reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Zawieszenie postępowania cywilnego

Zawieszenie postępowania cywilnego

Zawieszenie postępowania jest czynnością procesową, która może być dokonana na wniosek strony, z mocy prawa lub z urzędu.

Zawieszenie z mocy prawa

Postępowanie ulega zawieszeniu z mocy prawa w razie zaprzestania czynności przez sąd wskutek siły wyższej. Zawieszenie z mocy prawa nie wymaga postanowienia sądu, gdyz następuje ono z momentem zaprzestania czynności przez sąd.

Zawieszenie z urzędu

Zawieszenie postępowania z przyczyn wskazanych poniżej jest obligatoryjne. Celowość zawieszenia postępowania w tych wypadkach nie podlega w ogóle ocenie sądu. A nie zawieszenie postępowania w przypadku występowania przedmiotowych przyczyn może spowodować jego nieważność.

Sąd zawiesza postępowanie z urzędu:

  • w razie śmierci strony lub jej przedstawiciela ustawowego, utraty przez nich zdolności procesowej, utraty przez stronę zdolności sądowej lub utraty przez przedstawiciela ustawowego charakteru takiego przedstawiciela. Sąd nie zawiesza postępowania z powodu śmierci strony, jeżeli postępowanie nie może się dalej toczyć z udziałem następców prawnych osoby zmarłej, a więc jeżeli postępowanie dotyczy praw nieprzechodzących na następców prawnych, tj. przede wszystkim praw osobistych. 
  • jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie;
  • jeżeli strona lub jej przedstawiciel ustawowy znajduje się w miejscowości pozbawionej wskutek nadzwyczajnych wydarzeń komunikacji z siedzibą sądu;
  • jeżeli postępowanie dotyczy masy upadłości i ogłoszono upadłość z możliwością zawarcia układu, a strona pozbawiona została prawa zarządu masą upadłości, albo ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku powoda.

Utrata zdolności sądowej, jako przyczyna zawieszenia postępowania, może występować jedynie w odniesieniu do tych podmiotów postępowania, które nie są osobami fizycznymi.

Zawieszając postępowanie, sąd z urzędu uchyla orzeczenia wydane po nastąpieniu tych zdarzeń, chyba że nastąpiły one po zamknięciu rozprawy.

Zawieszenie w przypadku obowiązkowego zastępstwa procesowego

Jeżeli zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych jest obowiązkowe, w razie śmierci adwokata lub radcy prawnego, skreślenia z listy adwokatów lub radców prawnych, utraty możliwości wykonywania zawodu albo utraty zdolności procesowej, sąd zawiesza postępowanie z urzędu, wyznaczając odpowiedni termin do wskazania innego adwokata lub radcy prawnego, i po upływie tego terminu podejmuje postępowanie.

Zawieszenie na wniosek

Sąd zawiesi postępowanie na wniosek spadkobiercy, jeżeli powód dochodzi przeciwko niemu wykonania obowiązku, należącego do długów spadkowych, a spadkobierca nie złożył jeszcze oświadczenia o przyjęciu spadku i termin do złożenia takiego oświadczenia jeszcze nie upłynął.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama