REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Student, Bezrobotny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Więcej pieniędzy na stypendia socjalne dla studentów

Uczelnie będą musiały przeznaczyć więcej pieniędzy na stypendia dla najbiedniejszych studentów. Kosztem stypendiów naukowych.

Dziewczyny na politechniki?

Jeszcze w tym miesiące polskie politechniki zorganizują dni otwarte tylko dla przedstawicielek płci pięknej. Powód? Chcą zachęcić dziewczęta do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych.

Min. Kudrycka dla „DGP”: stawiamy na projakościowe finansowanie uczelni

System finansowania szkolnictwa wyższego, który stawia przede wszystkim na liczbę studentów, ma ulec zmianie. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zapowiada odchodzenie od takiego sposobu finansowania.

Czym jest stopa bezrobocia i na co wpływa?

Stopa bezrobocia jest to stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby osób aktywnych zawodowo. W Polsce stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie ok. 13%. Niższa stopa bezrobocia oznacza większy wzrost gospodarczy.

REKLAMA

Kiedy bezrobotnemu odmawia się prawa do zasiłku?

Istnieją sytuacje, w których bezrobotnemu odmawia się prawa do zasiłku. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy bezrobotny w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron bądź też odbywa płatną praktykę absolwencką.

Czym są szkolenia dla bezrobotnych?

Szkolenia dla bezrobotnych są to zajęcia mające na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności zawodowych potrzebnych do wykonywania pracy i poszukiwania zatrudnienia. Bezrobotny skierowany na szkolenie przez starostę może liczyć na stypendium w wysokości 120 % zasiłku.

Czy każdy bezrobotny może liczyć na staż z urzędu pracy?

Staż z urzędu pracy skierowany jest do określonej grupy bezrobotnych. Mogą na niego liczyć m.in. osoby, które samotnie wychowują dziecko, osoby niepełnosprawne oraz osoby bez kwalifikacji zawodowych. Odbywa się on na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą.

Kiedy bezrobotny może otrzymać stypendium?

Na stypendium może liczyć bezrobotny, który podejmuje dalszą naukę, odbywa staż, szkolenie zawodowe lub studia podyplomowe, a także uczestniczy w szkoleniach zawodowych dorosłych. Warto zapamiętać, że w okresie pobierania stypendium nie można pobierać zasiłku dla bezrobotnych.

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego

Dodatek aktywizacyjny mogą otrzymać osoby posiadające status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku, w przypadku podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Jest on więc swego rodzaju nagrodą za inicjatywę bezrobotnego w poszukiwaniu pracy. Warunkiem otrzymania dodatku jest wcześniejsze złożenie wniosku we właściwym urzędzie pracy.

Okiem Eksperta: co to jest wywiad środowiskowy?

Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzany jest przez pracownika socjalnego w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej osób i rodzin, aby na podstawie uzyskanej wiedzy można było przyznać pomoc. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu pracownik socjalny dokonuje analizy i oceny sytuacji danej osoby lub rodziny i formułuje wnioski, stanowiące podstawę planowania pomocy.

Fundusz pracy

Fundusz pracy został utworzony w celu gromadzenia środków mających na celu pomoc ludziom bezrobotnym, długo pozostającym bez pracy. Jest to państwowy fundusz celowy, środkami na nim zgromadzonymi dysponuje minister właściwy do spraw pracy.

Wzrośnie kwota dotacji dla bezrobotnych na założenie własnej firmy

Bezrobotni na założenie własnej działalności otrzymają o 1,4 tys. zł więcej niż dotychczas.

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Warunkiem koniecznym otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest rejestracja w urzędzie pracy. Przede wszystkim jednak należy posiadać status bezrobotnego.

Zasiłek dla bezrobotnych również dla samozatrudnionych

Zawieszenie działalności gospodarczej umożliwi samo zatrudnionym rejestrację w urzędzie pracy i otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych.

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia a kontynuują naukę są objęci ubezpieczeniem jako członkowie rodziny. Starsi studenci będą na wniosek ubezpieczeni przez uczelnię. Czy jednak po skończeniu studiów tracą automatycznie prawo do świadczeń?

Czy studenci mają ubezpieczenie zdrowotne?

Osoby studiujące, które przekroczyły 18. rok życia są nadal objęte ubezpieczeniem zdrowotnym na czas kontynuowania nauki. Nie dotyczy to jednak studentów powyżej 26. roku życia, którzy w przypadku braku innego tytułu, ubezpieczy na ich wniosek uczelnia.

Niepełnosprawni studenci otrzymają dopłaty

Dofinansowanie dotyczy czesnego, zakwaterowania, dojazdów , a nawet opłat za Internet. Niepełnosprawni studenci i uczniowie szkół policealnych pieniądze otrzymają w pierwszym i drugim kwartale 2011 r.

Jakie stypendia dla studentów?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad reformą systemu przyznawania pomocy materialnej dla żaków. Zmiany w proporcjach pomiędzy środkami przyznawanymi w ramach pomocy socjalnej oraz motywacyjnej dla studentów mają obowiązywać od października 2011 r.

Czy uczelnia może opublikować pracę magisterską absolwenta?

Po obronie pracy dyplomowej uczelnia ma pierwszeństwo do publikacji utworu w terminie 6 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że uczelnia przejmuje prawa autorskie twórcy.

Jak ubiegać się o unijne dotacje na własny biznes?

Unia Europejska w ramach pomocy oraz aktywizacji bezrobotnych wspiera finansowo zakładane przez nich przedsiębiorstwa. Bezzwrotna dotacja na rozpoczęcie działalności wynosi nawet 40 tysięcy zł.

Na jak długo można otrzymać zasiłek dla bezrobotnego

Okresy pobierania zasiłku są limitowane. Oznacza to, że po upływie okresu wskazanego w ustawie (okresu zasiłkowego), bezrobotny traci prawo do zasiłku. Długość okresu zasiłkowego zależy m.in. od obszaru działania PUP, na którym bezrobotny ma miejsce zamieszkania.

Kiedy bezrobotny utraci prawo do zasiłku

Bezrobotny traci prawo do zasiłku jeśli upłynie okres, na który został on przyznany bądź też, jeśli odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia. Utrata prawa do zasiłku wiąże się jednak przede wszystkim z utratą statusu bezrobotnego.

Czym jest outplacement

Redukcja zatrudnienia w firmie jest trudną decyzją dla pracodawcy i ciężkim przeżyciem dla pracownika. Warto w tej sytuacji skorzystać z usług konsultantów outplacementowych. Są to osoby, które wspierają pracodawcę przy przeprowadzaniu zwolnień, a pracownikowi wskazują nową ścieżkę kariery.

Jak wygląda nowy wzór kontraktu socjalnego?

Kontrakt socjalny jest jednym ze sposobów walki z bezrobociem i wykluczeniem społecznym. Dzięki nowemu rozporządzeniu minister pracy i polityki społecznej istnieją jego dwa nowe wzory.

W 2011 r. mniej pieniędzy dla bezrobotnych

W przyszłym roku urzędy pracy będą mogły przeznaczyć na szkolenia i staże mniej pieniędzy niż dotychczas. Z tego powodu staże dla bezrobotnych ulegną skróceniu z sześciu do trzech miesięcy.

Kto może skorzystać ze szkoleń z Funduszu Pracy?

Nie tylko bezrobotni mogą korzystać z podnoszących kwalifikacje szkoleń finansowanych z Funduszu Pracy. Również niektóre osoby pracujące są do nich uprawnione.

Nowe kontrakty socjalne w pomocy społecznej

Minister pracy i polityki społecznej podpisała rozporządzenie w sprawie nowego wzoru kontraktu socjalnego. Rozporządzenie ma wejść w życie po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Czy bezrobotny może zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania

Bezrobotny ma obowiązek zarejestrowania się we właściwym, ze względu na miejsce zamieszkania, powiatowym urzędzie pracy. Niekiedy osoba bezrobotna chce zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania. Istnieje taka możliwość, jednak konieczne jest posiadanie w danej miejscowości meldunku czasowego.

Ile wynoszą dotacje na aktywizacje bezrobotnych

W świetle obowiązujących przepisów bezrobotnemu, posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny. Może on również otrzymać środki na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości nie wyższej niż 6 – krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

Będzie większa zniżka studencka

Politycy sprawili studentom prezent i postanowili ulżyć ich kieszeni. Od nowego roku zwiększą się zniżki studenckie na przejazdy pociągami oraz autobusami. O zmianach pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Wszystkie te osoby, które od długiego czasu poszukują zatrudnienia, widzą doskonale, że nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim istnieje wiele barier, które są kandydatowi do pracy stawiane, a to z kolei bardzo zniechęca do dalszych poszukiwań. Dlatego tez warto mieć świadomość, że poszukiwania pracy jest to proces, a nie tylko jeden epizod w życiu zawodowym.

Mity na temat rynku pracy

Osoby bezrobotne, które wciąż z niepowodzeniem poszukują zatrudnienia, bardzo często – chcąc usprawiedliwić swoje działania – mówią o tym, że pracy nie ma. Dużym usprawiedliwieniem w tym przypadku może być również kryzys, który dotknął światową gospodarkę w ostatnim czasie. Jednak, jeśli analizuje się wzrost bezrobocia, statystykę, jaką prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja nie jest bardzo niekorzystna i nie ma znaczących różnic w porównaniu z poprzednimi latami.

Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy

Rynek pracy ma swoje wymagania. Wymagania te są najczęściej stawiane przez pracodawców wobec kandydatów do pracy. Zależą od one od bardzo wielu czynników, a są to przede wszystkim tendencje utrzymujące się na rynku gospodarczym, zapotrzebowanie na pracowników w konkretnych zawodach, na specjalistów w danej dziedzinie czy na osoby o określonych kompetencjach zawodowych, kwalifikacjach czy umiejętnościach i cechach charakteru. Te czynniki zmieniają się wraz z rozwojem danej firmy, jej specyfiką czy polityką przedsiębiorstwa. Bez względu na to, jakie są oczekiwania pracodawców, istnieje pewna grupa osób, która bardzo często ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Tych osób jest w Polsce bardzo wiele i można je podzielić na pewne kategorie osób.

Ciągła zmiana pracy

Praca zawodowa jest niezwykle ważna w życiu większości osób. Poszukiwanie pracy, kiedy nie jest się zatrudnionym jest procesem bardzo trudnym, często mozolnym, a w wielu przypadkach bardzo zniechęcającym przy niepowodzeniach. Coraz więcej osób wychodzi z założenia, że lepiej jest szukać pracy, kiedy pozostaje się w stosunku zatrudnienia. Może to być spowodowane bardzo wieloma czynnikami.

CV jako wizytówka naszej osoby

CV – z łacińskiego Curriculum Vitae – czyli życiorys zawodowy jest jednym z dokumentów, którego od kandydatów do pracy oczekuje pracodawca. Za jego pośrednictwem, można, a nawet trzeba zaprezentować się potencjalnemu szefowi w taki sposób, aby był zainteresowany naszą osobą, a w następstwie zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Hobby w CV

Dokumenty aplikacyjne są niezwykle istotnym elementem w całym procesie rekrutacyjnym, dlatego, że są one zazwyczaj pierwszą formą kontaktu z pracodawcą. Aby przedstawić się w sposób interesujący warto jest skorzystać ze wszelkich sposobów, dzięki którym pracodawca zwróci na nas uwagę.

Staż czy praca

Obecny rynek pracy jest dość specyficzny. Coraz więcej młodych osób ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Zwłaszcza, kiedy jest to osoba, która dopiero niedawno zakończyła edukację szkolną czy ukończyła studia. Zazwyczaj te osoby nie mają doświadczenia zawodowego w zawodzie, który chciałyby wykonywać, a właśnie taką pracę chciałyby podjąć. Jak zatem pogodzić te dwie, wydawałoby się, bardzo rozbieżne sytuacje. Rozwiązaniem jest staż absolwencki.

Wykształcony ale bezrobotny

Wykształcenie jest jednym z podstawowych elementów, na które zwraca się uwagę podczas procesu rekrutacji. Wiedza teoretyczna jest niezwykle ważna, ponieważ dopiero na jej bazie można budować inny potencjał jakim jest doświadczenie zawodowe. Jest to również informacja dla pracodawcy o danym człowieku.

Pierwsza praca

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla osób, które poszukują zatrudnienia. Coraz częściej firmy decydują się na oszczędności związane zarówno z kosztami utrzymania przedsiębiorstwa, jak i personelem. Dlatego też ofert pracy nie jest tak dużo, jak było jeszcze kilka lat temu, w momencie, kiedy wiele osób zdecydowało się na wyjazd zagranicę i tam podjąć zatrudnienie, co spowodowało, że polscy pracodawcy często mieli niedobór pracowników w swoich firmach.

Atrakcyjne CV absolwenta

CV jest jednym z podstawowym narzędzi potrzebnych w całym procesie poszukiwania zatrudnienia. Jest to pierwszy dokument, który przedstawia kandydat do pracy przyszłemu pracodawcy. Dlatego tez tak ważne, aby był on stworzony w sposób profesjonalny, a przede wszystkim zachęcający do spotkania i wyjaśnienie pozostałych informacji, które nie zostały zawarte w CV.

Konsekwencje niestawiennictwa w urzędzie pracy

Nieusprawiedliwione niestawiennictwo w urzędzie pracy jest równoznaczne z brakiem gotowości do podjęcia zatrudnienia. W takim przypadku urząd pracy może wykreślić bezrobotnego z rejestru bezrobotnych.

Czy mama studenta otrzyma zasiłek rodzinny

Ośrodki pomocy społecznej odmawiają wypłacania zasiłku rodzinnego w momencie, gdy dziecko rozpoczyna naukę na wyższej uczelni. Czy takie działanie jest uzasadnione?

Umowę z uczelnią podpiszą też studenci studiów dziennych

Od 1 października 2011 r. wszyscy studenci podpiszą z uczelniami umowy, które do tej pory zawierane były jedynie ze studentami studiów zaocznych oraz wieczorowych.

Czym jest zakład aktywności zawodowej

Gmina, powiat oraz fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, może po spełnieniu odpowiednich warunków utworzyć wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę i uzyskać dla tej jednostki status zakładu aktywności zawodowej.

Firmy będą miały wpływ na program studiów?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego proponuje poważne zmiany w obowiązujących standardach kształcenia na uczelniach wyższych. Programy studiów zamiast ministra, mają tworzyć uczelnie z przedsiębiorcami.

Tańsze bilety dla studentów

Zniżka na bilety kolejowe dla studentów wzrośnie do 49 lub 51 procent. Absolwenci studiów licencjackich będą mogli ulgowo poruszać się środkami komunikacji miejskiej.

Rząd chce dać więcej autonomii szkołom wyższym

Rząd szykuje zmiany w szkolnictwie wyższym. Nowe przepisy mają wprowadzić rozwiązania zwiększające wolność programową uczelni oraz podnieść jakość systemu.

Studenci nie zapłacą za egzamin poprawkowy

Począwszy od roku akademickiego 2011/2012 studenci nie będą płacili za egzaminy poprawkowe. Większość żaków zapłaci za to za naukę na drugim kierunku studiów.

Więcej szkoleń dla bezrobotnych

Bezrobotny będzie mógł wziąć udział w dowolnej liczbie szkoleń w ciągu roku, jeżeli zgodzi się na to dyrektor powiatowego urzędu pracy.

Z kim zawierany jest kontrakt socjalny

Kontrakt socjalny jest umową zawartą przez pracownika socjalnego z rodziną lub osobą ubiegającą się o pomoc. Jego celem jest przezwyciężenie trudnej sytuacji życiowej i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

REKLAMA