| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Ubezpieczenie zdrowotne rolników 2015-2016

Ubezpieczenie zdrowotne rolników 2015-2016

Ubezpieczenie zdrowotne rolników w latach 2015-2016 będzie funkcjonowało na dotychczasowych zasadach. Zgodnie z nowelizacją ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2014 zmianie nie ulegnie ani wysokość ani sposób opłacania składek. Czy w 2015 r. coś zmieni się w ubezpieczeniu zdrowotnym rolników i ich domowników?

Jednym z punktów 81. posiedzenia Sejmu (3-5 grudnia 2014 roku) będzie drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2014.

Zobacz również: Wysokość składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników w 2014 r.

Ubezpieczenie zdrowotne rolników 2015

Projekt zmian przedłuża na lata 2015 i 2016 obecnie obowiązujące reguły dotyczące wysokości i sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników. Oznacza to, że w gospodarstwach o powierzchni poniżej 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych, przyjętych do celów ustalania wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolników, składkę będzie opłacać Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Natomiast w przypadku gospodarstw od 6 ha przeliczeniowych, składkę ma opłacać rolnik.

Ubezpieczenie zdrowotne dla domownika 2015

Przez rolnika będą także odprowadzane składki zdrowotne za domowników, jeśli prowadzi on wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej. Składki będą wpłacane do KRUS w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne rolników.

Rząd przyjął projekt 12 listopada 2014 r. Do Sejmu wpłynął on 19 listopada br. 21 listopada br. został skierowany do pierwszego czytania do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Komisja 27 listopada br. zaproponowała przyjęcie projektu bez poprawek.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia rolnicze

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. (Dz.U. 2012 poz. 123 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »