reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Zabezpieczenie dowodów w sprawie

Zabezpieczenie dowodów w sprawie

Przed wszczęciem postępowania na wniosek, a w toku postępowania również z urzędu, można zabezpieczyć dowód, gdy zachodzi obawa, że jego przeprowadzenie stanie się niewykonalne lub zbyt utrudnione.

Zabezpieczenie dowodów ma zapobiec niebezpieczeństwu utraty możności przeprowadzenia pewnych dowodów. Umożliwia ono wcześniejsze przeprowadzenie dowodu, gdy istnieje obawa, że nie będzie go można przeprowadzić we właściwym czasie. Najczęściej chodzi o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków (np. gdy świadek jest chory i istnieje obawa jego rychłej śmierci) lub dowodu z oględzin (np. gdy chodzi o budynek, który grozi zawaleniem). Może również powstać niebezpieczeństwo zniszczenia dokumentu. Zabezpieczenie ma charakter konserwacyjny. Możliwe jest zabezpieczenie dowodów w każdym postępowaniu.

Wymogi formalne wniosku

Wniosek powinien zawierać:

  •  oznaczenie wnioskodawcy i przeciwnika oraz innych osób zainteresowanych, jeżeli są znane;
  • wskazanie faktów oraz dowodów;
  • przyczyny uzasadniające potrzebę zabezpieczenia dowodu.

Decyzja o zabezpieczeniu dowodu należy do sądu, który nie jest związany wnioskiem.

Właściwość sądu do złożenia wniosku

Wniosek o zabezpieczenie dowodu składa się w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki lub gdy postępowanie nie zostało jeszcze wszczęte, w sądzie rejonowym, w którego okręgu dowód ma być przeprowadzony.

Kto może wystąpić z wnioskiem?

Zabezpieczenia dowodu może domagać się strona, która rzeczywiście zamierza wytoczyć powództwo.

Interes w zabezpieczeniu jednak może mieć wyjątkowo i potencjalny pozwany, który wie o zamiarze wszczęcia przeciwko niemu postępowania. Zabezpieczenia dowodu może żądać również cudzoziemiec z pewnym zastrzeżeniami określonymi w art. 1119-1128 KPC.

Oddalenie wniosku

Na postanowienie sądu oddalające wniosek o zabezpieczenie zażalenie nie przysługuje. Jednakże odmienne stanowisko w swojej tezie wyraził Sąd Wojewódzki dla m.st. Warszawy w orzeczeniu z 21 czerwca 1966 r.

Koszty

Wydatki związane z postępowaniem zabezpieczającym dowód objęte są kosztami procesu.

Bieg przedawnienia

Zgłoszenie wniosku o zabezpieczenie dowodu nie przerywa biegu terminu przedawnienia.

Wyrok Sądu Wojewódzkiego dla m.st. Warszawy w orzeczeniu z 21 czerwca 1966 r., II C. 287/66 (OSPiKA 1967, nr 3, poz. 70)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama