REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skarga na bezczynność organu bardziej skuteczna?

Marta Wrzosek
Maksymalna wysokość grzywny to dziesięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w poprzednim roku.
Maksymalna wysokość grzywny to dziesięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w poprzednim roku.

REKLAMA

REKLAMA

25 marca 2011 roku Sejm uchwalił zmiany w postępowaniu administracyjnym i sądowo-administracyjnym. Po ich wejściu w życie skarga na bezczynność organu administracji będzie bardziej skuteczna.

Aktualny stan prawny

REKLAMA

Obecnie, procedura wymierzania grzywny organowi administracji za przewlekłe prowadzenie sprawy jest dość skomplikowana. 

Jeżeli organ administracyjny prowadzi naszą sprawę zbyt długo, nie możemy od razy złożyć skargi na przewlekłość postępowania. Najpierw musimy wykorzystać środki przewidziane w postępowaniu administracyjnym.

Pierwszym będzie więc złożenie zażalenia na organ działający przewlekle. Takie zażalenie składamy do organu administracji wyższego stopnia. Jeśli działanie to nie przyniesie rezultatów, jesteśmy uprawnieni do złożenia skargi na bezczynność organu do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Sąd może uwzględnić skargę i zobowiązać organ do załatwienia sprawy w wyznaczonym terminie.

Zobacz również: Kiedy można zawiesić postępowanie administracyjne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli organ administracyjny nie wykona wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego, strona może złożyć pisemne wezwanie do wykonania wyroku (załatwienia sprawy). Jest to warunek, aby móc wnieść skargę o wymierzenie organowi administracyjnemu, który prowadził naszą sprawę, grzywny.

Skarga po zmianach

Po zmianach wprowadzonych w ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, możliwość nałożenia na organ administracyjny grzywny pojawi się na wcześniejszym etapie. Grzywna będzie mogła zostać nałożona już na etapie postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, który rozpatruję skargę na bezczynność postępowania organu administracji. 

Nie będzie więc konieczne składanie oddzielnej skargi, i to dopiero w razie niewykonania wyroku przez organ.

Wystarczy wraz ze skargą na bezczynność organu złożyć żądanie wymierzenia organowi grzywny. 

Maksymalna wysokość grzywny to dziesięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w poprzednim roku. W 2010 roku wynagrodzenie to wynosiło 3224,98 zł, a więc maksymalna grzywna może wynieść 32249,80 zł.

Grzywna będzie karą za przewlekłość w załatwianiu sprawy przez organ administracji. Obecnie jest karą za niewykonanie wyroku sądu administracyjnego.

Zobacz również serwis: Postępowanie administracyjne

Warto pamiętać, że złożenie skargi wraz z żądaniem wymierzenia grzywny, nie oznacza, że takową organ zostanie ukarany. Może bowiem załatwić sprawę, usuwając w ten sposób san bezczynności, aż do momentu wydania wyroku przez sąd administracyjny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

  1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśnia możliwości, jakie ma opiekun osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  REKLAMA

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

  Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  Wiesz jaka w 2024 r. pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Powyżej wypłaty brutto i netto tej pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  REKLAMA

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  REKLAMA