reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Jak zgłosić spóźnione dowody w sprawie?

Jak zgłosić spóźnione dowody w sprawie?

Wnosząc powództwo do sądu należy pamiętać o kilku rzeczach. Jedną z nich jest obowiązek zgłoszenia wszystkich dowodów już w treści pozwu. Niezgłoszenie może spowodować, że utracimy możliwość ich dalszego powołania. Niemniej można takim skutkom się przeciwstawić. Jak?

Reguły postępowania cywilnego

Od 3 maja 2012 roku obowiązują zupełnie nowe reguły postępowania przed sądem cywilnym, które zmierzają w kierunku przyspieszenia biegu sprawy. Jedną z istotnych zmian jest obowiązek powoływania wszystkich możliwych dowodów w sprawie (z zeznań świadków, z dokumentów, z opinii biegłego itd.) możliwe w jak najwcześniejszym etapie postępowania.

W praktyce dla powoda oznacza to obowiązek powołania dowodów już w treści powództwa, zaś strona pozwana powinna przedstawić w odpowiedzi na pozew.

Należy pamiętać, iż zgodnie z nowym brzmieniem art. 207 § 2 k.p.c. sąd może nakazać stronie pozwanej złożenie odpowiedzi na pozew w oznaczonym terminie nie krótszym jednak niż 2 tygodnie. Termin ten powinien być dostosowany do zawiłości sprawy i powinien umożliwić stronie swobodne przygotowanie i zaprezentowanie swojego stanowiska procesowego. Termin dwutygodniowy jest terminem minimalnym. Wyznaczenie przez sąd krótszego terminu jest naruszeniem przepisów postępowania i powinno być podniesione przez stronę w treści odpowiedzi.

Pobierz: Wzory pozwów

Jakie sankcje przy spóźnionych dowodach?

Co do zasady powoływanie dowodów jest możliwe praktycznie na całym etapie postępowania przed sąd pierwszej instancji. Zgodnie z art. 217 § 1 k.p.c. strona może aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej.

Możliwość nie oznacza jednak dowolności. Zarówno powód, jak i pozwany nie mogą „dawkować” dowodów i przedstawiać ich na kolejnych rozprawach. Uprawnienie do przytaczania dowodów na poparcie swojego stanowiska oznacza bowiem, że należy je powołać bez zbędnej zwłoki w momencie, gdy powstaje rzeczowa potrzeba ich powołania.

Treść art. 207 § 6 k.p.c. wyraźnie wskazuje bowiem, iż sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

Aby zatem powód mógł powołać po wniesieniu pozwu dalsze dowody w sprawie powinien wskazać przy tym, iż nie powołał ich bez swojej winy.

Przedkładając w sądzie dowód w postaci bilingów telefonicznych można wskazać, iż powód nie być w stanie uzyskać ich w terminie wniesienie powództwa.

Inne przesłanki to wskazanie, iż uwzględnienie spóźnionych dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy lub też gdy występują inne wyjątkowe okoliczności.

Na brak zwłoki w rozpoznaniu sprawy można powoływać się w sytuacji, gdy strona przedkłada dowód z dokumentu urzędowego, gdy w stanie sprawy sąd ma jeszcze do przesłuchania świadków podczas dwóch zaplanowanych rozpraw.

Zobacz serwis: Pozwy

Jakie skutki spóźnienia się z dowodami?

W praktyce jednak skuteczność powoływania się na powyższe okoliczności zależy w głównej mierze od okoliczności danej sprawy oraz uznania sądu. Nieuwzględnienie wniosków dowodowych z uwagi na zwłokę w ich zgłoszeniu jako takie nie podlega bezpośrednio kontroli odwoławczej (strona nie może złożyć zażalenia na taką decyzję sądu), niemniej jednak może stanowić zarzut apelacyjny w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama