REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pozew, Stosunek pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop dla poratowania zdrowia a urlop zaległy

Nauczyciel placówki nieferyjnej (przedszkola) w czasie urlopu wypoczynkowego zachorował. Do wykorzystania pozostało mu 15 dni urlopu. Od 1 września 2008 r. do 31 sierpnia 2009 r. będzie przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia, a nie wykorzystał jeszcze 15 dni urlopu wypoczynkowego za 2008 r. Czy należy wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Od wypowiedzenia umowy o pracę można odwołać się do sądu

Zakwestionowanie zasadności rozwiązania umowy o pracę może nastąpić przez odpowiednie powództwo. Należy je wnieść jednak w terminie 7 dni od otrzymania pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Co to jest interwencja główna?

Interwencja główna to rzadki przypadek, gdy wobec dwóch stron proces, swoje roszczenia zgłasza trzecia. Pozywa wtedy zawsze obie strony procesu.

Czy można pozwać spółkę cywilną?

Jestem przedsiębiorcą, a moi kontrahenci, działający w formie spółki cywilnej nie wywiązali się z umowy. Czy w tej sytuacji mam pozwać spółkę cywilną?

REKLAMA

Przy powództwie ważne jest zamieszkanie czy zameldowanie?

Pozew wnosi się w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania a nie zameldowania pozwanego. To drugie jest jedynie czynnością potwierdzającą stan faktyczny dla celów ewidencji ludności.

Pomieszczenia jakie musi zapewnić pracodawca w zakładzie pracy

Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Polski Komitet Normalizacyjny

PKN jest krajową jednostką normalizacyjną zapewniającą realizację celów wymienionych w Ustawie o normalizacji.

Podstawowe obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy z zakresu BHP jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

REKLAMA

Obiekty budowlane i teren zakładu pracy

Organizacja stanowisk pracy

Ochrona przed hałasem

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, w związku z czym nie powinien zapominać, że zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest m.in. obowiązany do zapewnienia pracownikom ochrony przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na hałas.

Pozwy zbiorowe już od lipca

Od 19 lipca 2010 r. będzie można dochodzić swoich roszczeń w pozwach grupowych. Pierwszą dużą sprawą mogą być roszczenia odszkodowawcze poszkodowanych i rodzin ofiar, które ucierpiały zawalonej hali Międzynarodowych Targów Katowickich – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Praca w porze nocnej

Jaki dodatek przysługuje za pracę w niedziele i święta

Oprócz normalnego wynagrodzenia za pracę w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Elementy obowiązkowe umowy o pracę

Kodeks pracy wymienia elementy obligatoryjne które muszą znaleźć się w umowie o pracę. Należy pamiętać, że brak choćby jednego z nich może spowodować nieważność umowy o pracę.

Czas pracy


Zgodnie z art. 128 Kodeksu pracy, przez czas pracy należy rozumieć czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Co przysługuje pracownikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych

Co do zasady, czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż osiem tygodni. W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 12 godzin na dobę. W rozkładach tych czas pracy nie może jednak przekraczać średnio 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 12 tygodni.

Warunki formalne pozwu

Pozew wniesiony do sądu będzie uprzednio sprawdzony pod względem formalnym. Jeżeli nie zostaną stwierdzone uchybienia, przewodniczący nada sprawie dalszy bieg. W innym przypadku nastąpi zwrot pisma.

Co zrobić, gdy sąd nie zawiesił postępowania z urzędu

W przypadku śmierci strony sąd musi zawiesić toczące się postępowanie cywilne. Pominięcie przez sąd tego obowiązku z urzędu może skutkować nieważnością postępowania.

Treść pisma procesowego

Pismo procesowe powinno zawierać szereg określonych elementów. Pominięcie jednego z nich może powodować brak formalny oraz konieczność jego uzupełnienia.

Jakie są skutki nieuiszczenia należne opłaty sądowej

Bez należnej opłaty sądowej sąd nie podejmie żadnych czynności wskutek wniesienia pisma. Jeżeli strona nie uzupełni braku w terminie tygodnia, pismo zostanie zwrócone.

Kiedy należy oznaczyć wartość przedmiotu sporu

W przypadku pism procesowych dotyczących roszczeń majątkowych konieczne jest podawanie wartości przedmiotu sporu. Nieoznaczenie wartości stanowi brak formalny pisma.

Drugi pozew w trybie wyborczym

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął już drugi pozew w trybie wyborczym. Tym razem to sztab Jarosława Kaczyńskiego pozywa Bronisława Komorowskiego.

Zabezpieczenie roszczeń

Wierzyciel, który obawia się, czy jego roszczenie pieniężne zostanie wyegzekwowane od dłużnika może wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o zabezpieczenie jego roszczenia.

Jak wypełnić pozew na formularzu P

Zakres spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym określa art. 505(1) kpc. W sprawach tych pozew wnosi się obligatoryjnie na urzędowym formularzu P

Kiedy pracownik ma prawo do sprawowania płatnej opieki

W sytuacji, gdy pracownik musi sprawować opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny, ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego zastępujących wynagrodzenie za pracę.

Zalety i wady umowy o pracę, zlecenia lub o dzieło

Procesy globalizacyjne doprowadziły do odejścia od umowy o pracę na rzecz niestandardowych form zatrudnienia. Pracodawcy, chcąc ograniczyć koszty osobowe, coraz częściej zatrudniają pracowników na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Przyjrzyjmy się bliżej wadom i zaletom tego rodzaju umów.

Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest przyznawana ubezpieczonemu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Cofnięcie pozwu

Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem jest połączone zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku

Dla kogo renta szkoleniowa

Renta szkoleniowa została uregulowana w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona orzekana przez lekarza orzecznika ZUS w sytuacji, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że osoba niezdolna do pracy, po przekwalifikowaniu zawodowym, będzie mogła nadal wykonywać pracę zarobkową.

Czy pracownik może nie przyjąć wypowiedzenia?

Przez wypowiedzenie pracodawca może rozwiązać przede wszystkim każdą umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony i na okres próbny. Umowy zwarte na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy podlegają wypowiedzeniu tylko w przypadkach wskazanych w ustawie.

Czy w toku postępowania o ustalenie ojcostwa dziecka mogę dopozwać inną osobę

W sprawie o ustalenie ojcostwa wezwanie osoby trzeciej do wzięcia udziału w sprawie nie jest dopuszczalne. Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 62-86) pochodzenie dziecka opiera się na przyjętych w tym kodeksie domniemaniach prawnych.

Wynagrodzenie pracownika za dyżur

Dyżur to pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy, w wyznaczonym miejscu i czasie, w stałej gotowości do świadczenia pracy. Wynagrodzenie za dyżur zależy od tego, czy w tym czasie pracownik rzeczywiście wykonywał pracę.

Czy pracownik zgłaszający skargę do PIP może pozostać anonimowy dla pracodawcy

Pracodawca notorycznie łamie przepisy prawa pracy odnośnie warunków pracy, chce złożyć w tej sprawie skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, ale obawiam się że pracodawca dowie się że to ja ją złożyłem i zwolni mnie z pracy. Czy mogę zachować anonimowość, czy muszę podać swoje dane osobowe?

Uprawnienia kontrolne Inspektów Pracy

Kontrola ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania przez podmiot kontrolowany prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz udokumentowanie dokonanych ustaleń.

Skarga do Państwowej Inspekcji Pracy

Często pracownik w obawie przed utratą pracy boi się zgłosić skargę na pracodawcę, który nie przestrzega przepisów prawa do Państwowej Inspekcji Pracy.

Podstawowe zadania Państwowej Inspekcji Pracy

Organizacja Państwowej Inspekcji Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, a w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązki podmiotu kontrolowanego przez Państwową Inspekcję Pracy

Kontrolę przeprowadza się w siedzibie podmiotu kontrolowanego oraz w innych miejscach wykonywania jego zadań lub przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych. Niekiedy poszczególne czynności kontrolne mogą być wykonywane także w siedzibie jednostki organizacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy.

Obligatoryjne i fakultatywne dodatki do wynagrodzenia

Obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy, zaś pracodawcy wypłata wynagrodzenia. Należy podkreślić, że do wynagrodzenia oprócz płacy zasadniczej za pracę wchodzą określone dodatki.

Dodatki wyrównawcze przy zwolnieniach grupowych


Dodatki wyrównawcze przy zwolnieniach grupowych przysługują , gdy wypowiedzenie pracownikom dotychczasowych warunków pracy i płacy spowoduje obniżenie ich wynagrodzenia.

Dodatek za pracę zmianową

Pracodawca może zrekompensować pracownikowi uciążliwość pracy w różnych porach dnia i nocy poprzez wypłacanie dodatku zmianowego.

Urlop bezpłatny


Urlop bezpłatny jest okresem, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy, ale nie jest zobowiązany do jej świadczenia. Co ważne urlop bezpłatny może być udzielony tylko na wniosek pracownika, w związku z czym pracodawca nie może zmusić pracownika do skorzystania z takiego urlopu.

Współmałżonek może być pełnomocnikiem procesowym konsumenta

Konsumenci w sądzie mogą działać osobiście lub też przez ustanowionych pełnomocników. Pełnomocnikiem procesowym konsumenta może być również jego współmałżonek.

Zadośćuczynienie za zmarnowany urlop

Organizator turystyki odpowiada nie tylko za szkody majątkowe powstałe w wyniku nieprawidłowego wykonania lub niewykonania umowy, lecz również za zmarnowane wakacje.

Wypowiedzenie umowy na czas określony

Umowa na czas określony jest umową terminową co oznacza, że wygasa z upływem terminu, na jaki została zawarta. Kodeksu pracy wprowadza jednak możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy zawartej na czas określony.

Etapy nakładania kar na pracownika za naruszenie obowiązków pracowniczych

Pracownik, który naruszy swój obowiązek wynikający ze stosunku pracy, może ponieść za to odpowiedzialność przed pracodawcą (porządkową, dyscyplinarną lub materialną). Katalog kar i tryb ich nakładania został ściśle określony w kodeksie pracy. Pracownik, który naruszy swój obowiązek wynikający ze stosunku pracy, może ponieść za to odpowiedzialność przed pracodawcą (porządkową, dyscyplinarną lub materialną). Katalog kar i tryb ich nakładania został ściśle określony w kodeksie pracy.

Zdolność procesowa osób fizycznych

Zdolność procesowa oznacza możność podejmowania czynności procesowych przed sądem. Co do zasady zdolności procesowej nie mają osoby niepełnoletnie.

Gdy kupujący nie odbierze towaru

Odebranie towaru jest obowiązkiem kupującego przy umowie sprzedaży. Sprzedawca może nieodebraną rzecz oddać na przechowanie na koszt kupującego.

Jak wyegzekwować utrzymanie w należytym stanie przedmiotu najmu

Zawarcie umowy najmu oznacza, że po stronie wynajmującego powstaje obowiązek utrzymania przedmiotu umowy w odpowiednim stanie. Jak wyegzekwować dbanie o najmowane mieszkanie?

REKLAMA