reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Skarga na bezczynność organu bardziej skuteczna?

Skarga na bezczynność organu bardziej skuteczna?

25 marca 2011 roku Sejm uchwalił zmiany w postępowaniu administracyjnym i sądowo-administracyjnym. Po ich wejściu w życie skarga na bezczynność organu administracji będzie bardziej skuteczna.

Obecnie, procedura wymierzania grzywny organowi administracji za przewlekłe prowadzenie sprawy jest dość skomplikowana. 

Jeżeli organ administracyjny prowadzi naszą sprawę zbyt długo, nie możemy od razy złożyć skargi na przewlekłość postępowania. Najpierw musimy wykorzystać środki przewidziane w postępowaniu administracyjnym.

Pierwszym będzie więc złożenie zażalenia na organ działający przewlekle. Takie zażalenie składamy do organu administracji wyższego stopnia. Jeśli działanie to nie przyniesie rezultatów, jesteśmy uprawnieni do złożenia skargi na bezczynność organu do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Sąd może uwzględnić skargę i zobowiązać organ do załatwienia sprawy w wyznaczonym terminie.

Zobacz również: Kiedy można zawiesić postępowanie administracyjne?

Jeśli organ administracyjny nie wykona wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego, strona może złożyć pisemne wezwanie do wykonania wyroku (załatwienia sprawy). Jest to warunek, aby móc wnieść skargę o wymierzenie organowi administracyjnemu, który prowadził naszą sprawę, grzywny.

Po zmianach wprowadzonych w ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, możliwość nałożenia na organ administracyjny grzywny pojawi się na wcześniejszym etapie. Grzywna będzie mogła zostać nałożona już na etapie postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, który rozpatruję skargę na bezczynność postępowania organu administracji. 

Nie będzie więc konieczne składanie oddzielnej skargi, i to dopiero w razie niewykonania wyroku przez organ.

Wystarczy wraz ze skargą na bezczynność organu złożyć żądanie wymierzenia organowi grzywny. 

Maksymalna wysokość grzywny to dziesięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w poprzednim roku. W 2010 roku wynagrodzenie to wynosiło 3224,98 zł, a więc maksymalna grzywna może wynieść 32249,80 zł.

Grzywna będzie karą za przewlekłość w załatwianiu sprawy przez organ administracji. Obecnie jest karą za niewykonanie wyroku sądu administracyjnego.

Zobacz również serwis: Postępowanie administracyjne

Warto pamiętać, że złożenie skargi wraz z żądaniem wymierzenia grzywny, nie oznacza, że takową organ zostanie ukarany. Może bowiem załatwić sprawę, usuwając w ten sposób san bezczynności, aż do momentu wydania wyroku przez sąd administracyjny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Maksymalna wysokość grzywny to dziesięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w poprzednim roku.
Maksymalna wysokość grzywny to dziesięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w poprzednim roku.

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama