REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek, Rolnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak złożyć wniosek o zasiłek wyrównawczy?

Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pracownik musi się poddać rehabilitacji. W tym czasie, jego pensja ulega zmniejszeniu. W ramach rekompensaty może on ubiegać się o zasiłek wyrównawczy.

Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad zdrowym dzieckiem?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, ale także w związku z potrzebą opieki nad zdrowym dzieckiem. Kiedy przysługuje taki zasiłek i jak się o niego starać.

Jak uzyskać zasiłek za opiekę nad chorym członkiem rodziny?

W związku z koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny pracownik ma prawo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Wniosek o zasiłek składany jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub do pracodawcy.

Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Pracownik, który opiekuje się chorym dzieckiem i w związku z tym nie może pracować, może liczyć na zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty dołączyć do wniosku.

REKLAMA

Jak otrzymać dodatkowy zasiłek macierzyński?

Pracownica, która bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim złoży wniosek o dodatkowy urlop macierzyński może liczyć na zasiłek macierzyński.

Jak uzyskać zasiłek macierzyński za okres urlop ojcowskiego?

Pracownik, który korzysta z urlopu ojcowskiego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Aby otrzymać zasiłek ojciec musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Jak otrzymać taki zasiłek?

Kiedy ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Zgodnie z nazwą zasiłek macierzyński przysługuje matce, która urodziła dziecko. Jednak w określonych sytuacjach prawo do zasiłku może otrzymać również ojciec dziecka.

Zasiłki - jaka pomoc dla rodziców?

Wychowanie dziecka wiąże się z wielkimi wydatkami. By pomóc rodzicom w wychowaniu ich pociech Państwo przewiduje wiele świadczeń oraz dodatków, o które należy zabiegać.

REKLAMA

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury

Emerytowi pobierającemu świadczenie przysługuje dodatek pielęgnacyjny, jeśli jest niezdolny do pracy lub do samodzielnej egzystencji. Z urzędu natomiast dodatek otrzyma emeryt, który ukończył 75 rok życia.

Co warto wiedzieć o pracy sezonowej za granicą

Z pracy sezonowej chętnie korzystają studenci, emeryci i renciści oraz osoby, które dorabiają za granicą podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Oto kilka najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem na tzw. saksy.

Jakie uprawnienia emerytalne przysługują kombatantom

Osoby, które uzyskały zgodnie z przepisami prawa status kombatanta nabywają w tym momencie trzy podstawowe uprawnienia. Jednym z nich jest uprawnienie emerytalne.

Jakie ulgi taryfowe przysługują kombatantom?

Wraz z statusem kombatanta dana osoba uzyskuje również prawo do określonych ulg. Są one określone w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji.

Jakie świadczenia przysługują kombatantom?

Status kombatanta wiąże się z pewnego rodzaju uprawnieniami, takimi jak pierwszeństwo w dostępie do opieki zdrowotnej, czy socjalnej. Kombatanci mogą również otrzymywać pomoc finansową.

Co należy wiedzieć o podatku rolnym

Podatek to przymusowe, nieodpłatne, bezzwrotne świadczenie pieniężne pobierane na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Podatki dzielą się na bezpośrednie i pośrednie.

Świadczenia z pomocy społecznej – wystarczy oświadczenie o dochodach

Według planów Ministerstwa Gospodarki do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej wystarczy złożenie oświadczenia, a nie jak dotychczas – zaświadczenia o dochodach.

Tylko miesiąc na wniosek o zasiłek pogrzebowy

W stanie prawnym obowiązującym do 21 maja 2009 r. prawo do zasiłku pogrzebowego wygasało w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Przepis ten jest niezgodny z Konstytucją. Co z osobami, którym w przeszłości odmówiono wypłaty zasiłku?

Czym jest zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny jest świadczeniem pieniężnym finansowanym ze środków Funduszu Pracy. Jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warunki nabywania i utraty prawa do zasiłku reguluje ustawa o świadczeniach przedemerytalnych.

W 2011 r. niższy zasiłek pogrzebowy

Od marca 2011 r. kwota zasiłku pogrzebowego wyniesie 4 tys. zł. Obecna wysokość zasiłku to 6.395,70 zł.

Świadczenia rehabilitacyjne podczas ciąży

Pracownice w ciąży mają prawo do zasiłku rehabilitacyjnego, który przysługuje po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, jeśli kobieta jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie rokuje odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek wyrównawczy dla kobiety w ciąży

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego. Przysługuje on m.in. pracownicy , która w czasie ciąży lub w okresie karmienia dziecka wykonuje pracę szkodliwą i uciążliwą dla zdrowia. Wysokość zasiłku stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, a miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Przekroczone kryterium dochodowe – czy otrzymam zasiłek

Nie w każdej sytuacji przekroczenie kwoty uprawniającej do otrzymania zasiłku rodzinnego powoduje odmowę przyznania świadczenia. Przy obliczaniu dochodu rodziny bierze się pod uwagę dochód utracony, a w przypadku osób pobierających wcześniej świadczenie również to, czy przekroczona kwota nie przekracza 68 złotych.

Gdzie rolnik skorzysta z leczenia uzdrowiskowego

Turnusy rehabilitacyjne dla rolników trwają 21 dni. Odbywają się w Centrach lub Ośrodkach Rehabilitacji Rolników KRUS oraz zakładach rehabilitacji leczniczej, z którymi współpracuje KRUS.

Dla kogo odszkodowanie z ubezpieczenia rolników?

Jednym ze świadczeń przysługujących rolnikowi lub jego członkom rodziny z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego jest jednorazowe odszkodowanie.

Czym zajmuje się KRUS?

Podstawowe zadnia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zostały określone w przepisach ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Czy mama studenta otrzyma zasiłek rodzinny

Ośrodki pomocy społecznej odmawiają wypłacania zasiłku rodzinnego w momencie, gdy dziecko rozpoczyna naukę na wyższej uczelni. Czy takie działanie jest uzasadnione?

Pomoc materialna dla uczniów

Najbiedniejsi uczniowie mogą skorzystać z pomocy materialnej na opłacenie zajęć, książek, niezbędnych przyborów szkolnych ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Pomoc materialna ma na celu zmniejszenie różnic w dostępie do edukacji wynikających z trudnej sytuacji finansowej ucznia.

Jak zgłosić wypadek przy pracy rolniczej

Za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności.

Kiedy ubezpieczonemu rolnikowi przysługuje zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest przyznawany i wypłacany przez placówki terenowe i oddziały regionalne KRUS, na podstawie złożonego wniosku (na druku KRUS-SR 24), wraz ze skróconym aktem urodzenia dziecka albo z zaświadczeniem sądu stwierdzającym wystąpienie do sądu o przysposobienie dziecka.

Komu przysługuje emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu który spełnia warunki określone w przepisach Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Choroba zawodowa rolnika - co dalej?

Za rolniczą chorobę zawodową uważa się chorobę, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym.

Jakie świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego przysługują dla rolników

Świadczeniami z ubezpieczenia emerytalno-rentowego są: emerytura rolnicza lub renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy, renta rolnicza szkoleniowa, renta rodzinna, emerytura i renta z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, dodatki do emerytur i rent oraz zasiłek pogrzebowy.

Rozpoznanie choroby zawodowej rolnika

Podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu inspektorowi pracy, których właściwość ustala się według miejsca, w którym praca była wykonywana. Należy także podkreślić, że decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej jest podstawą od ubiegania się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników.

Kiedy zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni. Kwestię dotyczącą zasiłku chorobowego dla ubezpieczonego rolnika reguluje Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Definicja wypadku przy pracy rolniczej

Za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

Wymiar i podstawa zasiłku macierzyńskiego

Większość jednostek jest uprawnionych do wypłaty zasiłków macierzyńskich swoim pracownikom. Poznaj, jakie obowiązki wynikają z tego dla pracodawcy, jak ustalić prawo do tego zasiłku i jego wysokość oraz jakie dokumenty należy składać do ZUS za osoby pobierające ten zasiłek.

Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje małżonkowi

Od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2008 roku pozostaje otwarta kwestia problemów z wypłacaniem świadczeń pielęgnacyjnych. Aktualnie przedmiotem sporu jest zniesienie warunku niepozostawania osoby wymagającej opieki w związku małżeński.

Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, które rezygnują z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.

Zasiłek pielęgnacyjny 2010/2011 – jak otrzymać świadczenie

Przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego nie jest uzależnione od osiąganych dochodów. Kwota pomocy to 153 złote miesięcznie. Zasiłek przyznaje się na czas nieokreślony, chyba że na czas określony zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności.

Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny wypłacany jest najbiedniejszym rodzinom. Ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Rolnicy zainteresowani założeniem własnej firmy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zakończyła przyjmowanie wniosków o udzielenie dotacji unijnych na założenie firmy przez rolników w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Tegoroczny nabór cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem dotychczas zarejestrowano już ponad 9 tysięcy złożonych wniosków, czyli o 4 tysiące więcej niż w ubiegłym roku.

Na jakie wydatki przyznawany jest zasiłek celowy

Zasiłek celowy przyznawany jest tym, którzy chcą zaspokoić niezbędną potrzebę bytową, ale nie mają na to środków finansowych. Pieniądze można więc otrzymać na zakup leków czy żywności. Pomocy finansowej nie otrzyma jednak ten, kto chce kupić bilet do kina czy gazetę.

Rodzice muszą zwrócić zasiłek rodzinny, gdy jedno z nich pracuje za granicą

Gdy jedno z rodziców pracuje w Unii Europejskiej, a drugie nie pracuje i pozostaje w Polsce, krajem właściwym do wypłaty świadczenia jest kraj pracy rodzica. Rodzice, którzy mimo takiej sytuacji pobierają świadczenia w Polsce, muszą liczyć się z tym, że będą musieli je zwrócić.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Państwo powinno prowadzić politykę zmierzającą do pełnego i produktywnego zatrudnienia oraz podejmować odpowiednie kroki, aby łagodzić skutki bezrobocia. Jedną z form pomocy finansowej dla osób, które straciły pracę jest zasiłek dla bezrobotnych. Zasady jego przyznania zostały uregulowane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Wzrost zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2010

Z dniem 1 czerwca 2010 r. wzrósł o 3,5% zasiłek dla bezrobotnych. Wyższe świadczenia będą mogli otrzymać bezrobotni, którzy w tym roku rozpoczęli pobieranie zasiłku.

Pomoc tylko w miejscu ostatniego miejsca zameldowania

Gmina może odmówić bezdomnemu wsparcia finansowego, jeżeli jego ostatnim miejscem zameldowania na pobyt stały była inna gmina.

Kryteria przyznawania, wyłączenie prawa oraz wymiar zasiłku opiekuńczego

Nie zawsze w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny należy się zasiłek z tego tytułu. Sprawdź, jakie warunki powinny być spełnione, aby pracodawca mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy.

Kryteria przyznawania, wyłączenie prawa oraz wymiar zasiłku opiekuńczego

Nie zawsze w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny należy się zasiłek z tego tytułu. Sprawdź, jakie warunki powinny być spełnione, aby pracodawca mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy

Rodzice, którzy zamiast wykonywania pracy zawodowej podjęli opiekę nad dzieckiem są uprawnieni do zasiłku opiekuńczego. Zasiłek wypłaca się jednemu z rodziców, może to być zarówno ojciec jak i matka.

Wzrosła wysokość zasiłku pogrzebowego

Od 1 czerwca wzrosła wysokość zasiłku pogrzebowego. Zasiłek otrzymuje ta osoba, która sfinansowała koszty pogrzebu.

Są środki na odbudowę zniszczonych budynków

W budżecie centralnym zostały zabezpieczone środki na odbudowę zniszczonych w powodzi domów. Wsparcie finansowe będzie w wysokości do 20 tys. złotych lub do 100 tys. złotych

REKLAMA