REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pokrzywdzony, Kara

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo pokrzywdzonego do sądu

Prawa pokrzywdzonego w procesie karnym stanowiły przedmiot prac Trybunału Konstytucyjnego. TK stwierdził, że pokrzywdzonemu przysługuje prawo do udziału w posiedzeniach sądu umarzających postępowanie przed rozprawą. Jest to element konstytucyjnego prawa do sądu.

Ochrona i pomoc dla pokrzywdzonego i świadka na nowych zasadach

Nowe zasady, warunki i zakres stosowania środków ochrony i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Ministra Sprawiedliwości. Jaka ochrona będzie zagwarantowana pokrzywdzonym i świadkom w postępowaniu karnym?

Jak bronić się przed groźbami karalnymi?

Groźby karalne mogą wystąpić zarówno w miejscu pracy, w szkole jak i przez Internet. Mogą mieć formę słowną lub pisemną (np. listu z pogróżkami). Poniżej krótki poradnik, jak reagować i bronić się przed groźbami karalnymi.

Kiedy kara porządkowa ulega zatarciu?

Karę porządkową nakłada pracodawca na pracownika za różnego rodzaju przewinienia związane z wykonywaniem pracy. Kara ta jednak nie stygmatyzuje pracownika do końca okresu jego aktywności zawodowej, pracownik może także próbować polemizować z pracodawcą.

REKLAMA

Pojazdy specjalne, ratownicze i służb mundurowych zwolnione z opłat za autostrady!

Senatorowie zgodzili się aby samochody ratownicze, służb mundorwych i specjalne były zwolnione z opłat elektronicznych za przejazd autostradami. Zmianie uległa także wysokość kary za unikanie opłat elektronicznych na autostradach.

Jakie prawa przysługują pokrzywdzonemu w procesie karnym?

Kodeks postępowania karnego w celu ochrony interesu pokrzywdzonego gwarantuje mu szereg uprawnień. Aby jednak skorzystać z niektórych praw, pokrzywdzony musi, z zachowaniem terminów, spełnić określone w kodeksie przesłanki. Właśnie dlatego warto wiedzieć jakie prawa przysługują pokrzywdzonemu w procesie karnym i jak z nich skorzystać.

Usunięcie drzewa zagrażającego życiu a zezwolenie

Obowiązek uzyskania zezwolenia przed usunięciem zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia drzew będzie istniał do czasu utraty mocy obowiązującej zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny przepisów. Wyrok Trybunału wpisuje się w dyskusję dotyczącą charakteru odpowiedzialności administracyjnej w ochronie środowiska.

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Kary pozbawienia wolności, obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie, zabieranie prawa jazdy czy nawiązka na rzecz poszkodowanych, to tylko niektóre z kar, które będą nakładane na nietrzeźwych kierowców od 1 lipca 2015 roku. Kierowcy już wcześniej skazani za nietrzeźwość będą musieli montować w samochodach blokady alkoholowe.

REKLAMA

Pokrzywdzony i świadek lepiej chronieni w procesie karnym

Rada Ministrów przyjęła 15 lipca 2014 r. projekt ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka, który określa zasady, warunki i zakres stosowania środków ochrony i pomocy kierowanej do pokrzywdzonego i świadka oraz osób im najbliższych w sytuacji toczącego się lub zakończonego postępowania karnego (postępowania karnego skarbowego), jeśli istnieje zagrożenie dla ich życia lub zdrowia.

Posiadanie narkotyków a własny użytek

Posiadanie narkotyków to przestępstwo uregulowane na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawodawca wyróżnia zarówno typ kwalifikowany (posiadanie znacznej ilości) jak i uprzywilejowany (posiadanie na własny użytek).

Posiadanie narkotyków w znacznej ilości

Posiadanie narkotyków w znacznej ilości to – zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – typ kwalifikowany przestępstwa posiadania narkotyków. Posiadanie znacznej ilości narkotyków zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Posiadanie narkotyków jako przestępstwo

Posiadanie narkotyków to przestępstwo usankcjonowane na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa penalizuje samo posiadania narkotyków, co nie obejmuje ich zażywania.

Przestępstwo posiadania narkotyków

Przestępstwo posiadania narkotyków (środków odurzających lub substancji psychotropowych) stanowi na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii czyn zabroniony. Przestępstwo posiadania narkotyków może występować zarówno w formie podstawowej, jak i kwalifikowanej czy uprzywilejowanej.

Reforma prawa karnego

Jedną z głównych regulacji wprowadzonych do przyjętego 8 maja 2014 roku przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu karnego jest zmiana obecnej struktury orzekanych kar. Reforma prawa karnego dąży do ograniczenia możliwości pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Nowelizacja Kodeksu karnego

29 kwietnia (wtorek) Rząd zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości stanowi największą od 1997 roku nowelizację Kodeksu karnego. Jak zmienią się przepisy materialne prawa karnego w 2015 roku?

Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego

Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego jest zgodna z Konstytucją. Gdy właściciel lub posiadacz pojazdu nie wskaże komu powierzył pojazd do kierowania lub używania, naraża się na odpowiedzialność za wykroczenie określone art. 96 § 3 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482, z późn. zm.).

System kar i nagród dla nieletnich

Zgodnie z wytycznymi TK, zawartymi w wyroku z dnia 2 października 2012 roku (U 1/12) system kar i nagród w postępowaniu wobec nieletnich uregulowany został w ustawie. Kiedy i na jakiej podstawie można ukarać lub nagrodzić nieletniego? Jaką karę lub nagrodę można zastosować?

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2014 r.

Dużymi krokami zbliża się kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się o poradę w dniach 24 lutego – 1 marca 2014 r.

Przesłuchanie świadka - zmiany

Od 27 stycznia 2014 r. w życie weszła zmiana ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 2013 roku w sprawie sposobu przygotowania przesłuchania przeprowadzonego w trybie określonym w art. 185a-185c Kodeksu postępowania karnego.

Straż miejska może korzystać z fotoradarów

Strażnicy miejscy (gminni) mają prawo do korzystania ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących przy wykonywaniu czynności z zakresu ruchu drogowego. Uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego w tym zakresie nie wyłączają uprawnień straży gminnych.

Kary za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w 2014r.

Prawo ochrony środowiska przewiduje stosowanie odpowiedniej wysokości kar za nadmierną emisję hałasu do środowiska. Jaka będzie wysokość kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w 2014 r.?

Zmiany w postępowaniu karnym - niektóre przestępstwa będą wykroczeniami

9 listopada 2013 r. weszło w życie część nowych przepisów zreformowanej procedury karnej. Część czynów kwalifikowanych jako przestępstwa została przeniesiona na poziom wykroczeń, wobec czego nastąpi zmiana w orzekaniu kar za niektóre czyny. Jakie nastąpią zmiany?

Kara grzywny w prawie wykroczeń

Kara grzywny jest najczęściej orzekaną sankcją za popełnienie wykroczenia. Wymierzana jest w wysokości od 20 do 5 000 złotych z możliwością kumulacji jej z inną orzeczoną karą. Co w sytuacji, jeżeli egzekucja grzywny jest bezskuteczna?

Praca na cele społeczne w czasie kary ograniczenia wolności

Określona w kodeksie wykroczeń praca na cele społeczne ma charakter nieodpłatny i podlega kontroli sądu, który orzekł karę ograniczenia wolności. W jaki sposób powinna być wykonywana praca w czasie odbywania kary?

Przesłuchanie małoletniego pokrzywdzonego i świadka – zmiany od 2014 r.

27 stycznia 2014 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nowymi przepisami małoletniego pokrzywdzonego, który nie ukończył 15 lat można przesłuchać z udziałem biegłego psychologa, jeżeli przesłuchanie w innych warunkach mogłoby wywrzeć negatywny wpływ na jego stan psychiczny. Jakie jeszcze zmiany wprowadzi nowelizacja?

W jakim terminie pracodawca może zastosować karę porządkową?

Pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku pracy czy przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w terminie dwóch tygodni od powzięcia przez pracodawcę wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

Naruszenie prawa przez otwarte sieci wi-fi

Niezabezpieczone, czy też z premedytacją otwarte dla zadowolenia klientów restauracji sieci wi-fi to fakt, który nikogo w dzisiejszych czasach już nie dziwi. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy przez otwarte sieci wi-fi zostaje dokonane naruszenie prawa, a w związku z tym, kto za takie naruszenie powinien odpowiadać?

Dozór elektroniczny skazanych

Dozór elektroniczny polega na kontrolowaniu zachowań skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy użyciu odpowiednich urządzeń elektronicznych. Jakie są warunki udzielenia zezwolenia na dozór elektroniczny? Jakie są obowiązki skazanego?

Nakładanie kar według prawa kanonicznego

Prawo kanoniczne wyróżnia dwa rodzaje kar według sposobu ich sankcjonowania. W jakiś sposób ewenementem odróżniającym prawo kanoniczne od cywilnego jest sposób nakładania kar?

Areszt domowy w Polsce?

Polski ustawodawca dostrzegł, że areszt domowy może przynieść korzyści dla wszystkich zainteresowanych (pokrzywdzonego, podejrzanego oraz Skarbu Państwa). Obecnie, projekt zmieniający kodeks postępowania karnego, jest już po uzgodnieniach resortowych.

Czy dziennikarze mogą publikować wszystkie informacje?

Dziennikarze mają obowiązek służyć społeczeństwu i państwu zgodnie z etyką zawodową i zasadami współżycia społecznego. Powinni zachować szczególną staranność przy zbieraniu informacji oraz chronić dobra osobiste informatorów. Dziennikarze są uprawnieni do uzyskiwania informacji, ale nie mogą prowadzić ukrytej działalności reklamowej.

Instytucja małego świadka koronnego

Małym świadkiem koronnym jest sprawca, który wraz z innymi osobami współdziałał w popełnieniu przestępstwa, a który organom ścigania ujawnił niezbędne informacje dotyczące okoliczności jego popełnienia. W takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka nadzwyczajne złagodzenie kary.

Cyberprzestępczość

Czym jest cyberprzestępczość? W oparciu o zgromadzone dane oraz doświadczenia z sal sądowych, postanowiliśmy przedstawić listę kilku najpoważniejszych zagrożeń, na które ze strony cybeprzestępców wystawione są obecnie osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy.

Zażalenie nie tylko dla pokrzywdzonego

Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego przyznaje osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa - która nie posiada statusu pokrzywdzonego - prawo do zaskarżania postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub postanowienia o jego umorzeniu.

Niższe opłaty za nielegalne usunięcie drzew

Wycięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia grozi wysoką karą pieniężną uzależnioną od wieku drzewa. Przewiduje się zmiany wprowadzające niższe kary oraz zniżki dla osób fizycznych spełniających określone warunki.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Gdzie i na jaką pomoc mogą liczyć osoby pokrzywdzone? Jak uzyskać poradę? Weź udział w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Kara dla pracownika zgodna z Kodeksem pracy

Pracodawca, dyscyplinując pracowników, powinien pamiętać, że nakładając na pracownika karę musi postępować zgodnie z kodeksem pracy. Pracownikowi przysługuje sprzeciw do nałożonej przez pracodawcę kary.

Uzyskanie zwrotu kosztów od urzędu skarbowego

Każdy świadek zeznający w postępowaniu podatkowym może żądać od urzędu skarbowego zwrotu kosztów dojazdu oraz ekwiwalentu za utracone zarobki. Wystarczy, że napisze on wniosek do naczelnika urzędu skarbowego i złoży go najlepiej jeszcze w dniu zeznań. Sprawdź jak uzyskać zwrot kosztów od urzędu skarbowego.

Jak dochodzić odszkodowania od sprawcy przestępstwa?

Polskie prawo przewiduje kilka możliwości dochodzenia odszkodowania od sprawcy przestępstwa. Istnieje możliwość ubiegania się o nie zarówno w postępowaniu karnym jak i w cywilnym.

Ochrona zwierząt w polskim porządku prawnym

Uregulowanie ochrony zwierząt wynika z faktu, iż zwierzę jest istota żyjąca, zdolną do odczuwania cierpienia. Według ustawy o ochronie zwierząt, człowiek jest mu winien więc poszanowanie, ochronę i opiekę.

Jak pracownik może bronić się przed karą od pracodawcy?

Pracodawca ma możliwość ukarania pracownika, który przekracza ustaloną w firmie organizację i porządek procesu pracy. Aby tego dokonać musi najpierw wysłuchać swojego podwładnego. Co może zrobić pracownik, aby uniknąć kary od pracodawcy?

Wniosek o wydanie kary łącznej

Na podstawie przepisów Kodeksu karnego możliwe jest wydanie sprawcy kary łącznej za kilka popełnionych przez niego przestępstw, za które został skazany. Należy wskazać, iż sąd w tej materii może procedować albo na wniosek skazanego, albo na wniosek prokuratora albo z urzędu.

Prawne podsumowanie lipca 2012 r.

Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami w przepisach prawnych, jakie weszły w życie w lipcu 2012 r. Omawiamy również aktualne orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego.

Nowelizacja Prawa o zgromadzeniach w Senacie

Senat przyjął ustawę nowelizację Prawo o zgromadzeniach z 13 poprawkami. Senatorowie obniżyli termin zawiadomienia o zgromadzeniu oraz wymiar przewidzianej w ustawie grzywny.

Odpowiedzialność urzędników za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Kiedy urzędnicy ponoszą odpowiedzialność? Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w ustawie z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Przestępstwa stalkingu w półroczu 2012

Stalking - czyli uporczywe nękanie - to stosunkowo nowe przestępstwo określone w kodeksie karnym. W półroczu 2012 roku z tego artykułu zostało wszczętych łącznie 2085 postępowań karnych.

Odpowiedzialność karna członka zarządu za niezgłoszenie upadłości spółki

Na przestrzeni ostatnich kilku lat dużą popularnością cieszy się wśród polskich przedsiębiorców art. 299 kodeksu spółek handlowych, mówiący o odpowiedzialności członków zarządu spółki.

Kara za niepłacenie składek ZUS

Niepłacący składek nie mogą być podwójnie karani. Wymierzanie sankcji zarówno przez ZUS, jak i sąd jest niekonstytucyjne.

Wyższe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Uchwalona przez Sejm ustawa o o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP wprowadza nowe typy przestępstw oraz zaostrza już istniejące sankcje za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców.

Odpowiedzialność karna w przypadku korupcji

Przyjęte przez ustawodawcę uregulowania mają na celu skuteczne zwalczanie korupcji poprzez zastosowanie sankcji karnej oraz pozbawienie sprawców owoców przestępstw. Mają również spełniać względy profilaktyczne.

REKLAMA