REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd administracyjny, Skarga kasacyjna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika

Sąd administracyjny nie może wydać orzeczenia na niekorzyść skarżącego, chyba że stwierdzi naruszenie prawa skutkujące stwierdzeniem nieważności zaskarżonego aktu lub czynności. Czy indywidualna interpretacja podatkowa podlega zasadzie refromationis in peius?

Spowodowanie znacznej szkody poprzez wykonanie decyzji administracyjnej

Jak uprawdopodobnić spowodowanie znacznej szkody poprzez wykonanie decyzji administracyjnej? Warto pamiętać o tym, iż uprawdopodobnienie to nie to samo co udowodnienie.

Opłata od wniosku starosty o rozwiązanie stowarzyszenia

Kwestia obowiązku ponoszenia przez starostę opłaty od wniosku o rozwiązanie stowarzyszenia jest różnie traktowana przez sądy. Wyjaśnienia w tym przedmiocie udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu.

Decyzja o warunkach zabudowy w postępowaniu odwoławczym

Decyzje ustalające warunki zabudowy stanowią często przedmiot odwołań składanych nie tylko przez sąsiadów projektowanej inwestycji, lecz także samych inwestorów. Skomplikowana materia podlegająca rozstrzygnięciu decyzją sprawia, że prawidłowe rozpoznanie odwołania przez samorządowe kolegium odwoławcze jest zadaniem trudnym, a niekiedy wymagającym specjalistycznej wiedzy.

REKLAMA

Bezczynność organu podatkowego

W przypadku bezczynności organu podatkowego można go ponaglić. Gdy to nie pomaga, istnieje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego.

Bezczynność organu podatkowego

W przypadku bezczynności organu podatkowego można go ponaglić. Gdy to nie pomaga, istnieje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego.

Skarga na przewlekłość postępowania

Skarga na przewlekłość postępowania jest instytucją regulowaną w ustawie z 17 czerwca 2004 roku o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora lub w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.

Interes prawny w zaskarżaniu uchwał organów samorządowych

Brak interesu prawnego wyłącza możliwość zaskarżania uchwał organów samorządowych. Podmiot wnoszący skargę musi wykazać, że znajduje się w sytuacji gdy norma prawna wynikająca z prawa stanowionego przyznaje mu określone uprawnienie, którego realizacji uchwała organu go pozbawia.

REKLAMA

Skarga na interpretację podatkową

Podatnicy chętnie występują o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Oczywiście często indywidualne interpretacje Ministra Finansów nie są korzystne dla wnioskodawców. Warto wiedzieć, że taką interpretację można zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Pełnomocnictwo do występowania przed sądem administracyjnym – historia pewnej porażki

Kto chce osiągnąć sukces w postępowaniu sądowym musi wykazać się m.in. szczególną starannością. Pewien doradca podatkowy zapomniał o tej regule, wykazując się wyjątkową beztroską, która doprowadziła do przegrania sprawy bez merytorycznego rozpatrzenia.

Zezwolenie na wycinkę drzew - odwołanie

Od decyzji odmawiającej wycięcia drzewa stronie służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni. Odwołanie składamy za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Zaskarżanie uchwał lub zarządzeń wydanych przez organ gminy

Każdy może zaskarżyć uchwały gminy do sądu administracyjnego. Należy jednak spełnić kilka warunków.

Podatnik cofa skargę – sąd zwraca wpis

Czasem, gdy spór sądowy z organami podatkowymi jest nie do wygrania, warto cofnąć skargę. Jeżeli uda się to zrobić przed rozpoznaniem skargi przez sąd, można odzyskać opłatę sądową (wpis sądowy). Dużym wyczuciem, jeśli chodzi o moment cofnięcia skargi, wykazał się pewien podatnik spierający się z Dyrektorem IS w Opolu. W efekcie odzyskał wpis mimo że - praktycznie rzecz biorąc - dowiedział się, jaki byłby wyrok.

Skarga do WSA

Możliwość skarżenia decyzji jak działań organów administracji do sądów administracyjnych jest stosunkowo młodym rozwiązaniem w polskim systemie prawnym. Kiedy możliwe jest wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego?

Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Niektóre rodzaje spraw w postępowaniu sądowo-administracyjnym są zwolnione z kosztów sądowych. W pozostałych sprawach można o to wnioskować. Kiedy możliwe jest zwolnienie z kosztów postępowania?

Wynagrodzenie doradców podatkowych 2012 r.

Doradcy podatkowemu za występowanie przed sądem administracyjnym przysługuje wynagrodzenie. Sprawdź zarobki doradców podatkowych w roku 2012.

Jak zaewidencjonować kaucję kasą fiskalną

Specyfika różnych form świadczenia usług lub prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych sprawia, że czasami pobiera się od zamawiającego (osoby fizycznej) kaucję, zadatek lub przedpłatę.

Termin wniesienia do sądu administracyjnego skargi na zmianę interpretacji podatkowej

Wystąpiłem do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. W interpretacji podatkowej uznano za prawidłowe moje stanowisko. Jednak Minister Finansów zmienił interpretację, co spowodowało, że wezwałem go do usunięcia naruszenia prawa. Nie otrzymałem jednak odpowiedzi. Czy w takim przypadku mogę złożyć skargę na zmianę interpretacji do sądu administracyjnego? W jakim terminie powinienem złożyć skargę?

Jak firma działająca w SSE ma ustalić datę poniesienia wydatków kwalifikowanych?

W wyroku z 25 maja 2011 r. (sygn. II FSK 1721/10) NSA oddalił skargę kasacyjną Ministra Finansów i tym samym utrzymał w mocy wyrok WSA w Rzeszowie z 11 maja 2010 r. (sygn. I SA/Rz 200/10), w którym potwierdzono dopuszczalność stosowania memoriałowej metody ponoszenia wydatków kwalifikowanych przez firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych.

Sądy administracyjne i wojskowe

Sądami administracyjnymi są sądy, których zadaniem jest sprawowanie kontroli nad działalnością administracji publicznej. Z punktu widzenia strony najważniejsze znaczenie ma orzekanie przez te sądy w wyniku wniesienia skargi.

Wymiar sprawiedliwości w Polsce

Sądy to niezawisłe organy państwowe, których zadaniem jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości.

Skarga na bezczynność organu bardziej skuteczna?

25 marca 2011 roku Sejm uchwalił zmiany w postępowaniu administracyjnym i sądowo-administracyjnym. Po ich wejściu w życie skarga na bezczynność organu administracji będzie bardziej skuteczna.

Jak przebiega postępowanie w sprawie skargi kasacyjnej?

Skarga kasacyjna przysługuje od wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny. Skarga kasacyjna powinna spełniać wymogi formalne, przewidziane w ustawie. Jak przebiega postępowanie przed NSA?

Jak wnieść skargę kasacyjną do NSA?

Jednym z zadań Naczelnego Sądu Administracyjnego jest rozpoznawanie środków odwoławczych od orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. Takim środkiem jest m.in. skarga kasacyjna. Jakie są zasady jej wnoszenia?

Kto nie może być świadkiem w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym mogą być brane pod uwagę różnego rodzaju dowody. Wśród nich szczególne miejsce zajmują zeznania świadków. Czy istnieją ograniczenia w kwestii dopuszczalności zeznań świadków?

Jak doręcza się pisma w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym zawiadomienia i wezwania są stronom doręczane przez stosowne organy. Kto je doręcza? Jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Jak należy zachowywać się w sądzie?

W sądzie musi zostać zachowana powaga oraz odpowiedni szacunek dla sędziego z racji wykonywanego przez niego urzędu, co stanowi warunek skutecznego i właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dla wydania sprawiedliwego wyroku niezbędne jest ustalenie okoliczności zgodnych z prawdą i rzeczywistym przebiegiem zdarzeń, stąd konieczność dostarczenia odpowiednich dowodów oraz obowiązek mówienia prawdy ciążący na wszystkich uczestnikach postępowania.

Czy zawsze należy wykonać orzeczenie sądu administracyjnego?

Prawo do drogi sądowej oznacza, że Twoja sprawa powinna być ostatecznie rozstrzygnięta przez sąd. Wiąże się z tym automatycznie obowiązek wykonania prawomocnego orzeczenia sądu i zastosowania się do zawartych w nim poleceń

Czy mogę uniknąć poniesienia kosztów sądowych?

Istnieją pewne rodzaje spraw prowadzonych przed sądami administracyjnymi, w których Ty, jako skarżący, jesteś zwolniony od wszelkich kosztów sądowych, co oznacza, że całe postępowanie jest dla Ciebie bezpłatne.

Co to są koszty sądowe?

Sąd ma prawo nie podejmować żadnych działań w Twojej sprawie jeśli skarga czy zażalenie nie zostaną przez Ciebie opłacone w sposób wskazany w ustawie (por. art. 220 p.s.a.).

Kiedy i czy mam obowiązek stawienia się w sądzie administracyjnym?

Musisz stawić się w sądzie zawsze wtedy, gdy wynika to wprost z wezwania, jakie otrzymałeś. Poza tym wypadkiem, Twoja obecność na kolejnych rozprawach nie jest obowiązkowa. Musisz jednak pamiętać, że nieobecność w sądzie nie powoduje zatrzymania procesu. Rozprawa, na której Cię nie ma, odbędzie się pomimo Twojej nieobecności (por. art. 107 p.s.a.).

Czy istnieje możliwość przywrócenia terminu?

Dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania i rozstrzygnięcia sprawy w rozsądnym terminie konieczne jest ustalenie ram czasowych, w których strony postępowania mogą dokonywać określonych czynności. W związku z tym dopuszczalność szeregu czynności dokonywanych przez strony postępowania jest ograniczona określonym terminem.

Czym jest "prawo do informacji"?

Prawo do informacji jest ważnym aspektem prawa do jawnego rozpatrzenia sprawy, z którego wynika m.in., że postępowanie ma być jawne dla Ciebie jako strony. W związku z tym przysługuje Ci uprawnienie do przeglądania akt sprawy oraz bycia informowanym o decyzjach zapadających w Twojej sprawie na niejawnych posiedzeniach.

Kiedy mozna domagać się odszkodowania za niezgodną z prawem decyzję sądu?

Z Konstytucji RP jednoznacznie wynika, że „każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej” (art. 77 Konstytucji). Działaniem organu władzy publicznej może być również wydanie określonego orzeczenia przez sąd. Jeżeli zostanie ustalone, że orzeczenie zostało wydane niezgodnie z prawem, a Tobie z tego tytułu została wyrządzona szkoda, masz prawo do żądania od państwa stosownego odszkodowania.

Czym zajmują się sądy szczególne?

Poza sądownictwem powszechnym istnieje również sądownictwo administracyjne oraz wojskowe.

Czy mogę wystąpić z inicjatywą ugodowego załatwienia sprawy?

Możesz złożyć wniosek o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego. Wniosek taki może złożyć też organ administracji publicznej, którego działanie lub bezczynność zaskarżyłeś. Postępowanie mediacyjne sąd może także prowadzić z urzędu, czyli z własnej inicjatywy.

Co to jest „prawo pomocy”?

Jeśli nie stać Cię na opłacenie kosztów sądowych oraz skorzystanie z pomocy zawodowego prawnika, sąd może zwolnić Cię z obowiązku zapłaty kosztów procesu oraz przyznać pełnomocnika z urzędu. Takie działanie sądu nazwane jest prawem pomocy.

Kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu sądowoadministracyjnym?

Prawo do pomocy w postępowaniu jest jednym z aspektów gwarantowanego Ci w Konstytucji RP prawa do obrony (por. art. 42 ust. 2). W toku postępowania masz bowiem możliwość korzystania z pomocy profesjonalnego prawnika, i to nie tylko z wyboru, ale także z urzędu.

Jak mogę bronić swoich interesów w postępowaniu sądowoadministracyjnym?

Prawo do obrony oznacza, że masz prawo podejmowania w toku postępowania wszelkich czynności, których celem jest ochrona Twoich interesów Wynika z niego również uprawienie do korzystania z obrońcy, zarówno z wyboru, jak i z urzędu.

Prawo do jawnego rozpatrzenia sprawy

Jawne rozpatrzenie sprawy zostało zagwarantowane Ci zarówno w Konstytucji RP (por. art. 45 ust. 1), jak i w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (por. art. 6). Jawność postępowania oznacza, że rozprawa sądowa jest ogólnie dostępna dla publiczności i co do zasady każdy ma prawo wstępu na salę sądową.

Czy można się odwołać od orzeczenia wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny?

Z Konstytucji RP jednoznacznie wynika, że „postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne” (art. 176 Konstytucji), zaś „każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji” (art. 78 Konstytucji). W związku z tym w każdym postępowaniu masz możliwość odwołania się od niekorzystnego z Twojego punktu widzenia orzeczenia i przeanalizowania Twojej sprawy jeszcze raz przez sąd odwoławczy.

Jakie orzeczenia może wydać wojewódzki sąd administracyjny?

Sąd administracyjny może wydać wyrok lub postanowienie. Możesz odwołać się od każdego wyroku i niektórych postanowień wydanych w Twojej sprawie przez wojewódzki sąd administracyjny. Jakie rozstrzygnięcie w Twojej sprawie może zawrzeć w wyroku wojewódzki sąd administracyjny?

Prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki

Masz prawo, aby Twoja sprawa została rozpoznana bez nieuzasadnionej zwłoki. Z nieuzasadnioną zwłoką będziesz miał do czynienia wówczas, gdy postępowanie będzie trwać dłużej niż jest to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Pamiętaj, że przewlekłość postępowania ocenia się zawsze w odniesieniu do konkretnej sprawy!

Prawo do rozpoznania sprawy przez niezależny i niezawisły sąd

Nie każdy sędzia może orzekać w Twojej sprawie. Istnieje instytucja wyłączenia sędziego, która ma na celu niedopuszczenie do sytuacji, w której
w sprawie orzeka sędzia związany ze sprawą lub osobą, której ona dotyczy.

Jakie są zasady wnoszenia skargi do sądu administracyjnego?

Skargę do sądu administracyjnego należy wnieść co do zasady w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia w sprawie. Wnosi się ją za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność zostanie rozpatrzona przez sąd.

Co to są sądy szczególne?

Sądy szczególne to sądy rozpatrujące sprawy, które nie są objęte właściwością sądów powszechnych. Wyróżniamy wśród nich: sądy administracyjne oraz sądy wojskowe.

Naczelny Sąd Administracyjny

Naczelny Sąd Administracyjny to sąd państwowy, sprawujący kontrolę nad działalnością administracji publicznej. Kontrola ta oznacza m.in. rozpatrywanie skarg na decyzje administracyjne.

Kodeks postępowania administracyjnego

Kodeks postępowania administracyjnego to zbiór przepisów regulujących procedurę wydawania przez organy administracyjne decyzji i postanowień w sprawach indywidualnych.

Skarga kasacyjna [postępowanie cywilne]

Skarga kasacyjna to środek odwoławczy (wnoszony do Sądu Najwyższego) przysługujący stronie, Prokuratorowi Generalnemu, Rzecznikowi Praw Obywatelskich lub Rzecznikowi Praw Dziecka od wydanego przez sąd II instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie.

Wznowienie postępowania administracyjnego

Wznowienie postępowania administracyjnego to instytucja procesowa, która umożliwia uchylenie prawomocnego orzeczenia sądu i ponowne rozpoznanie sprawy wskutek zaistnienia nadzwyczajnych przyczyn wymienionych w ustawie.

REKLAMA