REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zgłosić spóźnione dowody w sprawie?

Redakcja
Spóźnione dowody w sprawie. /fot. Fotolia
Spóźnione dowody w sprawie. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wnosząc powództwo do sądu należy pamiętać o kilku rzeczach. Jedną z nich jest obowiązek zgłoszenia wszystkich dowodów już w treści pozwu. Niezgłoszenie może spowodować, że utracimy możliwość ich dalszego powołania. Niemniej można takim skutkom się przeciwstawić. Jak?

Reguły postępowania cywilnego

Od 3 maja 2012 roku obowiązują zupełnie nowe reguły postępowania przed sądem cywilnym, które zmierzają w kierunku przyspieszenia biegu sprawy. Jedną z istotnych zmian jest obowiązek powoływania wszystkich możliwych dowodów w sprawie (z zeznań świadków, z dokumentów, z opinii biegłego itd.) możliwe w jak najwcześniejszym etapie postępowania.

REKLAMA

W praktyce dla powoda oznacza to obowiązek powołania dowodów już w treści powództwa, zaś strona pozwana powinna przedstawić w odpowiedzi na pozew.

Należy pamiętać, iż zgodnie z nowym brzmieniem art. 207 § 2 k.p.c. sąd może nakazać stronie pozwanej złożenie odpowiedzi na pozew w oznaczonym terminie nie krótszym jednak niż 2 tygodnie. Termin ten powinien być dostosowany do zawiłości sprawy i powinien umożliwić stronie swobodne przygotowanie i zaprezentowanie swojego stanowiska procesowego. Termin dwutygodniowy jest terminem minimalnym. Wyznaczenie przez sąd krótszego terminu jest naruszeniem przepisów postępowania i powinno być podniesione przez stronę w treści odpowiedzi.

Pobierz: Wzory pozwów

Jakie sankcje przy spóźnionych dowodach?

REKLAMA

Co do zasady powoływanie dowodów jest możliwe praktycznie na całym etapie postępowania przed sąd pierwszej instancji. Zgodnie z art. 217 § 1 k.p.c. strona może aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość nie oznacza jednak dowolności. Zarówno powód, jak i pozwany nie mogą „dawkować” dowodów i przedstawiać ich na kolejnych rozprawach. Uprawnienie do przytaczania dowodów na poparcie swojego stanowiska oznacza bowiem, że należy je powołać bez zbędnej zwłoki w momencie, gdy powstaje rzeczowa potrzeba ich powołania.

Treść art. 207 § 6 k.p.c. wyraźnie wskazuje bowiem, iż sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

Aby zatem powód mógł powołać po wniesieniu pozwu dalsze dowody w sprawie powinien wskazać przy tym, iż nie powołał ich bez swojej winy.

Przedkładając w sądzie dowód w postaci bilingów telefonicznych można wskazać, iż powód nie być w stanie uzyskać ich w terminie wniesienie powództwa.

Inne przesłanki to wskazanie, iż uwzględnienie spóźnionych dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy lub też gdy występują inne wyjątkowe okoliczności.

Na brak zwłoki w rozpoznaniu sprawy można powoływać się w sytuacji, gdy strona przedkłada dowód z dokumentu urzędowego, gdy w stanie sprawy sąd ma jeszcze do przesłuchania świadków podczas dwóch zaplanowanych rozpraw.

Zobacz serwis: Pozwy

Jakie skutki spóźnienia się z dowodami?

W praktyce jednak skuteczność powoływania się na powyższe okoliczności zależy w głównej mierze od okoliczności danej sprawy oraz uznania sądu. Nieuwzględnienie wniosków dowodowych z uwagi na zwłokę w ich zgłoszeniu jako takie nie podlega bezpośrednio kontroli odwoławczej (strona nie może złożyć zażalenia na taką decyzję sądu), niemniej jednak może stanowić zarzut apelacyjny w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA