzialności za podatki. Jeżeli pełnomocnik popełni błąd w deklaracji, to ewentualnej dopłaty podatku z odsetkami urząd będzie domagał się od podatnika. Gdy pełnomocnikiem podpisującym deklarację był profesjonalista - podatnik może uzyskać od niego odszkodowanie na drodze cywilnoprawnej.

Sprawa o alimenty krok po kroku

W sprawie o alimenty sąd zasądzi je, uwzględniając usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego. Jeżeli dziecko jest pełnoletnie występuje w sprawie samodzielnie, w przeciwnym razie powództwo w jego imieniu wnosi rodzic.

Podpis pod deklaracją podatkową może złożyć księgowa

Nie tylko sam podatnik może podpisywać zeznania i deklaracje podatkowe. Zgodnie z art. 80a. ordynacji podatkowej, deklaracja podatkowa (w tym też e-deklaracja) może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta – o ile ustawy nie stanowią inaczej. Zatem można udzielić księgowej lub innej osobie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji.

Prokurator

Prokurator to funkcjonariusz publiczny, powoływany do wyodrębnionego pionu organów państwowych- prokuratury. Najważniejsze zadania jakie realizuje w ramach swej działalności to strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw.

Pełnomocnictwo i opłata skarbowa w postępowaniu egzekucyjnym

W niniejszym artykule wyjaśnię czy istnieje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, które zostało udzielone profesjonalnemu pełnomocnikowi do występowania stricte w postępowaniu egzekucyjnym.

Naruszenie prawa procesowego i prawa materialnego jako zarzuty w apelacji

Warto przeczytać uzasadnienie wyroku sądu I instancji, który chcemy zaskarżyć, aby później prawidłowo uzasadnić zarzuty w apelacji. Zarzuty w apelacji mogą dotyczyć zarówno uchybień prawno-materialnych, jak i procesowych.

Skarga na złe funkcjonowanie sądu lub sędziego

Z dniem 28 marca 2012 r. wejdą w życie zmienione przepisy ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz innych ustaw, które określają zasady składania skarg i wniosków na funkcjonowanie sądów w Polsce.

Kim jest Rzecznik Patentowy?

Zawód rzecznika patentowego jest mało znany w Polsce. Jest to zawód z długą tradycją i ugruntowaną pozycją w świecie. Rzecznik patentowy świadczy profesjonalną pomoc w sprawach własności przemysłowej.

Rośnie zainteresowanie sądami polubownymi

Rośnie zainteresowanie sądownictwem polubownym. Jedną z przyczyn jest jego sprawność, fachowość, poufność i tempo rozpoznawania spraw – zalety szczególnie istotne dla przedsiębiorców. Zbyt rzadko jednak korzystają oni z możliwości, jakie daje arbitraż.

Dowód z radaru można zakwestionować

W postępowaniu o wykroczenie drogowe również obowiązuje zasada domniemania niewinności.

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje reorganizację sądów rejonowych

Przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych. Takie zmiany proponuje Minister Sprawiedliwości.

Upadłość konsumencka - kiedy sąd oddali wniosek?

W pewnych sytuacjach ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez dłużnika będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej jest niemożliwe. I to już na etapie składania samego wniosku.

Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych

Przepisy postępowania gospodarczego mogą się krzyżować z innymi trybami procedowania. To istotna wiadomość zwłaszcza w sytuacji dochodzenia drobnych należności pomiędzy przedsiębiorcami.

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy regulujące elektroniczne postępowanie upominawcze. Tzw. e-sąd pozwolił na odciążenie sądu od orzekania w sprawach drobnych. Komunikacja pomiędzy sądem elektronicznym a powodem odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, co znacząco obniża koszty korespondencji.

Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym

W postępowaniu administracyjnym strona może działać sama (osobiście) bądź przez pełnomocnika. Działanie strony za pośrednictwem pełnomocnika należy do jej praw, i może zostać wyłączone jedynie, gdy czynność musi być dokonana wyłącznie przez stronę. Czym charakteryzuje się pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym?

Wniosek o dostarczenie wyroku z uzasadnieniem

Strona postępowania sądowego powinna zapoznać się z treścią wyroku. Najłatwiejszym sposobem jest obecność na odczytaniu wyroku, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jak dowiedzieć się, co zawiera treść orzeczonego wyroku?

Kiedy można ubiegać się o adwokata z urzędu w sądzie pracowniczym i rodzinnym?

Wiele osób prowadzących spór w sądzie nie może pozwolić sobie na opłacenie adwokata czy radcy prawnego. Osoby takie, które spełniają odpowiednie warunki mogą ubiegać się o przyznanie im adwokata z urzędu. Kiedy możliwie jest przyznanie adwokata z urzędu w sprawach rodzinnych i pracowniczych?

Do jakiego sądu pozew o zapłatę?

Aby powództwo było ważne należy składać je do właściwego sądu. Właściwość sądu jest kluczową sprawą w każdym postępowaniu sądowym. Jaki sąd jest właściwy do rozpatrywania spraw związanych z roszczeniami o zapłatę?

Jak usprawiedliwić nieobecność świadka w sądzie?

Często zdarza się, że osoba, która jest świadkiem w sprawie nie może stawić się w wyznaczonym terminie przed sądem. Czy można usprawiedliwić nieobecność świadka oraz jakie okoliczności usprawiedliwiają nieobecność świadka w sądzie?

Prawa i obowiązki świadka w sądzie

Świadkowie w rozprawach sądowych posiadają wiele obowiązków, które muszą koniecznie wypełnić. Ale oprócz nałożonych na nich obowiązków istnieje również szereg praw przysługujących świadkom sadowym. Jakie prawa i obowiązki posiada świadek w sądzie?

Co zrobić gdy do wyroku sądu zakradł się błąd?

Niekiedy w treści samej sentencji wyroku, jak też w jego uzasadnieniu mogą znaleźć się widoczne błędy pisarskie albo rachunkowe. Mogą one mieć istotne znaczenie dla powoda i pozwanego. Co z nimi zrobić?

Do ORD-IN wystarczy dołączyć pełnomocnictwo bez odpisu z KRS

21 lipca 2011 r. zapadł ważny wyrok NSA (sygn. akt II FSK 440/10) dla osób zainteresowanych pozyskaniem indywidualnej interpretacji podatkowej. Sąd uznał, że nie ma podstawy prawnej, aby pełnomocnik do wniosku ORD-IN dołączał dokument dowodzący, że przedstawiciele mocodawcy mieli prawo udzielić mu pełnomocnictwa. Organ podatkowy wydający interpretację może domagać się takiego dokumentu tylko w sytuacji, gdy istnieją wątpliwości co do istnienia tego prawa.

Trybunał Obrachunkowy

Trybunał Obrachunkowy sprawuje kontrolę rachunków Unii.

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa

Wysoki przedstawiciel prowadzi wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa Unii. Przyczynia się, poprzez swoje propozycje, do opracowania tej polityki i realizuje ją działając z upoważnienia Rady. Dotyczy to także wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Wysoki przedstawiciel przewodniczy Radzie do Spraw Zagranicznych.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i sądy wyspecjalizowane. Zapewnia on poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów.

Kara za fałszowanie dokumentów

Przestępstwo fałszerstwa dokumentów został znowelizowany przez ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. i od 8 czerwca 2010 roku ma nowe brzmienie – dodany został do jego treści § 2a, który znacząco może łagodzić dolegliwość karną dla sprawcy przestępstwa, jeśli zachodzi tzw. wypadek mniejszej wagi. W takim przypadku ustawodawca przewidział bowiem zagrożenie karą alternatywnie grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności, a to umożliwia warunkowe umorzenie wobec sprawcy lub odstąpienie od wymierzenia kary w stosunku do niego (co dotychczas nie było możliwe).

Opłata skarbowa – stawki, zwolnienia [TABELA]

Opłata skarbowa. Wykaz przedmiotów (czynności) opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia określa załącznik do ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. W wykazie uwzględniono stan prawny obowiązujący od 1 lutego 2021 roku. Ustawa o opłacie skarbowej precyzuje też które czynności są wyłączone od opłaty skarbowej.

Pełnomocnictwo administracyjne - WZÓR PISMA

Strona może w postępowaniu administracyjnym działać przez pełnomocnika. Takie pełnomocnictwo wymaga uiszczenia opłaty skarbowej. Pobierz bezpłatny wzór pełnomocnictwa.

Odwołanie pełnomocnictwa szczególnego - WZÓR PISMA

Pełnomocnictwo można odwołać w każdym czasie, chyba że mocodawca zrzeknie się tego prawa. Pełnomocnictwa szczególnego udziela się do dokonania określonej czynności prawnej.

Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku - WZÓR PISMA

Pełnomocnictwo do odrzucenia lub przyjęcia spadku musi być sporządzone na piśmie z poświadczeniem podpisu. Pobierz bezpłatny wzór pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo do zawierania umów o pracę - WZÓR PISMA

Mocodawca może udzielić pełnomocnikowi umocowania do zawierania w jego imieniu umów o pracę z pracownikami. Pobierz bezpłatny wzór pisma.

Pełnomocnictwo dalsze - WZÓR PISMA

Pełnomocnik może ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Pobierz bezpłatny wzór pisma.

Pełnomocnictwo szczególne - WZÓR PISMA

Pełnomocnictwo do dokonania poszczególnych czynności. Tego rodzaju pełnomocnictwo jest konieczne tylko gdy ustawa tak stanowi.

REKLAMA